مخبر - 1397/07/24 - سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند

سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند
در حالی که امروزه برخی از پزشکان به دلیل مسائل اقتصادی و انواع قصور انگشت اتهام به سوی آنها دراز شده ولی هنوز طبیبانی هستند که در پیچ و خم جاده های عشق، به مردم خدمت رسانی می کنند.
سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند

گیلان خبر: پیاده روی اربعین یا تمرینی برای ظهور؛ برنامه ای که میلیون ها عاشق ایرانی را به سمت خود کشاند ه است. عاشقانی که هر سال به امار آنها افزوده می شود. عشقی که پیر و جوان و فقیر و غنی نمی شناسد؛ همه به عشق حسین و یارانش راهی کربلا می شوند. در میان این جمعیت عاشق هم برخی درجه عشقشان بیشتر است و علاوه بر شرکت در این مراسم جهت خدمت رسانی به مردم می آیند. پزشکان و پرستارانی که تلاش می کنند بخشی از علم و دانش خود را برای خدمت به حسینیان ارائه کنند. وزارت بهداشت در کنار سایر دستگاه ها برنامه های زیادی برای خدمت رسانی بهتر به زائران دارد و همه امکاناتش را برای خدمت رسانی در ایام اربعین بسیج کرده است.

10 هزار پزشک و پرستار به زائران ارائه خدمت می کنند

سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت در ارتباط با برنامه های این وزارتخانه جهت خدمت رسانی به عاشقان حسینی در ایام اربعین اظهارداشت: نیروهای اورژانس و بهداشت محیط، از مرزهای شرقی تا غربی و در داخل کشور حضور دارند. در ایام برگزاری مراسم اربعین حسینی، حدود 17000 هزار نیروی اورژانس، 900 دستگاه آمبولانس، 40 گروه بهداشت و 10 هزار پزشک و پرستار به زائران اباعبدالله الحسین، ارائه خدمت می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به مشارکت مستقیم 15 دانشگاه علوم پزشکی کشور در ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی، یادآور شد: امیدوارم زائران اربعین از سلامت خودشان در رانندگی و رفت و آمد و خوراکی و آشامیدنی، مراقبت بیشتری کنند و استراحت لازم را داشته باشند و اصرار نداشته باشند که مسافت دو روزه را در طول یک روز طی کنند و مراقبت کنند که آسیبی به خودشان نزنند چون امام حسین (ع) نیز راضی نیست که کسی به خودش آسیبی وارد کند.

مشکلی برای داروی زائران نداریم

هاشمی درخصوص تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مراسم اربعین، گفت: امسال در داخل عراق و نقاط مرزی برای مراسم اربعین، دارو، تجهیزات پزشکی و نیروهای امدادی به مقدار کافی وجود دارد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

هاشمی به استقرار نیروهای هلال احمر و بهداشت محیط وزارت بهداشت در کشور عراق و حضور نیروهای فوریت های پزشکی، پزشکان و پرستاران در مناطق مرزی غرب و جنوب کشور اشاره کرد و افزود: در طول مسیرهای منتهی به استان های مرزی در غرب و جنوب کشور، آمبولانس های اورژانس به فاصله 5 تا 45 کیلومتر مستقر خواهند بود و اورژانس کشور بر پایگاه ها و استقرار آمبولانس ها نظارت دارد و کنترل تغذیه و مراقیت از زائران نیز بر عهده کارشناسان بهداشتی است، اما کنترل و نظارت چنین مراسم بزرگی، سخت و دشوار است و بهتر است که هر فردی از سلامت خودش مراقبت بیشتری کند.

موکب هایی توسط کارشناسان بهداشت محیط نظارت می شوند

علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در آستانه برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی از آمادگی کامل نیروهای حوزه بهداشت برای پوشش بهداشتی زائرین خبر داد و گفت: طبق روال سال های گذشته درخصوص حضور پرشور زائران و برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین حسینی برنامه ریزی های لازم در حال انجام و پیگیری است و دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، ایلام و کرمانشاه از ماه ها قبل در این زمینه فعالیت های خود را آغاز کرده اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام اینکه رعایت بهداشت محیط از جمله اولویت ها برای ایام راهپیمایی اربعین حسینی است، افزود: مسیر زائران و اماکن اسکان این عزیزان باید از لحاظ بهداشت محیط دقیقا بررسی شود و درخصوص بیماری آنفلوآنزا که ممکن است در اینگونه تجمعات دیده شود تمهیدات لازم صورت گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: بازدید از آشپزخانه های مرکزی، کلرزنی تانکرهای آب آشامیدنی و ارائه آموزش های لازم به مسئولین مواکب از دیگر اقدامات کارشناسان بهداشت محیط خواهد بود.رئیسی وضعیت بهداشتی مواکب را امری مهم خواند و افزود: موکب هایی که در مبادی مرزی راه اندازی می شوند توسط کارشناسان بهداشت محیط به دقت نظارت خواهند شد. همچنین همزمان با راهپیمایی اربعین حسینی با هماهنگی بین وزارت بهداشت و مرکز پزشکی حج و زیارت تیم های کارشناسی بهداشت محیط، مواکب طول مسیر در داخل کشور عراق و نحوه توزیع غذا و آب شرب را مورد نظارت قرار خواهند داد.

کنترل تب همه زائران پیاده توسط تب سنج

وی با بیان اینکه همه کسانی که از پیاده روی اربعین باز می گردند توسط دستگاه های تب سنج از سوی کارشناسان بهداشت کنترل می شوند، گفت: چنانچه هموطنان برای درمان به بیمارستان نیاز داشته باشند، بیمارستان های تعیین شده آمادگی دارند تا بیماران را قبل از اینکه وارد استان های خود شوند از نظر ابتلا به بیماری مورد بررسی کامل قرار دهند.

رئیسی با اعلام اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه افراد شرکت کننده در راهپیمایی اربعین ضرورتی ندارد، گفت: فقط گروه های حساس شامل سالمندان، بیماران، زنان باردار و افرادی که مشکل خاصی دارند می توانند از این واکسن استفاده کنند.

استقرار بیمارستان های سیار در مناطق مرزی

پیرحسین کولیوند سرپرست سازمان اورژانس کشور در با اشاره به تمهیدات سازمان اورژانس کشور برای ارائه خدمات به زائران اربعین گفت: سازمان اورژانس از شهرهای مرکزی تا مرزهای غربی کشور را به صورت کامل پوشش خواهد داد و تقریبا هر 40 کیلومتر استقرار یک اکیپ اورژانس و حضور آمبولانس ها را خواهیم داشت و در خود مرزها نیز بیمارستان های ثابت مان به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به هم میهنان عزیز هستند. برای همین موضوع نیز ظرفیت های بیمارستان ها تا حد ممکن افزایش داده شده است.

وی ادامه داد: بیمارستان های سیار نیز با تمام امکانات شامل اتاق های عمل، ICU ، بخش های ویژه و آزمایشگاه در مناطق مرزی مستقر شدند.

کولیوند اظهار داشت: از طرفی بیمارستان های ویژه عملیات های تروریستی بیوتروریسم نیز با کمک سپاه و ارتش در مرزها برای پیشگیری از خطرات احتمالی آماده شدند.

فعالیت پزشکان ایرانی در بیمارستان های عراق

سرپرست سازمان اورژانس کشور با اشاره به تعداد قابل توجهی اتوبوس آمبولانس و موتور آمبولانس که در مرزهای غربی کشور آماده ارائه خدمات رسانی به هموطنان هستند، گفت: علاوه بر آمبولانس ها در این عملیات از تمامی ظرفیت های اورژانس شامل بالگردها، اتوبوس آمبولانس و موتور آمبولانس استفاده می کنیم و همچنین عزیزان ما در قسمت بهداشت نیز تمام مسیرها و مرزها را از نظر کنترل بیماری و بهداشت محیط نظارت و پایش خواهند کرد.

وی بیان کرد: یک تفاهم نامه جدی هم در خصوص مسائل بهداشتی و درمانی با طرف عراقی بسته شده و نیروهای ما به همراه نیروهای وزارت بهداشت عراق در کنار هم موکب ها و حسینیه ها و محله ها و مسیرهای پیاده روی اربعین را از نظر بهداشت محیط و مدیریت بیماری ها کنترل خواهند کرد؛ همچنین تعدادی از متخصصین بیهوشی، ارتوپدی، جراح عمومی، طب اورژانس و متخصص قلب و داخلی برای کمک به نیروهای عراقی در بیمارستان های عراق حضور پیدا خواهند کرد.

تجهیز همه مراکز انتقال خون منطقه غرب کشور

علی اکبر پورفتح الله، مدیرعامل انتقال خون کشور نیز درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده های خونی در اربعین حسینی، گفت: برای آمادگی در مراسم اربعین حسینی، میزان ذخیره خون را در سراسر کشور و بویژه در نقاط مرزی به حداکثر رسانده ایم تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانیم به خوبی آن را مدیریت کنیم.

وی افزود: البته اینطور نیست که خون و فرآورده های خونی در مرزها و بیمارستان های مرزی مستقر باشند، بلکه مراکز انتقال خون تمام منطقه غرب کشور و بیمارستان های مناطق مرزی نزدیک به عراق را تجهیز می کنیم و ذخیره خون و فرآورده هایی خونی مناسبی را در این مناطق ایجاد می کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

پورفتح الله با بیان اینکه این اقدامات را در سال های گذشته هم انجام می دادیم، افزود: بر همین اساس در سال گذشته شاهد بودیم که بعد از اتمام اربعین، زلزله کرمانشاه پیش آمد و ذخایر خونی کشور برای رسیدگی به این حادثه کافی بود و در وضعیت خوبی قرار داشت. بنابراین در حال حاضر در مراکز انتقال خون و بانک خون های همه مراکز انتقال خون این مناطق، ذخیره خون کافی وجود دارد و ذخایر خونی را هم افزایش می دهیم. سازمان انتقال خون هم ذخیره خون مناسبی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون درباره مصرف خون و فرآورده های خونی در اربعین سال گذشته نیز گفت: البته عملا برای اربعین در سال گذشته، میزان مصرف خون تغییری نکرد. زیرا زائران معمولا به جراحی و اقدامات درمانی نیازمند خون، احتیاج ندارند. بنابراین ایجاد ذخیره خونی مناسب به نوعی برای آمادگی برای ارائه خدمت است.

چه خوشبختند پزشکانی که با استفاده از علم خود سعی در کاهش آلام همه بیماران به ویژه عاشقان حسینی دارند. این افتخار بزرگی است که قطعا نصیب هر کسی نمی شود جز عشاقی که پای پیاده به سمت کربلا راهی سفر اند. سفری که توشه های زیادی برای دنیا و اخرت خواهند داشت.

منبع: فارس

کد مطلب: 45555

1397/07/24 15:00:38

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   عراق   پرستار   هلال احمر   نیروهای امدادی   تمهیدات   اورژانس   آمبولانس   مسائل اقتصادی   بهداشت   آنفلوآنزا   خوراکی   گیلان   اربعین حسینی   پرستاران   تغذیه   وزیر بهداشت   مناطق مرزی   کنترل و نظارت   رعایت بهداشت   انگشت   زائران   ایلام   وزارت خانه   معاون بهداشت وزارت بهداشت   پزشک   نقاط مرزی   نیروهای اورژانس   پزشکی   مشق عشق   امام حسین علیه السلام   کرمانشاه   دانشگاه   دارو   علوم پزشکی   دانشگاه علوم پزشکی   تجهیزات پزشکی  
اخبار مرتبط
امداد رسانی به زلزله زدگان بی سابقه بود
برنا
اقدامات کمیته بهداشت و درمان اربعین 97
شیعه نیوز
اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشتیم
بولتن نیوز
اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشتیم/ شبکه آب رسانی عراق کلرزنی شد
رویداد 24
تشریح اقدامات کمیته بهداشت و درمان اربعین 97
تدبیر و امید
اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشت
ساعت 24
وزارت بهداشت ایران در اربعین امسال چه کرد؟
ایسنا
خدمات گسترده ارتش و سپاه به زوار اربعین/ اجرای بیش از 14 هزار پروژه محرومیت زدایی در کرمانشاه/ تحویل «کوثر» به نهاجا در آینده نزدیک
میزان
کادر درمانی جهرم به زائران اربعین خدمات رسانی می کنند
ایرنا
آخرین جزئیات خدمت رسانی به زائران اربعین/ انجام 10 مأموریت هوایی برای انتقال بیماران به نقاط صفر مرزی
گیلان خبر
تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ایلام اعزام شد
ایرنا
اورژانس هوایی همدان در ایام اربعین فعال نیست
ایسنا
توصیه های بهداشتی به زائران اربعین
بهداشت نیوز
اعزام کاروان های درمانی جهت ارائه خدمات درمانی به زائرین اربعین
سایت جماران
دانشگاه های علوم پزشکی به زائران اربعین خدمات ارائه می دهند
ایرنا
ساختار وزارت بهداشت باید تغییر کند
صبح تهران
یک هزار پرسنل بهداشتی درمانی کشور در مرز مهران مستقر می شوند
ایرنا
گستردن خانه، شایان شکوه جان های اربعینی
ایرنا
گستردن خانه ،شایان شکوه جان های اربعینی
ایرنا
28 دانشگاه علوم پزشکی برای مراسم اربعین آماده هستند
ایرنا
آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم اربعین
نسیم
آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای مراسم پیاده روی اربعین
وانا نیوز
امضای تفاهم نامه با وزارت بهداشت عراق به منظور ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین حسینی
میزان
آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای پیاده روی اربعین
صدا و سیما
آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی برای مراسم پیاده روی اربعین
ایران اکونومیست
خدمات رسانی اورژانس به زائران اربعین
آرمان پرس
سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند
پارس نیوز
آمادگی کامل 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای مراسم پیاده روی اربعین
پانا
آماده باش 55 پایگاه اورژانس همدان برای خدمت رسانی به زائران کربلا
مهر نیوز
جزئیات خدمات رسانی اورژانس به زائران اربعین
مهر نیوز
مجوز تردد در عراق به بالگردهای اورژانس در ایام اربعین
ایران خبر
بالگردهای اورژانس در ایام اربعین اجازه تردد به عراق را دارند
تقریب نیوز
حضور عوامل اورژانس در 4 قرارگاه بهداشت نجف، کربلا، سامرا و کاظمین
نسیم
تفاهم ایران با عراق برای ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین
ایسنا
وزیر بهداشت: تمهیدات لازم برای تامین داروی زائران اربعین حسینی اندیشیده شده است
روزنامه اطلاعات
نیروهای حوزه بهداشت برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی آمادگی کامل دارند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
نیرو های حوزه بهداشت برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی آمادگی کامل دارند
میزان
تزریق واکسن آنفلوانزا برای همه زائران اربعین ضروری نیست
ایران خبر
افرادی که نباید سفر اربعین بروند
سایت جماران
اعزام 10 هزار پزشک و پرستار برای اربعین حسینی
ایران اکونومیست
اخبار مرتبط
bltبرنا : امداد رسانی به زلزله زدگان بی سابقه بود
bltشیعه نیوز : اقدامات کمیته بهداشت و درمان اربعین 97
bltبولتن نیوز : اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشتیم
bltرویداد 24 : اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشتیم/ شبکه آب رسانی عراق کلرزنی شد
bltتدبیر و امید : تشریح اقدامات کمیته بهداشت و درمان اربعین 97
bltساعت 24 : اربعین امسال هیچ بیماری واگیر و غیرواگیری نداشت
bltایسنا : وزارت بهداشت ایران در اربعین امسال چه کرد؟
bltمیزان : خدمات گسترده ارتش و سپاه به زوار اربعین/ اجرای بیش از 14 هزار پروژه محرومیت زدایی در کرمانشاه/ تحویل «کوثر» به نهاجا در آینده نزدیک
bltایرنا : کادر درمانی جهرم به زائران اربعین خدمات رسانی می کنند
bltگیلان خبر : آخرین جزئیات خدمت رسانی به زائران اربعین/ انجام 10 مأموریت هوایی برای انتقال بیماران به نقاط صفر مرزی
bltایرنا : تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ایلام اعزام شد
bltایسنا : اورژانس هوایی همدان در ایام اربعین فعال نیست
bltبهداشت نیوز : توصیه های بهداشتی به زائران اربعین
bltسایت جماران : اعزام کاروان های درمانی جهت ارائه خدمات درمانی به زائرین اربعین
bltایرنا : دانشگاه های علوم پزشکی به زائران اربعین خدمات ارائه می دهند
bltصبح تهران : ساختار وزارت بهداشت باید تغییر کند
bltایرنا : یک هزار پرسنل بهداشتی درمانی کشور در مرز مهران مستقر می شوند
bltایرنا : گستردن خانه، شایان شکوه جان های اربعینی
bltایرنا : گستردن خانه ،شایان شکوه جان های اربعینی
bltایرنا : 28 دانشگاه علوم پزشکی برای مراسم اربعین آماده هستند
bltنسیم : آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور در مراسم اربعین
bltوانا نیوز : آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای مراسم پیاده روی اربعین
bltمیزان : امضای تفاهم نامه با وزارت بهداشت عراق به منظور ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین حسینی
bltصدا و سیما : آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای پیاده روی اربعین
bltایران اکونومیست : آمادگی 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی برای مراسم پیاده روی اربعین
bltآرمان پرس : خدمات رسانی اورژانس به زائران اربعین
bltپارس نیوز : سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند
bltپانا : آمادگی کامل 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای مراسم پیاده روی اربعین
bltمهر نیوز : آماده باش 55 پایگاه اورژانس همدان برای خدمت رسانی به زائران کربلا
bltمهر نیوز : جزئیات خدمات رسانی اورژانس به زائران اربعین
bltایران خبر : مجوز تردد در عراق به بالگردهای اورژانس در ایام اربعین
bltتقریب نیوز : بالگردهای اورژانس در ایام اربعین اجازه تردد به عراق را دارند
bltنسیم : حضور عوامل اورژانس در 4 قرارگاه بهداشت نجف، کربلا، سامرا و کاظمین
bltایسنا : تفاهم ایران با عراق برای ارائه خدمات بهتر به زائران اربعین
bltروزنامه اطلاعات : وزیر بهداشت: تمهیدات لازم برای تامین داروی زائران اربعین حسینی اندیشیده شده است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : نیروهای حوزه بهداشت برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی آمادگی کامل دارند
bltمیزان : نیرو های حوزه بهداشت برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی آمادگی کامل دارند
bltایران خبر : تزریق واکسن آنفلوانزا برای همه زائران اربعین ضروری نیست
bltسایت جماران : افرادی که نباید سفر اربعین بروند
bltایران اکونومیست : اعزام 10 هزار پزشک و پرستار برای اربعین حسینی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.