مخبر - 1397/07/23 - واکسینه شدن همه ایرانیها در برابر هپاتیت B

واکسینه شدن همه ایرانیها در برابر هپاتیت B
هپاتیت B یک عفونت ویروسی خطرناک است که در برخی بیماران پس از مزمن شدن نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز کبدی ایجاد می کند.سال آینده همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند
واکسینه شدن همه ایرانیها در برابر هپاتیت B

سلامت> سال آینده همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند. هپاتیت B یک عفونت ویروسی خطرناک است که در برخی بیماران پس از مزمن شدن نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز کبدی ایجاد می کند.

به گزارش شفاآنلاین: بهترین راه پیشگیری از بیماری، واکسینه شدن است. تاکنون 35میلیون نفر در ایران در برابر این بیماری واکسینه شده اند. پویش واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون در سراسر کشور از ابتدای مهر ماه شروع شده و قرار است تا پایان سال کسانی که حداقل سالی 2 بار خون اهدا می کنند به طور رایگان واکسینه شوند.
رشید رمضانی، رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت ایران مانند بسیاری از کشور های دنیا متعهد شده است که تا سال 2030حذف هپاتیت ها را در برنامه های کلان سلامت خود بگنجاند. براساس این تعهد بین المللی برنامه جامع حذف هپاتیت ها در کشور آماده شده و در این برنامه، خدمات استراتژیک متعددی گنجانده شده است. برنامه حذف هپاتیت B و C از مهم ترین بخش های آن است. رکن اصلی حذف هپاتیت B، واکسیناسیون یا پیشگیری است. ایران توانایی ساخت هر مقدار واکسن مؤثر هپاتیت B را دارد که سطح ایمنی بالایی را برای فرد پس از 3 دوره تزریق (0، 1و 6ماه) برای همه عمر ایجاد می کند. البته ایمنی کامل در برابر این بیماری برای گروه های پرخطر که دیالیزی باشند، بیماری ایدز داشته باشند یا به هر دلیلی سیستم ایمنی بدنشان ضعیف باشد، احتمالی است. برای این افراد اگر سطح آنتی بادی پایین 10باشد تکرار واکسن با ایمنی پنج ساله تجویز می شود. بقیه افراد جامعه پس از واکسینه شدن، در برابر هپاتیت B برای همیشه ایمن هستند.
برنامه جامع ایمنی شهروندان کشور در برابر این بیماری در قالب کمپین ها و برنامه های خرد دنبال می شود. رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت گفت: تا 28ساله ها همه واکسینه شده اند و در معرض خطر نیستند. بقیه افراد در قالب گروه های خاص واکسینه می شوند؛ به عنوان مثال سال گذشته 400هزار زندانی در برابر این بیماری واکسینه شدند. امسال هم دهنده های مستمر (کسانی که سالی 2 بار خون اهدا می کنند) در برنامه واکسیناسیون قرار دارند. از جمعیت 2میلیون نفری اهدا کننده خون، 600هزار نفر اهدا کننده مستمر هستند.
او با اشاره به مقدمات اجرایی شدن این طرح از انعقاد تفاهمنامه های دانشگاه های علوم پزشکی تا تهیه واکسن و تأمین زنجیره سرد نگهداری واکسن ها گفت: از ابتدای مهر ماه طرح واکسینه شدن اهدا کنندگان مستمر خون شروع شده و امیدواریم تا آخر اسفند به اتمام می رسد. برنامه واکسیناسیون البته تمام نمی شود و در سال 98 قرار است کل افراد کشور (28تا 65ساله ها) طی فراخوانی، واکسینه شوند. مقدمات کمپین سراسری واکسیناسیون سال آینده از الان برنامه ریزی شده است و می توانم نوید دهم انتهای سال آینده کسی نباشد که واکسن هپاتیت B نزده باشد.او با اشاره به اینکه برنامه وزارت بهداشت برای حذفهپاتیت C مستقل از این برنامه است، گفت: حذف و درمان هپاتیت B بسیار دشوار است، اما خوشبختانه می توان هپاتیت C را با درمان ساده کوتاه مدت از بین برد.حذف هپاتیت B با وجود امکانپذیر بودن، نیاز به برنامه های تکمیلی و جانبی دقیق دارد؛ یعنی سایر اقدامات پیشگیرانه را نیز باید اجرایی کرد و حواسمان به رفتارهای پرخطر، تزریقات غیرایمن، آزمایش مادران مبتلا که از بیماری خود اطلاع ندارند و... باشد.وی در مورد هزینه واکسیناسیون برای مردم گفت: ایمن سازی در برابر هپاتیت B برای مردم کاملا رایگان است و مردم نباید اصلا پولی پرداخت کنند.
شیوع هپاتیت، زیر 2 درصد است
سیدموید علویان، فوق تخصص گوارش و کبد و رئیس شبکه هپاتیت کشور در گفت وگو با همشهری درباره این بیماری فراگیر گفت: یک میلیون و 400هزار نفر در کشور مبتلا به هپاتیت B هستند؛ با این حال بیماری هپاتیت B از بیماری هایی است که در ایران کنترل شده و ما تلاش می کنیم تا سال 1410جلو موارد جدید را بگیریم. 30 سال پیش، شیوع این بیماری در بسیاری از مناطق کشور بین 3تا 5 درصد بود ولی امروزه در اکثر نقاط کشور به جز 2 استان سیستان و بلوچستان و گلستان، شیوع این بیماری زیر 2درصد است که این نشان می دهد در سال های اخیر برنامه های پیشگیری، واکسیناسیون، آموزش و درمان مبتلایان به خوبی اجرا شده و باعث شده است که بار این بیماری در کشور کم شود.وی با اشاره به اینکه اکثریت مبتلایان کسانی هستند که بالای 28سال دارند، افزود: در پویش واکسینه کردن اهدا کنندگان خون تلاش بر این است که متولدین 1/1/68که 28ساله هستند واکسینه شوند. انتخاب این افراد به این دلیل است که افراد 18تا 24 سال از بدو تولد واکسن گرفته اند و 24تا 28ساله ها هم در 4 دوره بزرگسالی واکسینه شده اند. بنابراین فقط افراد بالای 28سال هستند که قبلا به صورت سیستماتیک واکسن نگرفته اند. هدف این برنامه این است که تا سال 1410جلوی بروز جدید بیماری را بگیریم. تا کنون 35میلیون ایرانی واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند. البته افرادی که به این بیماری حساسیت و آگاهی دارند نیز برای دریافت واکسن مراجعه کرده اند. امیدواریم از میزان این بیماری در کشور کاسته شود و مشکلی در 20سال آینده در مورد این بیماری نداشته باشیم.پروفسور علویان درباره بار مالی این پروژه گفت: این بیماری در مرحله پیشگیری بسیار کم هزینه تر از درمان است. بیماری هپاتیت B در مواردی که فعال شود و کبد آسیب ببیند، بسیار سخت درمان می شود. هزینه ای که دولت برای واکسیناسیون پرداخت می کند، شاید بتوان گفت یک هزارم درمان بیماری است. تأمین زندگی سالم و طبیعی برای هر فرد هدف برنامه های کلان پیشگیری است. این بیماری هنوز درمان قطعی ندارد؛ بنابراین ریشه کنی این بیماری زمان بر است. فقط می توان در مورد ریشه کنی بیماری در کودکان اظهارنظر کرد.
آنچه باید درباره هپاتیت B بدانیم
هپاتیت های ویروسی 5 نوع A, B, C, Dو E دارند که براساس راه انتقال به دو دسته کلی تقسیم می شوند. گروه اول که از راه خون انتقال می یابند B ,C و D هستند و گروه دیگر که از راه دهانی به همراه آب و غذای آلوده منتقل می شوند Aو E هستند. برنامه کنترل هپاتیت مربوط به دسته اول هپاتیت هاست که از راه خون منتقل می شود. هپاتیت Aو E بیشتر در جوامعی رخ می دهد که مهاجرت های دسته جمعی و سطح بهداشت ضعیفی دارند. هپاتیت B یک عفونت ویروسی خطرناک است که در برخی بیماران پس از مزمن شدن نارسایی کبدی، سرطان کبد یا سیروز کبدی ایجاد می کند. سیروز کبدی بیماری ای است که باعث زخم و سخت شدن پایدار بافت کبدی می شود. اگرچه درمانی برای هپاتیت B وجود ندارد، اما یک واکسن می تواند از بروز بیماری پیشگیری کند.
علائم و عوارض
علائم و نشانه های هپاتیت B معمولاً حدود 3 ماه پس از مبتلا شدن بیمار به عفونت ایجاد می شود و می تواند خفیف تا شدید باشد. درد شکمی، ادرار تیره رنگ، تب، درد مفاصل، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، ضعف و خستگی و زرد شدن پوست، بخشی از علائم این بیماری است. سخت و زخم شدن بافت کبد (سیروز کبدی)، سرطان کبد، نارسایی کبدی، ابتلا به هپاتیتD و بیماری های کلیوی از عوارض ابتلا به هپاتیت نوع B است.
چه کسانی بیشتر در خطرند
فردی که با بیمار مبتلا به هپاتیت B زندگی می کند و رابطه پرخطر دارد، فردی که آنزیم های کبدی غیرطبیعی و بدون علت مشخص دارد، فردی که مبتلا به ویروس HIV است، افراد مهاجر به ویژه کودکانی که در مناطق با شیوع بالای هپاتیت B زندگی می کنند؛ مانند آسیا، جزایر اقیانوس آرام، آفریقا و شرق اروپا، زندانیان، افراد تحت درمان دیالیز، افرادی که داروهای مهارکننده سیستم ایمنی مصرف می کنند؛ (مانند داروهای ضد رد پیوند) و زنان باردار باید تحت آزمایش و غربالگری هپاتیت B قرار گیرند. اگر با ویروس هپاتیت B تماس داشته اید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. دریافت ایمونوگلوبولین هپاتیت B در عرض 24ساعت پس از تماس با ویروس می تواند به پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B کمک کند. هپاتیت B با برقراری تماس های عادی مانند بغل کردن، رقص، دست دادن، شنا کردن در استخر و استفاده از وسایل مشترک مانند تلفن، توالت یا ظروف به دیگران منتقل نمی شود؛ بنابراین از تماس داشتن با دوستان و خانواده خود هراسی نداشته باشید.
علت
ویروس هپاتیت B می تواند از طریق خون، مایع منی یا سایر مایعات بدن از فردی به فرد دیگر منتقل شود. استفاده از سوزن مشترک نیز از عوامل انتقال ویروس است. از این رو کارکنان مراکز درمانی بر اثر برخورد تصادفی با سوزن های استفاده شده برای بیماران بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. این ویروس از طریق مادر به جنین نیز منتقل می شود. هپاتیت B حاد کمتر از 6 ماه طول می کشد و معمولاً سیستم ایمنی فرد می تواند ویروس را نابود کند. هپاتیت B مزمن بیشتر از 6 ماه طول می کشد و عفونت طولانی ممکن است منجر به بیماری های خطرناک مانند سیروز و سرطان کبد شود. اغلب نوزادانی که با هپاتیت B متولد می شوند و بسیاری از کودکان یک تا پنج ساله، مبتلا به نوع مزمن این بیماری می شوند.
درمان عفونت هپاتیت B
حدود 85 درصد بیماران کاملاً بهبود حاصل می کنند. مرگ ومیر این بیماران بین 0,6تا 2.7درصد است که بسته به سن و شرایط متغیر است. حدود 5 تا 10 درصد این افراد به هپاتیت مزمن مبتلا می شوند که این مبتلایان منبع اصلی انتشار ویروس در جامعه هستند. در اکثر موارد ژنوم ویروس ادغام شده در ژنوم سلول های سرطانی دیده می شود. درمان اختصاصی برای هپاتیت B وجود ندارد. درمان بیشتر جنبه علامتی و حفاظتی دارد. داروهای ضد ویروس و پیوند کبد از روش های دیگر درمانی است. ایکنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   بیماری   بیمار   عفونت   ایمن سازی   نگهداری   تفاهمنامه   ایمنی   مزمن   دیالیز   واکسن هپاتیت   اقدامات پیشگیرانه   فراخوانی   تزریق   آنتی بادی   واکسن   هپاتیت   واکسیناسیون   هپاتیت C   گوارش و کبد   هپاتیت B   کمپین   معرض خطر   نارسایی کبدی   سیروز   دانشگاه   علوم پزشکی  
اخبار مرتبط
کاهش انتقال عفونت خونی و افزایش تولید دارو با پلاسمای ایرانی
شبستان
واکسن بزنید، حتی در بزرگسالی!
ساعت 24
هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
فردا نیوز
ابتلا به هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
افق تازه
کتاب "دستورالعمل واکسیناسیون بالغین" رونمایی می شود/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
میزان
تزریق کدام واکسن برای بزرگسالان ضروری است؟
ایسکانیوز
کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین» رونمایی شد/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
خبرگزاری دانشجو
باید برنامه ای برای واکسیناسیون بزرگسالان طراحی شود
سرمد نیوز
رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
تحریر نو
جای خالی واکسیناسیون کشوری بالغین در کشور/ ایران شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه، در چند سال اخیر بوده است
باشگاه خبرنگاران
رونمایی از کتاب دستورالعمل واکسیناسیون بالغین
مهر نیوز
ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
سلامت نیوز
ازدواج با فرد مبتلا به هپاتیت با تزریق واکسن خطری ندارد
تیتر شهر
توصیه های پزشکی به زائران راهپیمایی اربعین
افکار نیوز
وقتی «جگر » ناخوش است
آریا
موثرترین راه ریشه کنی هپاتیت
آفتاب
«آگاهی بخشی»؛ تنها سد محکم در برابر «عفونت های منتقله از خون»
ایسنا
علائم ابتلا به هپاتیت چیست؟
ناطقان نیوز
علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
بولتن نیوز
خارش بیش از حد بدن یکی از علائم بیماری هپاتیت
پول نیوز
علائمی به ظاهر ساده ، اما خطرناک
جام نیوز
هپاتیت؛ آتشفشانی رو به خاموشی
ایرنا
خارش بدن را جدی بگیرید
ساعت 24
علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک
تابش کوثر
خارش شدید بدن را جدی بگیرید
اکو فارس
آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران/ لزوم درمان سالانه 10هزار زندانی مبتلا
ساعت 24
برنامه منسجمی برای درمان هپاتیت در زندان ها وجود ندارد
خبر فوری
آخرین آمار ابتلا به هپاتیت در ایران/لزوم درمان سالانه 10هزار زندانی مبتلا
سادس نیوز
علائمی به ظاهر ساده، اما پر خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
باشگاه خبرنگاران
200 اهداگر مستمر خون در جهرم واکسینه شدند
ایرنا
همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند
ایکنا
اهداکنندگان مستمر خون در زنجان واکسن هپاتیت B می گیرند
ایرنا
اهداکنندگان مستمر خون رایگان واکسن هپاتیت بی دریافت می کنند
باشگاه خبرنگاران
اهداکنندگان مستمر خون واکسن هپاتیت B دریافت می کنند
صدا و سیما
طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B از اول مهر آغاز می شود +جزئیات
اقتصاد آنلاین
طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B از اول مهر آغاز می شود/یک «صفر» خوب + جزئیات
اخبار اقتصاد ایران
اهداکنندگان مستمر خون از اول مهر واکسن هپاتیت B می زنند
اخبار اقتصاد ایران
آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون از اول مهر
آنا نیوز
طرح پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون اجرا می شود
ایرنا
طرح ملی پیشگیری ازهپاتیتBدراهداکنندگان مستمر خون
نسیم
اخبار مرتبط
bltشبستان : کاهش انتقال عفونت خونی و افزایش تولید دارو با پلاسمای ایرانی
bltساعت 24 : واکسن بزنید، حتی در بزرگسالی!
bltفردا نیوز : هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
bltافق تازه : ابتلا به هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
bltمیزان : کتاب "دستورالعمل واکسیناسیون بالغین" رونمایی می شود/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
bltایسکانیوز : تزریق کدام واکسن برای بزرگسالان ضروری است؟
bltخبرگزاری دانشجو : کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین» رونمایی شد/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
bltسرمد نیوز : باید برنامه ای برای واکسیناسیون بزرگسالان طراحی شود
bltتحریر نو : رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
bltباشگاه خبرنگاران : جای خالی واکسیناسیون کشوری بالغین در کشور/ ایران شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه، در چند سال اخیر بوده است
bltمهر نیوز : رونمایی از کتاب دستورالعمل واکسیناسیون بالغین
bltسلامت نیوز : ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
bltتیتر شهر : ازدواج با فرد مبتلا به هپاتیت با تزریق واکسن خطری ندارد
bltافکار نیوز : توصیه های پزشکی به زائران راهپیمایی اربعین
bltآریا : وقتی «جگر » ناخوش است
bltآفتاب : موثرترین راه ریشه کنی هپاتیت
bltایسنا : «آگاهی بخشی»؛ تنها سد محکم در برابر «عفونت های منتقله از خون»
bltناطقان نیوز : علائم ابتلا به هپاتیت چیست؟
bltبولتن نیوز : علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
bltپول نیوز : خارش بیش از حد بدن یکی از علائم بیماری هپاتیت
bltجام نیوز : علائمی به ظاهر ساده ، اما خطرناک
bltایرنا : هپاتیت؛ آتشفشانی رو به خاموشی
bltساعت 24 : خارش بدن را جدی بگیرید
bltتابش کوثر : علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک
bltاکو فارس : خارش شدید بدن را جدی بگیرید
bltساعت 24 : آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران/ لزوم درمان سالانه 10هزار زندانی مبتلا
bltخبر فوری : برنامه منسجمی برای درمان هپاتیت در زندان ها وجود ندارد
bltسادس نیوز : آخرین آمار ابتلا به هپاتیت در ایران/لزوم درمان سالانه 10هزار زندانی مبتلا
bltباشگاه خبرنگاران : علائمی به ظاهر ساده، اما پر خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
bltایرنا : 200 اهداگر مستمر خون در جهرم واکسینه شدند
bltایکنا : همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند
bltایرنا : اهداکنندگان مستمر خون در زنجان واکسن هپاتیت B می گیرند
bltباشگاه خبرنگاران : اهداکنندگان مستمر خون رایگان واکسن هپاتیت بی دریافت می کنند
bltصدا و سیما : اهداکنندگان مستمر خون واکسن هپاتیت B دریافت می کنند
bltاقتصاد آنلاین : طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B از اول مهر آغاز می شود +جزئیات
bltاخبار اقتصاد ایران : طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B از اول مهر آغاز می شود/یک «صفر» خوب + جزئیات
bltاخبار اقتصاد ایران : اهداکنندگان مستمر خون از اول مهر واکسن هپاتیت B می زنند
bltآنا نیوز : آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون از اول مهر
bltایرنا : طرح پیشگیری از هپاتیت B در اهداکنندگان مستمر خون اجرا می شود
bltنسیم : طرح ملی پیشگیری ازهپاتیتBدراهداکنندگان مستمر خون
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.