مخبر - 1397/07/23 - «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد

«جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد
مهندسی معکوس و رویکرد بومی سازی قطعات در سال های اخیر در مس منطقهء آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاورد ها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم.
«جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد

به گزارش شمانیوز:مهندسی معکوس و رویکرد بومی سازی قطعات در سال های اخیر در مس منطقهء آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست؛ به طوری که این رویکرد باعث شده است بسیاری از قطعات و تجهیزات کلیدی که فرایند خط تولید به آن ها وابسته است، توسط سازندگان و تولیدکنندگان استان آذربایجان شرقی بومی سازی شود. برای آگاهی از این دستاورد ها که همگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در شرکت ملی صنایع مس ایران است، به سراغ مهندس «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه این گفت وگو را بخوانید.
امور مهندسی مجتمع مس سونگون در سال های گذشته چه اقدامات مهمی در راستای بومی سازی انجام داده است؟
بومی سازی قطعات مصرفی در کارخانه های شرکت ملی صنایع مس ایران، یکی از مهم ترین استراتژی های شرکت مس محسوب می شود. در همین راستا، این امور برای بومی سازی تجهیزات و قطعات کلیدی و گلوگاهی فرآیند تولید، اقدامات مهمی داشته است.
این فعالیت ها به طور کلی تکنولوژی و دانش فنی ساخت، به کارگیری و نگه داری تجهیزات، ماشین آلات و کاربست ابزارآلات را شامل می شود. این شرکت در توسعهء فرهنگ بومی سازی اقدامات ارزشمندی انجام داده و چشم انداز خوبی در این زمینه پیشِ رو دارد. تاکنون با همکاری و همیاری سازندگان، تولیدکنندگان، صنعتگران و مجموعه های دانش بنیان، تعداد زیادی از کالا ها در داخل طراحی و ساخته شده است.
این اقدامات زیربنایی، منجر به بومی سازی ساخت تجهیزات مهمی شده است؛ مانند همهء قطعات «پمپ های وارمن» مستقر در خط تولید که جزو تجهیزات گلوگاهی بوده و توقف آن ها موجب توقف خط تولید می شود. این پمپ ها از نوع پمپ های سنگین کار با فشار کاری 60bar، توان 420kw و ارتفاع پمپاژ 300 متر بوده و ساخت کشور انگلستان و آفریقای جنوبی هستند. همچنین، بومی سازی ساخت «شیر های هیدرولیک توپی و چاقویی 16 اینچ» که بسته به نوع آن ها از کشور های امریکا، اتریش و برزیل خریداری می شوند. در حوزهء توزیع نیرو و تعمیرات برق، می توان به بومی سازی «رادیاتور های ترانسفورماتور kva6000» اشاره کرد که قبلاً از شرکت celduc فرانسه خریداری می شد؛ یا تولید داخل «مقره های خطوط برق kv230» تغذیه کنندهء مجتمع مس سونگون که پیش تر از نوع مقره های NGK ساخت ژاپن استفاده می شد، و بسیاری از اقلام دیگر که در بخش های مختلف عملیاتی و خدمات متنوع فنی و تخصصی بومی سازی شده است.
با توجه به این که شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است، امور مهندسی مجتمع مس سونگون چه راهبرد هایی برای تحقق هرچه بیشتر این شعار در این مجتمع دارد؟
امور مهندسی مجتمع مس سونگون به منظور دست یابی به استقلال و خودکفایی اقتصادی و خنثی کردن تحریم های دشمنان انقلاب اسلامی، پیشگیری از آثار سوء فرهنگی تولیدات بیگانه، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و کاهش تورم در کشور، ممانعت از خروج سرمایه های کشور و بهبود رفاه اجتماعی که از پیامد های مثبت و مطلوب تحقق این شعار است، در جلسات متعدد با شرکت خدمات بازرگانی سعی کرده امکانات و تسهیلات مقتضی برای تبدیل درخواست های خرید خارجی به ساخت و تأمین داخلی را فراهم کند. به عنوان نمونه، برنامه ریزی و تلاش به منظور جایگزینی تأمین «4000 متر لولهء 18 اینچ باطله» از کشور چین با سازندهء ایرانی، که امید است به حول و قوهء الهی و همکاری شرکت خدمات بازرگانی اجرایی شود.
در تحقق حمایت از بومی سازی، مجتمع مس سونگون چه تعاملاتی با سازندگان بومی در استان آذربایجان شرقی دارد؟
پس از شناسایی پتانسیل ها و قابلیت های صنعتگران استان و اطمینان از توانمندی آن ها، تاکنون مجتمع مس سونگون در ساخت قطعات و تجهیزات با برخی از تولیدکنندگان استانی همکاری مستمر داشته و افزایش تعامل با تولیدکنندگان استانی در دستور کار است. به عنوان نمونه، می توان به تأمین و ساخت قطعات موردنیاز مجتمع از طریق شرکت های شیمی پژوهش (درام های نوار نقاله و سرندها)، شرکت تکنوتراش (ساخت قطعات شیر های هیدرولیک)، یونار دمیر (قطعات نوار نقاله و قطعات مکانیکی سیکلون ها)، شرکت تبریز رزین (ساخت ترود بوش پمپ ها)، شرکت آذر فلز و فولادسازان تبریز (ساخت گلولهء آسیاها)، شرکت آلیاژکار تبریز (تولید قطعات چدنی)، شرکت آلمان آبادی (تعمیر و تولید قطعات سنگ شکن و ریخته گری قطعات فولادی) و شرکت گروه فنی اسماعیل زاده (ساخت قطعات مکانیکی سبک) اشاره کرد.
به نظر شما، حمایت از بومی سازی تا چه حد می تواند در ایجاد اشتغال زایی در استان مؤثر باشد؟
با توجه به ظرفیت های موجود در استان آذربایجان شرقی و دارا بودن نیرو های کار متخصص و وجود زیرساخت های صنعتی، بومی سازی قطعات یدکی و موردنیاز مجتمع در مراکز صنعتی تبریز، رونق اقتصادی صنایع مربوط را در پی داشته و باعث جذب نیرو های کار از طرف صنایع خواهد شد. از طرفی، با توجه به سطح بالای تکنولوژی ماشین آلات و تجهیزات مستقر در فرآیند تولید مس، پروسهء بومی سازی قطعات نیازمند ارتقای زیرساخت های دانش فنی، تجهیزات و تخصص های واحد های صنعتی استان است که سرمایه گذاری در این حوزه ها از طرف صنایع هم موجب اشتغال زایی می شود.
آیا تاکنون فهرستی از قطعاتی که قابلیت بومی سازی در مجتمع مس سونگون دارند تهیه شده است؛ و در صورت تهیه شدن، چه برنامه ریزی هایی برای تحقق بومی سازی این قطعات دارید؟
با توجه به بحرانی بودن بخشی از فرآیند امور مهندسی که در صورت بروز مشکل می تواند باعث توقف خط تولید شود و در نظر گرفتن مشکلات متعدد تأمین و خرید قطعات از سازندگان خارجی، استراتژی امور مهندسی کاهش وابستگی به کشور های خارجی و بهره مندی از مزایای تولید داخلی با اولویت قطعات و تجهیزات اثرگذار بر فرآیند تولید است. بر این اساس، این گروه از قطعات و تجهیزات شناسایی شده و برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت برای بومی سازی ساخت قطعات در واحد های تابعهء امور مهندسی به انجام رسیده است. یکی از پروژه های کوتاه مدت، بومی سازی کامل «ترانس kVA6000 سگ میل» فاز دو تغلیظ است. این ترانس جزو تجهیزات حساس و گلوگاهی خط تولید و ساخت شرکت WEG برزیل است که برنامه ریزی هایی برای بومی سازی آن توسط شرکت ایران ترانسفور در حال انجام است. منبع:مجتمع مس سونگون

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.