مخبر - 1397/07/19 - کیفیت لیگ بسکتبال در خطر

کیفیت لیگ بسکتبال در خطر
لیگ بسکتبال قرار است از اول آبان ماه شروع شود، هرچند با روندی که باشگاه ها برای جذب بازیکن دارند، به نظر نمی رسد در این تاریخ بازی ای برگزار شود.
کیفیت لیگ بسکتبال در خطر

شعار سال: هفته های قبل می گفتند دوازده سیزده تیم اعلام آمادگی کرده اند اما حالا صحبت از هفت هشت تیم است. از این تعداد هم می گویند فقط سه تیم پتروشیمی، شیمیدر و شهرداری گرگان بازیکن گرفته اند و بقیه هنوز هیچ اقدامی نکرده اند. با این شرایط می شود منتظر لیگ جذابی بود؟ مسلما جواب منفی است. چند سالی است که این لیگ دیگر جذابیت و کیفیت قبل را ندارد.
دلیلی اصلی که می شود برای پایین آمدن کیفیت و جذابیت لیگ آورد، بی ثباتی باشگاه هاست. نزدیک به 10سال باشگاه های ایران قدرت اول آسیا بودند. صباباتری و مهرام چند سالی قهرمان جام باشگاه های آسیا شدند. اما امسال یک تیم هست و سال دیگر نیست. سال های قبل برای باشگاه هایی که تیمداری می کردند، تخفیف هایی قائل می شدند، نمونه اش تخفیفی بود که سازمان مالیاتی به آنها می داد و مجبور نبودند همه مالیات سالانه شان را پرداخت کند. اما از وقتی این قانون برداشته شد، باشگاه ها هم کم کم از حضور در لیگ های ورزشی عقب نشینی کردند. وقتی باشگاهی می بیند فقط هزینه می کند و چیزی عایدش نمی شود، ترجیح می دهد تیم ندهد. در این امر بی ثباتی فدراسیون ها هم نقش دارند. فدراسیون می تواند کمک کند تا باشگاه ها درآمدزایی داشته باشند، از طریق وزارت ورزش، تسهیلاتی را در اختیار آنها بگذارد یا اینکه از طریق تبلیغات در تلویزیون بخشی از هزینه هایش را تأمین کند اما به جای داشتن حق پخش موظف می شود برای پخش بازی هایش از تلویزیون پولی را هم پرداخت کند.
بی ثباتی باشگاه ها به بازیکن، به لیگ و به تیم ملی آسیب می زند. زمانی که من بازیکن صباباتری بودم، لیگ فصل 81 تمام شد، یک ماه استراحت کردیم و درست از روز 17فروردین ماه تمرینات پست و بدنسازی را برای فصل بعد شروع کردیم. تمرینات هر پستی مخصوص خودش بود. بازیکن از سال قبل یا نهایت چند ماه قبل از شروع لیگ، قراردادش را می بست اما الان کمتر از یک ماه به شروع لیگ مانده و هنوز باشگاه ها بازیکن نگرفته اند. این بازیکنان کی می خواهند تمرینات را شروع کنند؟ تمرین تکنیکی و تاکتیکی داشته باشند؟ بازیکن خودش تمرین بدنسازی اش را انجام می دهد و یک هفته قبل از لیگ هم تمرین تیمی را شروع می کند. این نوع تمرین بازیکن را ضعیف می کند. به خاطر همین است که الان ما پشتوانه ای نداریم. حامد حدادی و صمد نیکخواه بهرامی بروند، کسی هست جایشان را بگیرد؟ جای مهدی کامرانی را کسی پر می کند؟ بازیکن هست ولی نه به کیفیت مهدی. حامدی حدادی همین 3،2 روز پیش در اینستاگرامش پست گذاشته و گفته بود: «من با پاس های مهدی کامرانی به NBA رفتم
قبل از این بازیکن قیمتش را اعلام می کرد و از بین پیشنهادهایی که داشت، یکی را انتخاب می کرد ولی الان باشگاه است که قیمت می دهد و بازیکن مجبور است قبول کند. باشگاه تا روز آخر صبر می کند و بازیکنانی را که روی زمین مانده اند، می گیرد تا بتواند پایین ترین قیمت را پرداخت کند. سال های قبل لیگ حداقل با 12تیم برگزار می شد الان در بهترین حالت و اگر همه تیم هایی که اعلام آمادگی کرده اند ، بیایند، با هشت تیم برگزار می شود. فقط 50،60 بازیکن می توانند قرارداد ببندند. بقیه 300،400 بازیکنی که بسکتبال دارد، چه می شوند؟ آنها نباید از لیگ سهمی داشته باشند؟
می گویند بازیکنان هم باید شرایط باشگاه ها را درک کنند و توقع قراردادهای بالا را نداشته باشند. نظر بعضی ها این است که اگر قیمت بازیکنان پایین تر باشد، تیم های بیشتری راغب می شوند در لیگ شرکت کنند اما بازیکن هم به شرطی می تواند پول کم بگیرد که مطمئن باشد سال دیگر هم باشگاه با او قرارداد می بندد. اگر باشگاه ثبات داشته باشد و بازیکن بداند که می تواند سه سال یک تیم ثابت داشته باشد، ذهنیتش این نمی شود که مدام بگوید «من باید بتوانم پولم را بگیرم
از مشکلات دیگری که در باشگاه ها و به خصوص در بسکتبال هست، این است که آنها کار را از پایه شروع نکرده اند و از نظر سخت افزاری هم مشکل دارند. قبلا باشگاه پیکان تیم می داد که هم سالن بسکتبال داشت، هم سالن بدنسازی و هم استخر و همه اینها یکجا بود. الان بازیکن مجبور است بیرون از باشگاه تمرین بدنسازی داشته باشد و برای تمرینات تیمی به باشگاه برود و این نبود امکانات بازیکن را خسته می کند. کار پایه را هم خیلی از باشگاه ها جدی نمی گیرند البته یکی دو سال است که وضعیت بهتر شده. مهرام چند سالی است که کار در پایه را آغاز کرده و گفته می شود این فصل سه بازیکن خودش را در لیگ دارد. پتروشیمی هم دو سه سالی است که در پایه فعالیت می کند. حامد حدادی هم در اهواز مدرسه بسکتبال راه اندازی کرده است.
در کنار همه این مواردی که گفته شد، به نظر می رسد این فصل لیگ بسکتبال بیش از هر چیزی از نبود بازیکن آسیب ببیند. تعداد قابل توجهی از بازیکنان ایران با توجه به قیمت بالای دلار ترجیح می دهند خارج از ایران بازی کنند. اگر آنها به تیم های غرب آسیا که بیشتر بازیکنانشان اروپایی و آمریکایی هستند، بروند، اتفاق خوبی برای بسکتبال ایران می افتد اما مشکل اینجاست که این بازیکنان بیشتر عازم شرق آسیا هستند. در آسیا هم باشگاه های چین برای استخدام بازیکنان آسیایی محدودیت استفاده از دو بازیکن را دارد، ژاپن ترجیح می دهد از بازیکنان خودش استفاده کند. در بین کشورهای دیگر سطح بسکتبال فیلیپین قابل قبول است چون سبک بازی شان آمریکایی است و سطح بسکتبال شان بالاست. به نظر نمی آید بازیکنان ما در لیگ هایی مثل لیگ اندونزی پیشرفتی داشته باشند.
از طرف دیگر باشگاه هایی که امسال در لیگ شرکت کرده اند، گفته اند که نمی توانند بازیکن خارجی استخدام کنند. آنها توان مالی برای استخدام بازیکن خارجی ندارند. به خاطر همین تصمیم گرفته اند اگر به پلی آف صعود کردند، بازیکن خارجی استخدام کنند. حق هم دارند. اگر آنها بخواهند بازیکن 10هزار دلاری هم بگیرند، باید بیش از یک میلیارد تومان پول بدهند. با توجه به بودجه پایین باشگاه ها این امکان پذیر نیست. گفته می شود بیشتر باشگاه ها در مقایسه با سال گذشته 60درصد کمتر بودجه گرفته اند که این روی دستمزد بازیکنان هم تأثیر گذاشته است.
نبود بازیکن خارجی به لیگ لطمه می زند؟ قطعا لطمه می زند. دوره ای بازیکنان خارجی زیادی در لیگ ایران بازی می کردند، بازیکنانی که با قیمت های 60هزار دلاری از یورولیگ و NBA به ایران می آمدند. جکسوون ورومن، آندره پیتس و... بازیکنان درجه یکی بودند که در لیگ ایران بازی می کردند. الان بازیکن خارجی هم داشته باشیم، نمی توانند جای آنها را بگیرند، با 10هزار دلار می شود بازیکن خوب استخدام کرد؟ نه.
مهدی کامرانی همیشه گفته که با آمدن آندره پیتس توانست مهدی کامرانی شود. او در حد مربی در پیشرفت مهدی مؤثر بوده و نکته های تکنیکی و تاکتیکی به او می گفته، اینکه چطور پاس بدهد، دریبل بزند و... این تأثیر را جوزف گارس روی حامد حدادی گذاشت. جوزف تنها بازیکن همطراز و هم قد حامد بود. بقیه بازیکن لیگ 10،20سانتی متر از او کوتاه تر بودند. گارس هم از نظر قد و هم از نظر عضلانی کسی بود که حامد می توانست با او رقابت کند.
این بازیکنان خارجی هم کیفیت بازیکنان ایران را بالا می بردند و هم کیفیت لیگ را. بازیکنی که در NBA بازی کرده، خودش در حد یک مربی است و بازی اش می تواند برای بقیه بازیکنان کلاس درس باشد. با بودن آنها تماشاگر هم برای دیدن بازی ها مشتاق تر بود. الان با پایین آمدن تعداد تیم ها، مجبورند بازی های پلی آف را پنج از هفت بگذارند، بازی های تکراری هم بازیکن را خسته می کند و هم تماشاگر را.
در کل مشکلات اقتصادی و مدیریتی، لیگ را بی کیفیت کرده و شاید امسال این بی کیفیتی بیشتر از قبل خودش را نشان بدهد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه هشمهری، تاریخ انتشار 12 مهر97، شماره: 32837


کلیدواژه های این خبر
تخفیف   وزارت ورزش   پتروشیمی   لیگ بسکتبال   بسکتبال   مالیات   لیگ   درآمد زایی   مهدی کامرانی   مهرام   حامد حدادی   صمد نیکخواه بهرامی   مالیاتی   بدنساز   تاکتیکی   هشت تیم   تلوزیون   شعار سال   تیم ملی   آسیا  
اخبار مرتبط
واکنش رییس فدراسیون بسکتبال به جنجال دوغ و ماست
فردا نیوز
طباطبایی: سرپرست تیم ملی با بازیکنان رفیق است!/ واکنش رییس بسکتبال به جنجال دوغ و ماست
ورزش 3
ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
ایران آنلاین
مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
پارس نیوز
بی تیم بودن عجیب مثلث آتشین بسکتبال ایران
قدس آنلاین
چرا حدادی، صمد و کامرانی قرارداد باشگاهی نمی بندند؟/ مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
ورزش 3
عملکرد خوب تیم نصفه و نیمه ی بسکتبال ایران در جام باشگاه های آسیا
شفقنا
واقعا ما آقای آسیاییم؟
اعتدال
واقعا آقای آسیاییم؟
فیدوس
مهرام بار دیگر از لیگ برتر بسکتبال رفت
صدا و سیما
داستان بلندقامت ترین فراموش شده بسکتبال
صدا و سیما
نیاز به تمرکز یکنواخت داریم/ تیم ملی بسکتبال باید مسلح شود
آنا نیوز
درس هایی که باخت برابر ژاپن به بسکتبال ایران داد
ایسنا
کاپیتان صمد، آخرین شانس های خود را امتحان می کند
صدا و سیما
طباطبایی: از عملکرد کادر فنی رضایت داریم
آریا
سعی می کنیم مشکلات سال های گذشته لیگ برتر به وجود نیاید
وانا نیوز
جداسازی بسکتبال سه نفره، زمان لازم دارد
صدا و سیما
طباطبایی: قولی که برای جاکارتا داده بودیم، عملی شد
جوان آنلاین
مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی ماهشهر شد
مردم نیوز
یک سری حرف ها مسئولان مهرام را دل چرکین کرده بود
وانا نیوز
توضیحات "صمد" درباره حضور مهرام در لیگ برتر
صدا و سیما
وضعیت نامشخص تیم بسکتبال در مسیر جام جهانی!
ایسنا
هاشمی: نسل طلایی به سادگی ساخته نمی شود/ بسکتبال را داخلی ها متحول کرده اند
فارس
فقط لژیونر شوید؛ از اندونزی تا اسلواکی!
رویداد 24
موج مهاجرت به ورزش رسید
پارس نیوز
نیکخواه بهرامی: هیچ ملی پوش ایرانی پیشنهاد ندارد
تسنیم
اوج، رکود، زوال
ایران اکونومیست
پشت پرده طلب دایی از پرسپولیس
جام نیوز
نسل طلایی بسکتبال به نقره بسنده کرد
شبکه خبر
مصطفی هاشمی: بسکتبال با این شرایط به بیراهه می رود/ سر نخواستن من دعواست
باشگاه خبرنگاران
تیم ملی بسکتبال به دنبال انتقام آسیایی از کره
قدس آنلاین
فوتبال صفر - صفر نکبت است
ایسنا
وضعیت نابسامان لیگ بسکتبال ایران
مردم نیوز
حدادی: تیم ملی در بازی های آسیایی ماساژور و بدنساز ندارد
نسیم
تیم پیدا نشود در آکادمی خودم بازی می کنم!
وانا نیوز
حامد حدادی: نمی توانم 40 دقیقه بازی کنم
جوان آنلاین
حدادی: بازی های آسیایی نباید آنقدر بی در و پیکر باشد/ تیم پیدا نشود در آکادمی خودم بازی می کنم!
اخبار اقتصاد ایران
اجازه ورود افراد ناسالم را به بسکتبال ندهیم
صدا و سیما
ملی پوش دهلرانی مورد استقبال قرار گرفت
برنا نیوز
قانون برنامه ششم توسعه در خصوص حق پخش تلویزیونی اجرا نشده است!
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltفردا نیوز : واکنش رییس فدراسیون بسکتبال به جنجال دوغ و ماست
bltورزش 3 : طباطبایی: سرپرست تیم ملی با بازیکنان رفیق است!/ واکنش رییس بسکتبال به جنجال دوغ و ماست
bltایران آنلاین : ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
bltپارس نیوز : مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
bltقدس آنلاین : بی تیم بودن عجیب مثلث آتشین بسکتبال ایران
bltورزش 3 : چرا حدادی، صمد و کامرانی قرارداد باشگاهی نمی بندند؟/ مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
bltشفقنا : عملکرد خوب تیم نصفه و نیمه ی بسکتبال ایران در جام باشگاه های آسیا
bltاعتدال : واقعا ما آقای آسیاییم؟
bltفیدوس : واقعا آقای آسیاییم؟
bltصدا و سیما : مهرام بار دیگر از لیگ برتر بسکتبال رفت
bltصدا و سیما : داستان بلندقامت ترین فراموش شده بسکتبال
bltآنا نیوز : نیاز به تمرکز یکنواخت داریم/ تیم ملی بسکتبال باید مسلح شود
bltایسنا : درس هایی که باخت برابر ژاپن به بسکتبال ایران داد
bltصدا و سیما : کاپیتان صمد، آخرین شانس های خود را امتحان می کند
bltآریا : طباطبایی: از عملکرد کادر فنی رضایت داریم
bltوانا نیوز : سعی می کنیم مشکلات سال های گذشته لیگ برتر به وجود نیاید
bltصدا و سیما : جداسازی بسکتبال سه نفره، زمان لازم دارد
bltجوان آنلاین : طباطبایی: قولی که برای جاکارتا داده بودیم، عملی شد
bltمردم نیوز : مهران حاتمی سرمربی تیم بسکتبال پتروشیمی ماهشهر شد
bltوانا نیوز : یک سری حرف ها مسئولان مهرام را دل چرکین کرده بود
bltصدا و سیما : توضیحات "صمد" درباره حضور مهرام در لیگ برتر
bltایسنا : وضعیت نامشخص تیم بسکتبال در مسیر جام جهانی!
bltفارس : هاشمی: نسل طلایی به سادگی ساخته نمی شود/ بسکتبال را داخلی ها متحول کرده اند
bltرویداد 24 : فقط لژیونر شوید؛ از اندونزی تا اسلواکی!
bltپارس نیوز : موج مهاجرت به ورزش رسید
bltتسنیم : نیکخواه بهرامی: هیچ ملی پوش ایرانی پیشنهاد ندارد
bltایران اکونومیست : اوج، رکود، زوال
bltجام نیوز : پشت پرده طلب دایی از پرسپولیس
bltشبکه خبر : نسل طلایی بسکتبال به نقره بسنده کرد
bltباشگاه خبرنگاران : مصطفی هاشمی: بسکتبال با این شرایط به بیراهه می رود/ سر نخواستن من دعواست
bltقدس آنلاین : تیم ملی بسکتبال به دنبال انتقام آسیایی از کره
bltایسنا : فوتبال صفر - صفر نکبت است
bltمردم نیوز : وضعیت نابسامان لیگ بسکتبال ایران
bltنسیم : حدادی: تیم ملی در بازی های آسیایی ماساژور و بدنساز ندارد
bltوانا نیوز : تیم پیدا نشود در آکادمی خودم بازی می کنم!
bltجوان آنلاین : حامد حدادی: نمی توانم 40 دقیقه بازی کنم
bltاخبار اقتصاد ایران : حدادی: بازی های آسیایی نباید آنقدر بی در و پیکر باشد/ تیم پیدا نشود در آکادمی خودم بازی می کنم!
bltصدا و سیما : اجازه ورود افراد ناسالم را به بسکتبال ندهیم
bltبرنا نیوز : ملی پوش دهلرانی مورد استقبال قرار گرفت
bltایران آنلاین : قانون برنامه ششم توسعه در خصوص حق پخش تلویزیونی اجرا نشده است!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.