مخبر - 1397/07/19 - بولتون و پمپئو، محرک استعفای نیکی هیلی

بولتون و پمپئو، محرک استعفای نیکی هیلی
نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل اصلیت هندی دارد و این موضوع به علاوه جنسیت او با نگاه محافظه کاران (اعم از طیف تی پارتی و کوکلاس کلان ها)...
بولتون و پمپئو، محرک استعفای نیکی هیلی

به گزارش بولتن نیوز، «علی بیگدلی» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح دلایل کناره گیری نیکی هیلی از نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد اظهار کرد: از مدت ها قبل صحبت ها و گمانه زنی هایی در مورد کناره گیری نیکی هیکی از نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد مطرح بود و یکی از مولفه هایی که این موضوع را تایید می کرد، فروکش کردن لحن و مواضع او در مسائل سیاست خارجی آمریکا بود. واقعیت این است که برای واکاوی این موضوع باید به زمان حضور رکس تیلرسون در وزارت خارجه آمریکا رجوع کنیم؛ شخصیت تیلرسون بر خلاف مایک پمپئو از یک ثبات و آرامش خاصی برخوردار بود که پرستیژ سیاسی و اقتصادی او در این خصوص حائز اهمیت بود. در آن زمان همگان معتقد بودند که تیلرسون به اندازه ترامپ و اطرافیانش از مواضع تند و محافظه کارانه برخوردار نیست و به همین علت پُر کردن خلاء تندروی او را نیکی هیلی به عهده گرفت.

وی ادامه داد: اگر منحنی خیزش نیکی هیلی در دولت ترامپ و سازمان ملل را به صورت گذرا بررسی کنیم، می بینیم او در زمانی که تیلرسون سکان دار وزرات خارجه بود مواضع بسیار تندی را اتخاذ می کرد اما پس از آن که مایک پمپئو به سمت وزیر خارجه آمریکا منصوب شد اوضاع به صورت دیگری رقم خورد. به گونه ای که ورود پمپئو و جان بولتون به کاخ سفید موجب شد تا نگاه محافظه کاری شدت پیدا کند و در اینجا بود که نیکی هیلی حرفی برای گفتن نداشت. چراکه پمپئو یک آمریکایی یهودی تبار است و در برهه ای رابط آیپک به حساب می آمده و عمیقاً در لایه های محافظه کارانه آمریکا غرق شده است. از این جهت نیکی هیلی با ورود پمپئو به وزارت خارجه عملاً میدان داری خود را از دست داد.

انتصاب پمپئو و بولتون به عنوان وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید دو موضوعی است که موجب شد نقش نیکی هیلی به حاشیه برود و حتی از او به عنوان یک مهره سوخته و بدون استفاه یاد شود. بر اساس راهبرد جدید، قرار بر این شد که پمپئو پرونده های مربوط به چین، روسیه و کره شمالی را پیگیری کند و جان بولتون مامور اعمال فشار بر ایران و ارتباط با سازمان منافقین شد؛ در اینجاست که می بینیم عملاً هیچ نقش محوری خاصی برای نیکی هیلی در نظر گرفته نمی شود و مجبور به استعفاء می شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بخشی از انتقادهایی که به نیکی هیلی وارد شده جنبه نژادپرستی دارد، گفت: یکی از مسائلی که در خصوص کناره گیری نیکی هیلی ناگفته واقع شد، بحث تفاخر نژادی و نوع نگاه به این موضوع در کاخ سفید و ساختار قدرت ایالات متحده است. نیکی هیلی از نژاد هندو است و این همان مساله ای است که اشخاصی مانند پمپئو و بولتون را تحریک می کند تا علیه او دست به کار شوند. پمپئو از اعضای موثر جریان محافظه کار «تی پارتی» به شمار می رود و منتسب بودن او به این جریان باعث شده تا نگاه نژادپرستی در نگاه و اقدام او رخنه کند. این نگاه به حدی در ساختار سیاسی آمریکا ریشه دوانده است که آنها حتی اروپایی ها را نژاد ناقص به حساب می آورند، چه برسد به شرقی ها و آسیایی ها.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری معتقد هستند که نیکی هیلی را باید «سوگلی ترامپ» در کاخ سفید بدانیم اما واقعیت این است که مدل نگاه ترامپ به هیلی صرفاً ابزاری و سیاسی بود و هیچ منطق انسانی در آن نهفته نبود. ترامپ ارتباط تنگاتنگی با جریان فکری کوکلاس کلان ها دارد و در منش آنها، زن جایگاه بسیار پائینی داشته و معتقدند که نباید به آنها بیش از حد بهاء داد. لذا ترامپ در برهه ای که به مواضع تند هیلی در سازمان ملل نیاز داشت به او بیش از حد میدان داد اما حالا که دو مهره تندرو وارد کاخ سفید شده اند دیگر نیازی به او نیست؛ چراکه او آمریکایی الاصل نیست و نباید بیش از حد در محوریت قرار بگیرد. اینکه گفته می شود نیکی هیلی در انتخابات 2020 یا 2024 وارد میدان خواهد شد، تحلیل سطحی و نادرست است و عقده های نژاد پرستی در لایه های بالای آمریکا این اجازه را به وی نخواهد داد. اما آنچه مشخص است، خانه تکانی جمهوری خواهان در آستانه انتخابات میان دوره ای برای رسیدن به آرامش حزبی است.

منبع: ایلنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.