مخبر - 1397/07/17 - تغییر در تعرفه دستمزد ممکن نیست

تغییر در تعرفه دستمزد ممکن نیست
در سال آینده به هیچ وجه بسته های فعلی وزارت بهداشت و طرح تحول که در گذشته اعلام شده اند، کوچک تر نخواهند شد اما اصلاحات لازم برای برخی از آن ها انجام می شود. در عین حال حمایت از بیماران در بیمارستان های دولتی ادامه می یابد و در بخش هایی که مازاد هزینه و تقاضای القایی وجود دارد اقداماتی در حال انجام ...
تغییر در تعرفه دستمزد ممکن نیست

سلامت> نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت، این دوشنبه هم به رسم سال های گذشته در ستاد این وزارتخانه برگزار شد و ایرج حریرچی به تشریح مواضع وزارت بهداشت درخصوص موضوعات مختلف پرداخت.

به گزارش شفاآنلاین، معاون کل وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند تدوین و تصویب لایحه بودجه در دولت، گفت: «در سال آینده به هیچ وجه بسته های فعلی وزارت بهداشت و طرح تحول که در گذشته اعلام شده اند، کوچک تر نخواهند شد اما اصلاحات لازم برای برخی از آن ها انجام می شود. در عین حال حمایت از بیماران (patients)در بیمارستان های دولتی ادامه می یابد و در بخش هایی که مازاد هزینه و تقاضای القایی وجود دارد اقداماتی در حال انجام است. همچنین با توجه به منابع جدید حاصله می توانیم خدمات جدیدتری را هم به مردم ارائه دهیم. به عنوان مثال حدود 80 تا 82 درصد پرداخت از جیب مردم مربوط به خدمات سرپایی است و در این زمینه اقداماتی در دست انجام داریم. بر این اساس حدود 250 کلینیک ویژه قرار بود، ایجاد شود که بخش عمده ای از آن ها راه اندازی شده است و مابقی هم تا پایان سال راه اندازی می شوند. این اتفاق منجر به گسترش قابل توجه در حوزه ارایه خدمات سرپایی به مردم و با تعرفه دولتی است.» وی همچنین گفت: «از طرفی گسترش نظام ثبت الکترونیک و پرونده الکترونیک سلامت در حال انجام است و نظام ارجاع هم به تدریج با تدبیر و با سرعت مناسب محقق می شود.»
رئیس جمهوری درباره پرداخت از جیب مردم حساس است
حریرچی با بیان اینکه ما در سال 90، 91 و 92 شاهد بودیم که بهره مندی از خدمات بهداشتی و درمانی کمتر بود و در عین حال پرداخت از جیب مردم افزایش یافته بود، گفت: «این در حالی است که طی سال های اجرای طرح تحول سلامت میزان پرداخت از جیب مردم به 35 درصد کاهش یافته که این مهم دستاورد وزارت بهداشت و دولت تدبیر و امید است. برهمین اساس در حال حاضر اقداماتی انجام می دهیم که به این دستاورد مهم خدشه ای وارد نشود. باید بدانیم که شخص رئیس جمهوری درباره پرداخت از جیب مردم و تورم در حوزه سلامت حساس است و آن را پیگیری می کند. ما تلاش می کنیم مردم در حوزه بهداشت و درمان نه تنها هزینه هایشان بیشتر نشود بلکه با افزایش حمایت هایمان بتوانیم کاهش قدرت خرید مردم در حوزه سلامت را جبران کنیم و شعار مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه به جایی برسیم تا بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد را عملیاتی کنیم.»
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تعرفه های پزشکی سال 98 اظهارکرد: «با توجه به پیش بینی های انجام شده و با توجه به شرایط اقتصادی کشور نظام پزشکی و انجمن های پزشکی و اکثر دست اندرکاران معتقد هستند که امسال احتمال تغییر در تعرفه دستمزد ممکن نیست البته باید درباره هزینه های پشتیبانی و ضمنی مانند حمل و نقل، تعمیرات تاسیساتی و غیره تجدید نظر کرد چرا که این خدمات گران شده اند و در جزء فنی تعرفه مانند هتلینگ تاثیر دارد. این تاثیر ممکن است امسال و یا سال بعد دیده شود، البته ممکن است این درخواست چه با افزایش هزینه ارائه کنندگان خدمت تعرفه دستمزد هم بالا رود، به حق باشد اما این افزایش باید متناسب با دستمزد همه اقشار باشد بنابراین باید از ایجاد انتظارات تورمی اجتناب کنیم.»
آخرین وضعیت سیل زدگان
سخنگوی وزارت بهداشت (Health)درباره آخرین وضعیت سیل زدگان کشور و اقدامات و توصیه های وزارت بهداشت در این زمینه گفت: «درباره سیل اقدامات متعددی انجام شده است. یک سری از مصدومان دارای مصدومیت سطحی بودند که در محل درمان شدند اما تعداد مصدومان ناشی از سوانح جوی مانند سیل و صاعقه که در مراکز درمانی پذیرش شده اند، 99 نفر بوده است که از این تعداد 21 نفر در مازندران، 4 نفر در گیلان، 13 نفر در سیستان و بلوچستان و 61 نفر در کرمان بوده اند همچنین از مجموع این 99 نفر، 31 نفر بستری و 68 نفر مرخص شده اند.» حریرچی ادامه داد: «متاسفانه در این حوادث 8 نفر فوت کرده اند که چهار نفرشان بر اثر سیل بوده است که از این چهار نفر سه نفر در مازندران و یک نفر در گیلان فوت کرده اند. همچنین سه نفر هم بر اثر رعد و برق جان خود را از دست داده اند که دو نفرشان در مازندران و یک نفر هم در کرمانشاه بوده است. در عین حال یک نفر هم در مازندران به دلیل برق گرفتگی ناشی از سیل جان باخته است.»

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت دستورالعمل خاصی را در زمینه مواجهه با سیل ابلاغ کرده است، گفت: «بر این اساس ارتباط مستقیمی با مراکز هشدار سریع داریم همچنین آمبولانس هایمان به همراه تجهیزات لازم برای رسیدگی به 20 مصدوم احتمالی در این مناطق مستقر شده اند. کارشناسان بهداشت محیط و مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت نیز در این مناطق مستقر هستند. در عین حال دائما وضعیت آب آشامیدنی، میزان کلر در آب و وضعیت ناقل های بیماری را کنترل می کنیم.»
FATF و تاثیر آن بر حوزه سلامت
حریرچی در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر تصویب FATF بر حل مشکلات حوزه سلامت گفت: «مصوبات این چنینی که مشکلات ارتباطی ما را از نظر ارزی با کشورهای دیگر کم کند، به طور مستقیم و غیر مستقیم می تواند بر سلامت هم تاثیر بگذارد. دشمنان ما دروغ می گویند که دارو و تجهیزات پزشکی از تحریم ها تاثیر نمی گیرد. مهم ترین مشکلی که در این حوزه ایجاد می شود، در زمینه ارتباط مالی شرکت های تولید کننده دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی با ما است البته هنوز به این مرحله نرسیده ایم و با تدابیر انجام شده به این مرحله نمی رسیم. اما در سال 91 و 92 که تحریم وجود داشت، هزینه های ارزی از طریق صرافی ها تامین می شد و اقلام با تجارت چمدانی وارد و پول به صورت چمدانی خارج می شد و مشکل ایجاد می کرد و دریافت خدمات را طولانی تر کرده و هزینه های سرباری و انتقال ارز به دنبال داشت.»

وی افزود: «از طرفی خریدهای ما معمولا به این صورت است که ابتدا 10 درصد پول را می دهیم سپس بانک تضمین می کند که وقتی اقلام به دستمان رسید مابقی پول را پرداخت کنیم اما وقتی ارتباط بانکی دچار مشکل شود، فروشنده می گوید باید کل پول را به صورت نقدی بپردازید و بعد از چند ماه اقلام را تحویل بگیرید. این نقدینگی ها مشکل شدیدی ایجاد می کند. در عین حال بخشی هم تاثیرات غیر مستقیم است به گونه ای که اگر برای کشور مشکلات مالی ایجاد شود، تورم بالا رود و در اشتغال دچار مشکل شویم، قدرت پرداخت مردم و دولت در پرداخت هزینه های سلامت کاهش پیدا می کند زیرا مردم و دولت مجبور می شوند هزینه هایشان را به حوزه های مهم تری مانند خوراک و پوشاک منتقل کنند بنابراین نمی توانند در حوزه سلامت هزینه کنند و مجددا به مشکلات سال 91 و 92 دچار می شویم و مردم کمتر از خدمات سلامت بهره مند می شوند. امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده این مسائل ایجاد نشود.»
گزارشی از شکایات مردم از وزارت بهداشت
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره شکایت مردم از این وزارتخانه به دیوان عدالت اداری گفت: «در سال 94 تعداد 9152 پرونده، در سال 95، 7000 پرونده و در سال 96، 11 هزار پرونده در دیوان عدالت اداری برای وزارت بهداشت تشکیل شده بود اما بیشتر این شکایات شکایاتی بودند که کارکنان وزارت بهداشت از این وزارتخانه داشتند و عمدتا هم درباره نحوه پرداخت ها بوده است به طوری که در سال 96، 1350 پرونده شکایت درباره الزام به پرداخت وجوه مرخصی در مناطق محروم و روستایی، 1287 پرونده درباره الزام به پرداخت کارانه ها، 966 پرونده درباره الزام به پرداخت حق بیمه و 880 پرونده درباره پذیرش سوابق بوده است بنابراین اینطور نیست که بگویند مردم از وزارت بهداشت شکایت کرده اند. در عین حال در شش ماه نخست سال 96، 124 شکایت درباره الزام به پرداخت حقوق و مزایای معوقه داشتیم که امسال این میزان به 837 مورد افزایش پیدا کرده است.»
توصیه هایی به زائران اربعین
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به نزدیک بودن ایام پیاده روی اربعین گفت: «در وهله اول از مردم می خواهم که کسانی که توفیق شرکت در این مراسم را دارند از هم اکنون آمادگی جسمانی خود را تقویت کنند زیرا سفر سنگینی در پیش دارند و حتما از لباس و کفش مناسب استفاده کنند. همچنین کسانی که دارو مصرف می کنند حتما به میزان کافی دارو همراهشان داشته باشند و این داروها را در دو جا نگهداری کنند تا اگر یکی از آنها گم شد، دیگری را استفاده کنند. در عین حال حتما دفترچه بیمه خود را به همراه داشته باشند و اگر از عینک استفاده می کنند در صورت امکان دو عینک با خود ببرند.» وی با بیان اینکه مردم باید از غذای پخته شده استفاده کنند، اظهارکرد: «به هیچ وجه از آب غیربسته بندی استفاده نکنید و چای و مایعات را در ظروف یکبار مصرف و یا لیوان شخصی مصرف کنید. همچنین در این ایام و در این سفر از مصرف سبزیجات، کاهو و سالاد اجتناب کنید. کسانی هم که تمایل دارند پیاده سفر کنند حتما زمان مناسب برای استراحت و تناسب پیاده روی داشته باشند و مایعات زیادی را استفاده کنند.»
حریرچی درباره داروهای ممنوعه ای که زائران نباید با خود ببرند، گفت: «حمل داروهای مخدری که احتمال سوءاستفاده دارند در همه کشورها ممنوع است مگر اینکه داروی خاصی باشد و نسخه مورد تایید داشته باشد.»
ایرانیان بلندقدتر شده اند
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به متوسط قد افراد گفت: «متوسط قد به عنوان شاخصی برای بررسی وضعیت تغذیه و بهداشت جوامع است. با بهبود وضعیت بهداشت و تغذیه در بیشتر کشورها متوسط قد هم افزایش پیدا کرده است. طبق مطالعات بین المللی معتبر در جوانان 18 ساله ای که در کشور ما در انتهای قرن نوزدهم یعنی 100 سال پیش به دنیا آمده بودند به طور متوسط مردان 157 سانتی متر و زنان 148 سانتی متر بوده اند که در آن سال ها قد مردان و زنان ایرانی به ترتیب دارای رتبه 181 و 159 در میان 192 کشور بود.»
وی افزود: «متوسط قد مردان و زنان ایرانی در انتهای قرن بیستم یعنی کسانی که 20 الی 25 سال قبل به دنیا آمدند در مردان 173.6 سانتی متر و در زنان 159.8 سانتی متر است و رتبه قد مردان و زنان ایرانی به ترتیب به 67 و 88 در بین 192 کشور رسیده است. بر این اساس طی 100 سال گذشته به طور متوسط قد مردان ایرانی 16.5 سانتی متر و قد زنان ایرانی 11.2 سانتی متر افزایش پیدا کرده است. طبق این مطالعات بیشترین رشد قد در بین مردان در 100 سال گذشته متعلق به مردان ایرانی بوده است. همچنین میانگین قد افراد بالای 30 سال فعلی ایرانی در هر 10 سال به طور متوسط 1.28 سانتی متر افزایش پیدا کرده که افزایش طول قد علاوه بر اینکه یک شاخص مهم در زمینه بهبود تغذیه و بهداشت است خودش همراه با افزایش طول عمر و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.»سپید

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   حمل و نقل   مقام معظم رهبری   بیماری   بیمار   تورم   مصدومیت   نظام پزشکی   دستمزد   گران   دستاورد   بهداشت   صاعقه   سوانح   لایحه بودجه   مصدومان   ایرج حریرچی   سیل زدگان   کلینیک ویژه   نظام ارجاع   رئیس جمهور   وزارت خانه   قدرت خرید مردم   جیب مردم   تدبیر و امید   پزشکی   هتلینگ   اقتصاد   بیمارستان   نشست خبری   سیل  
اخبار مرتبط
رونمایی از 40 داروی دانش بنیان همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب/ مردم به پزشکان و بیمارستان های جدید اعتماد کنند
نسیم
کیفیت درمان در بیمارستان های دولتی بالاتر از بیمارستان های خصوصی
نسیم
احتمالا بودجه سال آینده انقباضی باشد/ کیفیت درمان بیمارستان های دولتی از خصوصی ها بالاتر است
باشگاه خبرنگاران
تا 2 سال ذخیره دارویی داریم
خط نیوز
مردم برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به مراکز دولتی مراجعه کنند
شفا آنلاین
هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در پی افزایش شدید قیمت ها
روزنامه اطلاعات
لزوم افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات
شبکه خبر
ذخیره دارویی ایران برای چندسال کافی است؟
جهان نیوز
مرگ های جاده ای پس از 12 سال افزایش یافت
عصر خودرو
وزارت بهداشت:‏افزایش مرگ های جاده ای در ایران
راه دانا
هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور/نرخ تورم سلامت
حزب الله نیوز
هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات بخاطر گرانی: بیماری ها و عوارض مصرف کم لبنیات در کشور افزایش یافته است/ افزایش مرگ های جاده ای در ایران
ساعت 24
هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور
مهر نیوز
توزیع 90 میلیارد تومان داروی رایگان بین زلزله زدگان کرمانشاه
پارس نیوز
افزایش قیمت بنزین به تورم دامن می زند
خرداد نیوز
امید به زندگی سالم در کشور باید افزایش پیدا کند
تقریب نیوز
حریرچی: امید به زندگی سالم در کشور باید افزایش پیدا کند
خبرگزاری دانشجو
88 درصد مردم از عملکرد دولت در بخش سلامت رضایت دارند
ایرنا
با وجود حاشیه ها، مسیر را گم نکردیم/ مشکلات زیادی را به جان خریدیم
وانا نیوز
تیم درمان فقط پزشکان نیستند/متهم به پول پاشی شدیم
مهر نیوز
نمره قابل قبول ملایر در اجرای طرح تحول نظام سلامت
ایرنا
تقویت حوزه طب اورژانس در کشور/ فراخوان ارسال مقالات تا پایان مهر ادامه دارد
باشگاه خبرنگاران
احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست/ آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
پایتخت ما
آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
صبحانه با خبر
توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین/استفاده نادرست از سرم ها و ویتامین های تزریقی
وانا نیوز
سخنگوی وزارت بهداشت: احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست
الف
توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین
ناطقان نیوز
احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست
بهداشت نیوز
حریرچی: احتمال تغییر در تعرفه پزشکی ممکن نیست
دنیای اقتصاد
وزارت بهداشت اجازه نمی دهد در شرایط تحریم به مردم آسیب برسد/ توصیه به زائران اربعین
ایکنا
احتمال تغییر در تعرفه پزشکی ممکن نیست/ آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
ایسنا
ارز تک نرخی دارو را قبول داریم/ انگیزه های مالی تزریق سرم
حزب الله نیوز
دستور رهبری برای همکاری بسیج و وزارت بهداشت
598
دستور رهبر انقلاب برای همکاری بسیج و وزارت بهداشت
شهدای ایران
تقدیر سازمان ملل از پیشگیری بیماری های غیرواگیر در ایران
سرمد نیوز
وزارت بهداشت هفته آینده از سازمان ملل جایزه می گیرد
ایرنا
کمبود لوازم معمولی پزشکی برای کنترل عفونت
اقتصاد آنلاین
اخبار مرتبط
bltنسیم : رونمایی از 40 داروی دانش بنیان همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب/ مردم به پزشکان و بیمارستان های جدید اعتماد کنند
bltنسیم : کیفیت درمان در بیمارستان های دولتی بالاتر از بیمارستان های خصوصی
bltباشگاه خبرنگاران : احتمالا بودجه سال آینده انقباضی باشد/ کیفیت درمان بیمارستان های دولتی از خصوصی ها بالاتر است
bltخط نیوز : تا 2 سال ذخیره دارویی داریم
bltشفا آنلاین : مردم برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به مراکز دولتی مراجعه کنند
bltروزنامه اطلاعات : هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در پی افزایش شدید قیمت ها
bltشبکه خبر : لزوم افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات
bltجهان نیوز : ذخیره دارویی ایران برای چندسال کافی است؟
bltعصر خودرو : مرگ های جاده ای پس از 12 سال افزایش یافت
bltراه دانا : وزارت بهداشت:‏افزایش مرگ های جاده ای در ایران
bltحزب الله نیوز : هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور/نرخ تورم سلامت
bltساعت 24 : هشدار دوباره وزارت بهداشت درباره کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات بخاطر گرانی: بیماری ها و عوارض مصرف کم لبنیات در کشور افزایش یافته است/ افزایش مرگ های جاده ای در ایران
bltمهر نیوز : هشدار در مورد کاهش سرانه مصرف لبنیات در کشور
bltپارس نیوز : توزیع 90 میلیارد تومان داروی رایگان بین زلزله زدگان کرمانشاه
bltخرداد نیوز : افزایش قیمت بنزین به تورم دامن می زند
bltتقریب نیوز : امید به زندگی سالم در کشور باید افزایش پیدا کند
bltخبرگزاری دانشجو : حریرچی: امید به زندگی سالم در کشور باید افزایش پیدا کند
bltایرنا : 88 درصد مردم از عملکرد دولت در بخش سلامت رضایت دارند
bltوانا نیوز : با وجود حاشیه ها، مسیر را گم نکردیم/ مشکلات زیادی را به جان خریدیم
bltمهر نیوز : تیم درمان فقط پزشکان نیستند/متهم به پول پاشی شدیم
bltایرنا : نمره قابل قبول ملایر در اجرای طرح تحول نظام سلامت
bltباشگاه خبرنگاران : تقویت حوزه طب اورژانس در کشور/ فراخوان ارسال مقالات تا پایان مهر ادامه دارد
bltپایتخت ما : احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست/ آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
bltصبحانه با خبر : آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
bltوانا نیوز : توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین/استفاده نادرست از سرم ها و ویتامین های تزریقی
bltالف : سخنگوی وزارت بهداشت: احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست
bltناطقان نیوز : توصیه های وزارت بهداشت به زائران اربعین
bltبهداشت نیوز : احتمال تغییر در تعرفه دستمزد پزشکان ممکن نیست
bltدنیای اقتصاد : حریرچی: احتمال تغییر در تعرفه پزشکی ممکن نیست
bltایکنا : وزارت بهداشت اجازه نمی دهد در شرایط تحریم به مردم آسیب برسد/ توصیه به زائران اربعین
bltایسنا : احتمال تغییر در تعرفه پزشکی ممکن نیست/ آخرین آمارها از مصدومان سیل در کشور
bltحزب الله نیوز : ارز تک نرخی دارو را قبول داریم/ انگیزه های مالی تزریق سرم
blt598 : دستور رهبری برای همکاری بسیج و وزارت بهداشت
bltشهدای ایران : دستور رهبر انقلاب برای همکاری بسیج و وزارت بهداشت
bltسرمد نیوز : تقدیر سازمان ملل از پیشگیری بیماری های غیرواگیر در ایران
bltایرنا : وزارت بهداشت هفته آینده از سازمان ملل جایزه می گیرد
bltاقتصاد آنلاین : کمبود لوازم معمولی پزشکی برای کنترل عفونت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.