مخبر - 1397/07/04 - بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا چه فصلی است؟

بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا چه فصلی است؟
رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا را از اواسط شهریور تا اوایل مهر عنوان کرد.
بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا چه فصلی است؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با اشاره به نزدیکی فصل توزیع و تزریق واکسن آنفلوانزا گفت: موارد آنفلوانزای گزارش شده همان آنفلوانزای فصلی شامل سویه های H. 1 N. 1,H 2 N. 3,B است که در این میان سویه H. 1 N. 1 از قدرت بیماری زایی بیشتری برخوردار است.
وی با تاکید بر اینکه ایمنی زایی این واکسن صرفا بر علیه سویه های ذکر شده بیماری آنفلوانزا بوده و هیچ کارایی علیه بیماری سرماخوردگی و همچنین سایر سویه های بیماری آنفلوآنزا ندارد، تصریح کرد: واکسن های آنفلوانزای ثبت شده در کشور که از طریق مراجع قانونی توزیع می شود، سویه های سه گانه ویروس آنفلوانزای شایع را پوشش می دهد و از نظر اثربخشی و ایجاد سطح ایمنی مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.
فراهانی اضافه کرد: واکسیناسیون همگانی ضرورتی ندارد و کماکان فقط برای افراد با ریسک بالا مثل بیماران با نقص ایمنی یا بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، آسم با تجویز پزشک توصیه می شود.
دو درصد از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفولانزا تزریق می کنند ممکن است با واکنش حساسیتی شدید مواجه شوند، بویژه اگر فرد دچار حساسیت به تخم مرغ باشد
وی با هشدار نسبت به مجاز بودن مصرف این واکسن در زنان باردار صرفا با تجویز و نظارت متخصصان مرتبط به افرادی که طی امسال واکسینه شده اند، یادآوری کرد: آن ها از کودکانی که برای اولین بار تحت واکسیناسیون قرار می گیرند مستثنی بوده و نیاز به تکرار و تزریق مجدد این واکسن ندارند.
فراهانی، بهترین شرایط برای ایجاد ایمنی مناسب در فرد را از زمان تزریق دو تا سه هفته دانست و بهترین زمان تزریق واکسن برای بهترین کارایی و زمان ایمنی زایی، اواسط شهریور تا اوایل مهر برشمرد (برخی متخصصان تا اواخر مهر می دانند) و توصیه کرد واکسن در مراکز مجاز تزریق شود.
رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در خصوص شرایط نگهداری و حمل و نقل این واکسن هم گفت: دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد یعنی دمای نگهداری در یخچال به شرط محافظت از یخ زدگی واکسن مطلوب ترین حالت نگهداری است، لذا باید دمای یخچال به نحوی تنظیم شود که از یخ زدگی جلوگیری شود.
وی ضمن پیشنهاد به رعایت اصول بهداشتی فردی و پرهیز از تماس با افراد آلوده، این کار را هم اکنون بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری دانست و افزود: در صورتی که پس از تهیه واکسن از مرکز توزیع مجاز، بلافاصله تزریق آن انجام شود جای نگرانی وجود ندارد، زیرا در صورت نیاز به زمان بیشتر جهت نگهداری و یا حمل و نقل می توان واکسن را همراه یخ خشک دریافت و در اولین زمان ممکن به یخچال انتقال داد.
عوارض واکسن آنفلوانزا را جدی بگیرید
واکسن آنفلوآنزا با تمام فوایدی که برای محافظت از بدن دارد، عوارض جانبی ناخواسته ای را نیز در برخی افراد ایجاد می کند که موارد زیر شامل مهم ترین آنهاست:
احساس سوزش و خارش در محل تزریق واکسن اولین مسئله ای است که عمدتاً تا چند روز بیمار را درگیر می کند. اساس فرمول واکسن آنفلوآنزا به شکلی است که معمولاً یک تا 2 هفته بعد از تزریق اثر محافظتی خود را بر بدن می گذارد.
واکسن آنفلوآنزا متشکل از ویروس های خفته عامل این بیماری در سال پیش و یا ویروس هایی است که متخصصان گمان می کنند در زمستان سال جاری باعث بیماری های فراگیر می شوند. این در حالی است که کماکان افراد از این بیماری در امان نیستند و بعضاً به آن دچار می شوند.
تزریق این واکسن با نظر مساعد پزشک در دوران بارداری می تواند علاوه بر محافظت از مادر و جنین باعث شود نوزاد تا چند ماه پس از تولد دچار سرماخوردگی نشود، زیرا واکسن در جریان خون او وجود دارد
در چند روز اول پس از تزریق ممکن است عوارض جانبی، چون تب، درد های عضلانی، کهیر، خارش پوست، سردرد، تهوع، احساس ناراحتی و ضعف در بیمار بروز یابند که جای نگرانی ندارد، زیرا به تدریج سیستم ایمنی بدن بر این حالات غلبه می کند، اما اگر بیش از یک هفته علائم تداوم داشته باشند مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می کند.
در سال 2015 دانشمندان با مطالعه واکسن آنفلوآنزا دریافتند بیش از 86 الی 92 درصد افرادی که این واکسن را تزریق می کنند، دچار قرمزی در محل تزریق، حدود 50 درصد تورم و حدود 45 درصد آنان دچار احساس خارش در محل تزریق می شوند.
تزریق واکسن آنفولانزا سالانه باعث نجات جان میلیون ها نفر دردنیا می شود و استفاده از آن بویژه برای کودکان بالاتر از شش ماه، زنان باردار، سالمندان، افراد مبتلا به مشکل ضعف سیستم ایمنی و نیز افراد مبتلا به بیماری های مزمن سخت درمان توصیه می شود.
تزریق این واکسن با نظر مساعد پزشک، در دوران بارداری توسط بانوان، می تواند علاوه بر محافظت از مادر و جنین باعث شود نوزاد تا چند ماه پس از تولد دچار سرماخوردگی نشود، زیرا واکسن در جریان خون او وجود دارد.
دو درصد از هر یک میلیون نفری که واکسن آنفولانزا تزریق می کنند ممکن است با واکنش حساسیتی شدید مواجه شوند بویژه اگر فرد دچار حساسیت به تخم مرغ باشد. در برخی موارد بسیار نادر، تزریق واکسن باعث ابتلای فرد به بیماری فلج پیشرونده به نام "سندروم گیلن باره" شده است. اما احتمال بروز این بیماری بسیار نادر است و نباید به خاطر درصد بسیار کم خطر از مزایای واکسن بی بهره ماند.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
حمل و نقل   بیماری   سازمان غذا و دارو   بیمار   نگهداری   ریسک   ایمنی   آنفلوآنزا   آسم   فرمول   سوزش   زمستان   کارایی   متخصصان   خارش   عوارض جانبی   قلبی عروقی   بارداری   شایع   تزریق   ویروس   پزشک   گروه اجتماعی   واکسن   جنین   واکسن آنفولانزا   مراجع قانونی   واکسیناسیون   یخچال   تجویز   نقص ایمنی  
اخبار مرتبط
مراقب باشید؛ آنفلوانزا پشت در است/ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع
ایسکانیوز
آنفلوانزا سرماخوردگی نیست
بلاغ مازندران
آنفلوانزا پشت در است
بولتن نیوز
13 حقیقت درباره سرماخوردگی که بهتر است بدانیم
بهداشت نیوز
فرصت طلایی برای تزریق واکسن آنفولانزا
صدا و سیما
واکسن آنفولانزا نزنید زمان آن گذشت/ نکاتی که باید در مورد ایدز بدانید/ وقتی لبنیات مقابل دخانیات کم می آورد
میزان
منعی برای مصرف داروهای کتوتیفن و دیفن هیدرامین وجود ندارد
سایت جماران
نکاتی که باید درباره ایدز بدانید
ایران اکونومیست
این بیماری ها در پاییز سراغتان می آید
اقتصاد نیوز
باورهای اشتباه درباره سرماخوردگی
اقتصاد نیوز
13باور اشتباه درباره سرماخوردگی
بهداشت نیوز
بیماری هایی که در پاییز سراغتان می آید
بهداشت نیوز
عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا
اقتصاد نیوز
عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا را بشناسید
بهداشت نیوز
بیماری سرخجه در نوزادان، علائم و راه های درمان آن
نی نی بان
آیا واکسن آنفلوانزا برای سالمندان بالای 65 سال وجود دارد؟
پزشکان بدون مرز
چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
آفتاب
کدام نوع واکسن آنفلوانزا موثرتر است؟
فردا نیوز
کدام واکسن آنفلوانزا موثرتر است؟
ناطقان نیوز
اخبار مرتبط
bltایسکانیوز : مراقب باشید؛ آنفلوانزا پشت در است/ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع
bltبلاغ مازندران : آنفلوانزا سرماخوردگی نیست
bltبولتن نیوز : آنفلوانزا پشت در است
bltبهداشت نیوز : 13 حقیقت درباره سرماخوردگی که بهتر است بدانیم
bltصدا و سیما : فرصت طلایی برای تزریق واکسن آنفولانزا
bltمیزان : واکسن آنفولانزا نزنید زمان آن گذشت/ نکاتی که باید در مورد ایدز بدانید/ وقتی لبنیات مقابل دخانیات کم می آورد
bltسایت جماران : منعی برای مصرف داروهای کتوتیفن و دیفن هیدرامین وجود ندارد
bltایران اکونومیست : نکاتی که باید درباره ایدز بدانید
bltاقتصاد نیوز : این بیماری ها در پاییز سراغتان می آید
bltاقتصاد نیوز : باورهای اشتباه درباره سرماخوردگی
bltبهداشت نیوز : 13باور اشتباه درباره سرماخوردگی
bltبهداشت نیوز : بیماری هایی که در پاییز سراغتان می آید
bltاقتصاد نیوز : عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا
bltبهداشت نیوز : عوارض جانبی واکسن آنفلوانزا را بشناسید
bltنی نی بان : بیماری سرخجه در نوزادان، علائم و راه های درمان آن
bltپزشکان بدون مرز : آیا واکسن آنفلوانزا برای سالمندان بالای 65 سال وجود دارد؟
bltآفتاب : چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
bltفردا نیوز : کدام نوع واکسن آنفلوانزا موثرتر است؟
bltناطقان نیوز : کدام واکسن آنفلوانزا موثرتر است؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.