مخبر - 1397/07/02 - داستان بلندقامت ترین فراموش شده بسکتبال

داستان بلندقامت ترین فراموش شده بسکتبال
یکی از مشهورترین بازیکنان دهه قبل بسکتبال ایران، چند سالی است که بعد از خداحافظی به مرز فراموشی رسیده؛ اما در شهر زادگاه خود، خدمت بزرگی به بسکتبال می کند.
داستان بلندقامت ترین فراموش شده بسکتبال

داستان بلندقامت ترين فراموش شده بسکتبالبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ جابر روزبهانی که در دهه هشتاد به یکی از نماد های بسکتبال ایران تبدیل شده بود، بعد از خداحافظی از ورزش حرفه ای در سال 1394 به تدریج کمرنگ شد. در چند سال اخیر هیچ خبری از بلندقامت ترین بسکتبالیست دهه قبل شنیده نمی شود. با این وجود جابر در زادگاه خود یعنی اصفهان به کار های پایه می پردازد. هر چند دنیای بسکتبال چندان با آسمانخراش 224 سانتیمتری مهربان نبوده است، او دِین خود را به بسکتبال ایران ادا می کند.
پرورش اختصاصی بازیکن پست 5
روزبهانی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: "دو سالی است که کار های پایه در آکادمی هیئت اصفهان انجام می دهیم. من به طور اختصاصی با بازیکنان پست سنتر کار می کنم. سن آن ها هم از 6 تا 14 سال است."
جابر که در کنار حامد حدادی با قدِ استثنایی خود در اوایل دهه هشتاد از جذابیت های بسکتبال در دهه قبل بودند، تاکید می کند که بازیکنانی با این قد و قواره پیدا نکرده است. او اعتقاد دارد بازیکن خوب در پست سنتر، حرکات پای خوبی دارد و ادامه می دهد: "بازیکنانی که با آن ها کار می کنیم، استعداد فوق العاده ای به خصوص در حرکات پا دارند. شش هفت بازیکن نونهال و نوجوان خوب در پست سنتر داریم که روی آن ها خصوصی کار می کنم. "
تجربه درفت NBA
داستان بلندقامت ترين فراموش شده بسکتبالدر سال های قبل از اوج بسکتبال ایران، جابر روزبهانی هم شانس خود را برای بازی در NBA امتحان کرد و در درفت (یارکشی) سال 2004 شرکت کرد. هر چند این تجربه موفق نبود؛ اما بازیکن اصفهانی سابق بسکتبال از تجربه یک سال حضور در تمرینات تیم های آمریکایی تعریف می کند: "چند مربی در تمرینات با من تخصصی کار می کردند. یک مربی برای حرکات پا، یک مربی مخصوص شوت، بدنسازی و ... که واقعا تجربه خوبی بود. من هم تمام تجربیات آنجا را با علم جدید تلفیق کرده ام و با بازیکنان پست سنتر کار می کنم."
استراحت، مصدومیت و خداحافظی
روزبهانی که یک سال کوچکتر از حدادی است، سه سال قبل در نفت آبادان تصمیم به خداحافظی گرفت. بازیکن اسبق تیم های ذوب آهن، صباباتری، مهرام و فولاد ماهان می گوید: "سال 94 در تیم نفت آبادان بازی می کردم که با دیسک کمر مواجه شدم. این مصدومیت شوخی نبود و در نهایت سلامتی را به بسکتبال ترجیح دادم. متاسفانه آسیب دیدگی های زیادی در دوران بسکتبال داشتم."
خوشبختانه مصدومیت ها، مشکلات بعدی برایش ایجاد نکردند. با این وجود حسرت رسیدن به مراتب بهتری در بسکتبال باقی می ماند. روزبهانی توضیح می دهد: "آسیب دیدگی ها به من اجازه نداد که به جا های بهتری برسم. زمانی که من بازی می کردم، واقعا بسکتبال ایران انقدر پیشرفت نکرده بود. سنم به رده نوجوانان می خورد؛ اما در رده جوانان هم بازی می کردم. وقتی در رده جوانان بودم، در تیم امید هم بازی می کردم."
او با اشاره به اینکه حرف های زیادی به خصوص درباره قدرت جسمانی اش می زدند، ادامه می دهد: "وقتی به رده بزرگسالان رسیدیم، شرایط اینطور بود که تابستان ها در تیم ملی بودیم و بعد سریع وارد لیگ می شدیم. متاسفانه انقدر از ما استفاده می کردند که هیچ داستان بلندقامت ترين فراموش شده بسکتبالوقت اجازه پیدا نکردم به آمادگی جسمانی بهتری برسم. همین باعث آسیب دیدگی های زیاد شد. حتی بار ها به فدراسیون زنگ می زدم که اجازه بدهید در این دوره به اردو نیایم و بازسازی کنم. این اجازه را به من ندادند." کم لطفی و رفتن بدون خداحافظی
روزبهانی هم مانند بسیاری از بازیکنان نسل قبل اعتقاد دارد که در حقش کم لطفی شده است. ملی پوش اسبق بسکتبال ادامه می دهد: "واقعا مسئولان در حقم کم لطفی کردند. دوست داشتم یک خداحافظی برایم ترتیب داده می شد." او با وجود همه تلخی های گذشته امیدوار است که از میان شاگردان فعلی، چند بازیکن خوب در پست سنتر به بسکتبال ایران معرفی کند و می گوید: "اگر خدا بخواهد تجربیاتی که اندوخته ام، در اختیار بازیکنان فعلی قرار می دهم. "

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.