مخبر - 1397/06/31 - درس هایی که باخت برابر ژاپن به بسکتبال ایران داد

درس هایی که باخت برابر ژاپن به بسکتبال ایران داد
باخت تیم ملی بسکتبال به ژاپن زنگ خطری برای مسوولان بود که به خود بیایند و بخاطر آینده بسکتبال کاری انجام بدهند.
درس هایی که باخت برابر ژاپن به بسکتبال ایران داد

به گزارش ایسنا، بسکتبال ایران که در چند ماه گذشته تمام نتایج را واگذار کرده و کارنامه ای پر شکست برای خود ساخته است در آخرین رویداد مهم خود نیز در توکیو به ژاپن باخت و حالا کارش برای رسیدن به سهمیه جام جهانی 2019 دشوار شده است. تیم ملی ایران بدون حامد حدادی و البته صمد نیکخواه بهرامی برابر ژاپنی باخت که ستاره تبعه کرده خود را نداشت و در دیدار با ایران نیز عملکرد خوبی به نمایش نگذاشت اما توانست با آنالیز درست از تیم ملی در دیداری خانگی و در نیمه مربیان به برتری برسد و حالا مدعی رسیدن به جام جهانی چین باشد. باخت تیم ملی ایران برابر ژاپن نکته های زیادی داشت. از تاثیرات نبود حامد حدادی در ترکیب تیم ملی و وابسته بودن بسکتبال ایران به این ستاره تا شناخته شدن تمام سیستم های ایران برای حریفان و عدم اعتماد به نفس در دیدارهای حساس نکاتی بود که برای اهالی دنیای توپ و تور مشخص شد. اما سوال اینجاست که فدراسیون بسکتبال در این ماه ها چه برنامه ای داشته و کادرفنی فدراسیون که تاکنون نتایج خوبی کسب نکرده است چه برنامه ای برای این اتفاق ها دارد؟

اگر حدادی نباشد!

بعد از شکست تیم ملی بسکتبال برابر ژاپن بسیاری از کارشناسان از تاثیرات غیبت صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی در ترکیب تیم ملی صحبت کردند. با اینکه نقش کاپیتان تیم ملی در موفقیت های بسکتبال کاملا مشهود است و حضور صمد در میدان هم از نظر فنی و هم از نظر روانی تاثیرات زیادی دارد و اگر در دیدار با ژاپن بود شاید نتیجه دیگری رقم می خورد اما باید تاکید کرد که جای خالی او با جای خالی حامد حدادی قابل مقایسه نیست. به هر حال تیم ملی ایران در کاپ آسیا به میزبانی لبنان نیز صمد نیکخواه را نداشت اما توانست از پس همه حریفانش در آن رویداد بربیاید و بسکتبالی زیبا نیز به نمایش بگذارد که همه اهالی دنیای توپ و تور از آسمان خراش ها راضی باشند. صمد ستاره کم نظیری است اما بسکتبال ایران امروز باید نگران نبودن حدادی باشد. نبودن حدادی بسکتبال ایران را چند پله پایین می آورد و از هر نظر تاثیر منفی بر تیم ملی می گذارد.

فاصله زیاد حدادی با دیگران

حامد حدادی نه تنها با بازیکنان هم پست خود در ایران فاصله چشمگیری دارد بلکه در آسیا نیز بازیکنی نیست که بتواند در سطح او بازی کند. او هم از نظر فنی و هم از نظر روانی برای بسکتبال ایران یک نعمت است و در یک دهه گذشته نقش زیادی در موفقیت های تیم ملی ایفا کرده است. نفرات هم پست او در تیم ملی فاصله زیادی با شرایط او دارند. ملی پوشان پست پنج ایران توانایی خوبی دارند اما در دیدار تیم ملی برابر ژاپن مشخص شد که نمی توانند جا پای حدادی بگذارند. در این سال ها تنها بازیکنی که یک جایگزین نسبتا خوب برای حدادی بوده اصغر کاردوست است که در سال گذشته نیز بهترین بازیکن لیگ ایران بود و در قهرمانی شهرداری تبریز نقش زیادی ایفا کرد اما مشخص نیست چرا در اوج آمادگی اش جایی در تیم ملی ایران ندارد. او فصل گذشته انقدر آماده بود که امسال جزو اولین بسکتبالیست هایی است که قراردادش را با تیم متمول پتروشیمی امضا کرد. کاردوست حتی با تیم دانشگاه تهران در رقابت های بین دانشگاهی آسیا نیز حضور دارد اما در تیم ملی به میدان نمی رود.

عدم استفاده از جوان ترها

نکته اصلی در اتفاق های این روزهای تیم ملی عدم استفاده و اعتماد به جوانان است. انتقادهای زیادی به محمود مشحون و مدیریت او در بسکتبال مبنی بر عدم پرورش بازیکن جدید و استفاده بیش از حد از نسل طلایی می شود اما به هر حال او در سال های اخیر مدیریتش که قطعا از دوران درخشش به دور بود تصمیم گرفت که به جوان ترها فرصت بیشتری بدهد و نمونه این تصمیمش رقابت های کاپ آسیا بود. با آمدن سیستم جدید مدیریتی و تغییر در ترکیب تیم ملی صحبت منطقی تیم ملی جای بهترین ها است مطرح شد و در خلال آن دوباره جوان ها زیر سایه قرار گرفتند و قدیمی ها وارد تیم ملی شدند. اما تیم ملی در دیدارهایش برابر تیم های درجه سه آسیا مثل قزاقستان و قطر هم از بهترین ها استفاده کرد و جوان ترها جایی در تیم ملی نداشتند تا برای مسابقات حساس آماده شوند. بازیکنانی مثل وحید دلیرزهان نوید رضایی فر حضوری ثانیه ای در بازی داشتند و نفراتی مثل محمد ترابی و کیوان ریاعی حتی وارد تیم ملی نمی شدند. در شرایطی که سیستم درست پرورش بازیکن وجود ندارد باید در دیدارهایی که حساسیت پایین تری داشت به جوان ترها اعتماد می شد که نشد. البته تکیه بیش از حد به ستاره ها تاثیر دیگری هم داشت و آن افول بازیکنان توانمندی چون محمد جمشیدی است که مشخص نیست برایش چه اتفاقی افتاده که انقدر از روزهای آرمانی اش به دور است.

بزرگنمایی در تیم امید

یک سوال بزرگ که امروز ذهن اهالی بسکتبال ایران را به خود درگیر کرده عملکرد تیم ملی امید بود. قرار بود برنامه های این تیم به هیچ وجه تعطیل نشود اما بازهم این تیم اسیر بی برنامگی و بی توجهی شد. هیچ کس هم نمی پرسد نتیجه آن همه بزرگ نمایی از فعالیت های گسترده تیم ملی امید چه بود و این تیم کدام بازیکن را توانست به ترکیب تیم بزرگسالان تزریق کند؟ تیم ملی امید در رویدادی که می توانست برای تیم ملی جوانان باشد حضور پیدا کرد و حضورش در این تورنمنت هیچ خروجی هم نداشت. اکنون نیز با تمام وعده و وعیدهای سرمربی اش و مسوولان فدراسیون، تمرینات این تیم بعد از جام ویلیام جونز تعطیل شد و حالا هم بازیکنان درگیر لیگ خواهند شد و تیم ملی امید نیز مثل همیشه تا تابستان سال آینده بدون برنامه است.

نیاز به تغییر و استفاده از تفکر جدید

در این ماه ها که تیم ملی ایران تمام نتایج و تورنمنت ها را با باخت پشت سر گذاشته انتقادهای زیادی از مهران شاهین طبع به عنوان سرمربی تیم ملی می شود. به هر حال او به عنوان سرمربی باید پاسخگوی نتایج باشد اما باید به این نکته نیز دقت کرد که در کنار او افراد دیگری هم حضور دارند. بعد از شکست تیم ملی در فینال بازی های آسیایی انتقادهای زیادی به کادر فنی ایران می شد. تصمیم های مهران شاهین طبع و بی تاثیر بودن فرزاد کوهیان به عنوان دستیارش بارها و بارها مورد انتقاد قرار گرفت. در دیدار برابر فیلیپین و ژاپن نیز صحنه های زیادی دیده شد که نشان می داد سرمربی و مربی تیم ملی در جریان بازی ارتباط زیادی ندارند و بارها دیده شد که مثلا محمد عابدینی در کنار خط در حال صحبت کردن با ملی پوشان است اما کوهیان یا روی نیمکت نشسته یا دست به سینه در کناری ایستاده است. انتقادها به مدیر تیم های ملی که البته سرپرست تیم بزرگسالان هم هست وجود دارد. انتقادهای زیادی به مسعود قاسمی می شود که به طور کامل تیم های ملی دیگر را فراموش کرده و تمام فکر و ذکرش تیم بزرگسالان است و البته در این مسوولیت نیز موفق نبوده و نتوانسته جایگاه خوبی در تیم بدست بیاورد. همین مساله نشان می دهد که محدود شدن بسکتبال و تیم های ملی به چند نفر نتیجه نداده و فدراسیون باید از تفکرات مختلف برای نتیجه گرفتن استفاده و دیوارهایی که دور خودش کشیده را خراب کند.

ایرانیان ساکن خارج حق تیم ملی هستند

نکته دیگر که این روزها با انتقاد از صحبت های سرمربی تیم ملی مطرح می شود مساله استفاده از بازیکنان دو رگه یا ایرانی های مهاجرت کرده به خارج از کشور است که انتقادات در مورد استفاده از آنها کاملا اشتباه بوده و باید گفت سرمربی تیم ملی در این مورد کاملا حق دارد. فدراسیون جهانی بسکتبال با هدف توسعه بسکتبال این اجازه را به کشورها داده تا یک بازیکن خارجی را تبعه کنند و از او بهره ببرند اما ایران چنین تصمیمی ندارد بلکه می خواهد از نیروهای ایرانی خارج از کشور استفاده کند. به هر حال سیستم پرورش و تمرین در آمریکا و اروپا بهتر از ایران است و این حق سرمربی تیم ملی است که بتواند از بازیکنان توانمند خارج از ایران هم بهره ببرد.

قطعا حضور آنها در کشور باعث رشد جوان های ایرانی هم می شود. اکنون فدراسیون بسکتبال می تواند از دو بازیکن مثل آرون گرامی پور و مایک رستم پور استفاده کند. فدراسیون بسکتبال مثل فوتبال برای استفاده از آنها باید هزینه خرید خدمت سربازی و هزینه حضور در تیم ملی (پولی که فدراسیون جهانی می گیرد) را پرداخت کند تا آنها وارد تیم ملی شوند. آنطور که بررسی های خبرنگار ایسنا هم نشان می دهد مایک رستم پور که گفته شده برای حضور در تیم ملی پول خواسته حاضر است بدون پول برای تیم ملی کشورش بازی کند و تمایل زیادی به حضور در ایران دارد و تنها نگرانی اش پرداخت هزینه خرید سربازی و پول فیبا است که باید توسط فدراسیون پرداخت شود.

بسکتبال نیازمند تصمیم های کارشناسی

در ماه های اخیر اتفاق خوب چندانی در بسکتبال نیفتاده است و حتی حامیان فدراسیون نیز دسته دسته به جمع مخالفان اضافه می شوند. آن دسته از حامیانی هم که منتقدان را بی انصاف معرفی می کنند کاملا مشخص است که منافعشان درگیر است و قطعا مثل سال های گذشته اگر افراد مورد نظرشان از بسکتبال و تیم ملی بروند آنها نیز منتقد می شوند. با این حال امروز بسکتبال ایران نیازمند تصمیم های کارشناسانه و به دور از روابط است. قطعا رامین طباطبایی باید به این نتیجه برسد که به عنوان رئیس فدراسیون باید مقتدرانه کار کند و تحت تاثیر افراد نزدیکش نباشد. چند ماه قبل تیم ملی ایران بدون حدادی و با مشکلات عدیده زیاد برای ملی پوشان و خروجشان از کشور در یک مسابقه عجیب برابر عراق باخت و رامین طباطبایی به بهانه همین باخت مهران حاتمی سرمربی موفق تیم ملی را برکنار کرد. حالا بعد از چند ماه تیم ملی ایران بدون حدادی و البته بدون مشکلی برای سفر برابر ژاپن باخت. حالا پاسخ فدراسیون به این موضوع چیست؟ اگر تصمیم آن موقع کارشناسانه بود قطعا امروز فدراسیون می توانست پاسخگو باشد. البته مسوولان فدراسیون باید پاسخگوی این موضوع هم باشند که چطور می شود تیم ملی را با 11 بازیکن راهی ژاپن کند در شرایطی که یک نفر دیگر می توانست در این مسابقه مهم حضور پیدا کند. شاید این موضوع با مشکل بی پولی فدراسیون مرتبط بوده است.

انتهای پیام


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.