مخبر - 1397/06/30 - خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى

خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى
قمه زنى بدعتى است که خطرات بسیارى از جمله هپاتیت و آسیب هاى مغزى را به دنبال دارد.به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر سال عزاداران حسینى در ایام محرم به نوعى عشق خود را به سید و سالار شهیدان نشان مى دهند، از نذرى دادن و اطعام ایتام تا نذر خون، پلاكت و ...
خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى

عزاداران حسينى بايد سير و سلوك عاشورايى داشته باشند و الكوى زندگى خود را اباعبدالله و ياران بلانظير وبلاشبيه آن حضرت قرار دهند، اما در اين ميان برخى متاسفانه به بدعتى روى آورده اند كه نه تنها توصيه اى بر آن در اسلام نشده است ، بلكه تهديد كننده سلامت افراد و جامعه نيز محسوب مى شود و خطر ابتلا به بيمارى هاى خطرناكى چون هپاتيت و آسيب هاى مغزى وجود دارد.

موید علویان رئیس شبکه هپاتیت درباره خطرات قمه زنی و ابتلا به برخی بیماری های عفونی مانند هپاتیت گفت: بحث ما در مورد قمه زنی اعتقادی نبوده بلکه بهداشتی است و هشدار ما در این راستا به مردم داده می شود تا جامعه سالم بماند و افراد دچار بیماری نشوند.

وی ادامه داد: خطر ابتلا به هپاتیت در اثر قمه زنی وجود دارد و حتى كسانى كه قمه نمى زنند و تماشاچى هستند، در خطرند زيرا با پاشیده شدن خون به اطراف احتمال انتقال بیماری هپاتیت به اطرافیان وجود دارد.

رئيس شبكه هباتيت ايران با بيان اينكه تنها هباتيت بى واكسن دارد، گفت: هرچند که واکسن هپاتیت بی از سال 1373 در واکسیناسیون کشوری قرار گرفته و این بیماری در جامعه رو به كاهش است اما یک میلیون و ٤٠٠ هزار نفر به هپاتیت بى مبتلا هستند.

علویان افزود: ٧٠ درصد مبتلایان به هپاتیت سى ناشناخته هستند و مسئله بیماری هپاتیت آن است که فرد مبتلا هیچ علامتی ندارد تا دیگران از بیماری او با خبر شوند و احتیاط های لازم را انجام دهند.

رئيس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه شمار مبتلایان به هپاتیت سى در ایران کمتر از کشورهای همسایه است، گفت: 186 هزار نفر در ایران به هپاتیت سى مبتلا هستند و این خطر خطر دارد که در اثر رعایت نکردن موازین بهداشتی بیماری به دیگران منتقل شود.

قمه مشترك هپاتيت را به جانتان مى اندازدعلویان تاکید کرد: به دلیل اینکه در قمه زنی از قمه های مشترک استفاده می شود خطر ابتلا به هپاتیت افزایش پیدا می کند به همین دلیل ما به عزاداران حسینی توصیه می کنیم که از قمه زنی خودداری کنند.

این فوق تخصص بیماری های کبد گفت: هر سال در ایام محرم با مواردی از انتقال بیماری هپاتیت مواجه می شویم که علت آن قمه زنی است و توصیه می شود افرادی که اقدام به قمه زنى مى كنند، پرونده ویژه سلامت تشکیل داده شود و قمه زنی به عنوان یک فاكتور منفی در پرونده پزشکی آنها ثبت شود و سازمان انتقال خون نیز این افراد را برای اهدای خون نپذيرد.

به جاى قمه زنى خون اهدا كنيد

رئیس شبکه هپاتیت ایران یادآوری کرد: توصیه ما به عزاداران حسینی آن است که در عاشورای حسینی به جای قمه زنی خون خود را اهدا کنند چرا که با این کار نه تنها کار خیر و پسندیده ای را انجام داده اند بلکه جان چندین بیمار را نیز نجات می دهند.

علویان در ادامه به برخی نکات بهداشتی و راههای انتقال هپاتیت اشاره کرد و گفت: خالکوبی غیر بهداشتی و بطور کلی هر اقدامی که با خون سر و کار داشته باشد مانند دندانپزشکی امکان انتقال بیماری وجود دارد، همچنین این خطر وجود دارد تا کارگران شهرداری که اقدام به جمع آوری زباله می کنند در اثر تماس با سوزن آلوده که در زباله ها وجود دارد به بیماری مبتلا شوند، افزون بر این رفتارهای جنسی غیر ایمن خطر ابتلا به هپاتیت را در پی دارد.

علویان اظهار کرد: مردم باید اطلاع داشته باشند که هپاتیت بی واکسن دارد اما هپاتیت سی واکسن ندارد و تنها باید پس از ابتلا به بیماری در مان شوند، اما نکته حائز اهمیت آن است که اگر هپاتیت به موقع تشخیص و درمان نشود خطرات بسیاری را به دنبال دارد و جان افراد را تهدید می کند.
آسيب هاى مغزى كه با قمه زنى سراغتان مى آيدعلیرضا یاراحمدی متخصص مغز و اعصاب و بورد فوق تخصصى صرع و اختلالات خواب درباره آسیب هایی که قمه زنی به مغز وارد می کند، گفت: ضربات مکرر در قمه زنی به مغز آسيب وارد مى كند.

وى در ادامه برخى آسيب هاى ناشى از قمه زنى را بر شمرد و افزود: عفونت، آسيب به بافت مغز، پارگى رگ هاى مغزى، خونريزى و افت فشارخون و تشنج از خطراتى هستند كه قمه زنى به دنبال دارد.

ياراحمدى در ادامه به تشريح درباره قمه زنى و مضرات آن پرداخت و گفت: در قمه زنى بر اثر تکان ضربه آسیب هایی به بافت مغز وارد می شود، همچنين خطر پارگى رگ ها وجود دارد هرچند كه برخی اذعان می کنند که قمه زدن زخم ایجاد نمی کند اما ضربه های قمه ممکن است باعث پارگی رگ های سطحی مغر شود.

پاركينسون و تشنج در كمين قمه زنان

اين متخصص مغز و اعصاب اظهار كرد: قمه زنى ممكن است منجر به خونریزی سطحی در مغز شود که اين خونريزى با فشار به مغز منجر به کاهش هوشیاری فرد خواهد شد و امکان تشنج نيز وجود دارد.
وى در ادامه به كسانى كه هر سال اقدام به قمه زنى مى كنند، هشدار داد و افزود: اگر کسی هر سال اقدام به قمه مى کند ممکن است پس از سال ها به دلیل مبادرت به انجام این کار، به بیماری هایی چون پارکینسون و لرزش ها مبتلا شود.

ياراحمدى عفونت را يكى از عوارض قمه زنى دانست و گفت: در صورتی که زخم و بریدگی روى پوست ایجاد شود، به دلیل اینکه پس از قمه زنى زخم را ساعت ها براى نمايش به ديگران باز نگه می دارند امكان عفونت در سطح وعمق مغز وجود دارد همچنين و آلودگی تیغه خنجر نيز ممکن است باعث بروز عفونت شود.

خونريزى و ضربه مغزى عوارض خطرناك قمه زنى

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينكه خونريزى يكى از ديگر خطرات قمه زنى است، گفت: ممكن است بر اثر قمه زنى فرد دچار خونريزى شود و اغلب به دلیل اینکه افراد در محیط باز و گرم اقدام به قمه زنی می كنند، ممکن است فرد بر اثر خونریزی بیهوش شود و این خونریزی جان فرد را تهدید می کند.

وى افزود: در بسیاری از موارد، افرادى كه قمه می زنند دچار افت فشارخون ناگهانی مى شوند و امكان سقوط و ضربه مغزى ناشى از آن بر اثر افت فشار وجود دارد.
كم هوشى و آسيب هاى مغزى با قمه زنى كودكان و نوزادانياراحمدى با بيان اينكه قمه زنی برای کودکان و نوزادان خطرات بسیاری به همراه دارد، گفت: در کودکان به دلیل اینکه قوس استخوان مغز به اندازه قوس استخوان مغز بزرگسالان و مقاومت و مکانیسم دفاعی بدن آنها مانند بزرگسالان نیست و به همين دليل احتمال آسیب دیدگی مغز بیشتر است.

اين متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: نوزادان و کودکان به دلیل اینكه مغزشان در حال رشد است، قمه زنى می تواند از نظر تکاملی و هوشی خطرات بسیاری براى كودكان و نوزادان به همراه داشته باشد و هوش کودک به اندازه کافی افزایش پیدا نکند.

اگر اين علائم را مشاهده كرديد فورا به بيمارستان مراجعه كنيدوى به علائم هشداردهنده اى قمه زنان بايد به آن توجه كنند، اشاره كرد و افزود: در صورتی که فردی اقدام به قمه زنى كرد و پس از آن با علائمى چون قرمزی، سوزش، خارش، داغ شدن و متورم شدن محل زخم، تاخیر در بهبود زخم ، احساس خواب آلودگی، سردردهای ناگهانی و تاری دید مواجه شد، باید به مرکز درمانی مجهز مراجعه کند.

بستن زخم با خاكستر و گِل ممنوعوى در پاسخ به اين سوال كه برخى افراد پس از قمه زنى محل آن را با خاكستر يا گل مى پىشانند و اين كار چه عوارضى دارد، گفت: اين كار موجب انتقال عفونت می شود، پوست از ورود باکتری ها و میکروب ها جلوگیری می کند اما چون پس از قمه زنى بريدكى در پوست و زخم باز ايجا د مى شود. قراردادن موادى چون خاكستر و گل چون استریل نیستند و ممکن است الوده باشند امکان بروز عفونت در محل زخم و آبسه وجود دارد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   بیمار   بهداشت   سازمان انتقال خون   کشورهای همسایه   واکسن هپاتیت   کارگران شهرداری   خالکوبی   ونیز   اطعام   نکات بهداشتی   واکسن   هپاتیت   جمع آوری زباله   واکسیناسیون   شبکه هپاتیت   مبتلایان   اعتقادی   پزشکی   قمه زنی   هپاتیت سی   سالار شهیدان   ابا عبدالله  
اخبار مرتبط
شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت
ناطقان نیوز
شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
تیتر یک
190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
شفاف نیوز
وجود 190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
نوای رودبار
190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور
تسنیم
وجود190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
ملیت
همه افراد 28 تا 50 سال واکسن هپاتیت B تزریق کنند
تندرست نیوز
راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در کشور
فانوس نیوز
وقتی «جگر » ناخوش است
اقتصاد آنلاین
اجرای طرح شناسایی و درمان مبتلایان به هپاتیت "سی"در زندان های کردستان
ایسنا
شایع ترین علت سرطان کبد در ایران
اقتصاد آنلاین
ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
وانا نیوز
لزوم شستشوی مکرر دست ها برای پیشگیری از بیماری های عفونی
جام نیوز
علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک
بهداشت نیوز
علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
بولتن نیوز
هپاتیت را جدی بگیریم
بهداشت نیوز
علائمی به ظاهر ساده ، اما خطرناک
جام نیوز
خارش بدن را جدی بگیرید
ساعت 24
خارش شدید بدن را جدی بگیرید
شریان
آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران
جهان نیوز
آخرین آمار ابتلا به هپاتیت در ایران
پارسینه
همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند
ایکنا
176 هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت Cهستند/هپاتیت C تا سال 2030 ریشه کن خواهد شد
راه دانا
وجود یک میلیون مبتلا به هپاتیت B در ایران
تیک نیوز
هشدار رییس شبکه هپاتیت کشور نسبت به خالکوبی های غیر بهداشتی
همشهری آنلاین
"طرح ملی مبارزه با هپاتیت B. " گام مهمی در ریشه کنی این بیماری است
میزان
یک میلیون و 400 هزار نفر در ایران به هپاتیت B مبتلا هستند
اخبار اقتصاد ایران
یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B در ایران
عصر ایران
شروع واکسیناسیون رایگان هپاتیت B از ابتدای مهر
شفا آنلاین
1.4میلیون مبتلا به هپاتیت B در ایران/پاداش اهدای مستمر خون
مهر نیوز
آغاز واکسیناسیون رایگان هپاتیت B از ابتدای مهر
ایسنا
اهدا کنندگان خون در برابر هپاتیت B در قزوین واکسینه می شوند
ایرنا
هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى
تیتر یک
هشدار/خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى
سلامت نیوز
هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند
باشگاه خبرنگاران
هشدار نسبت به قمه زنی در ایام محرم
جنوب نیوز
عواقب قمه زنی در محرم چیست؟
ناطقان نیوز
قمه زنی باعث انتقال بیماری هپاتیت می شود
بهار نیوز
رئیس شبکه هپاتیت ایران هشدار داد: قمه زنی باعث انتقال هپاتیت می شود
عصر تعادل
قمه زنی باعث انتقال هپاتیت می شود
اخبار اقتصاد ایران
اخبار مرتبط
bltناطقان نیوز : شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت
bltتیتر یک : شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
bltشفاف نیوز : 190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
bltنوای رودبار : وجود 190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
bltتسنیم : 190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور
bltملیت : وجود190 هزار مبتلا به هپاتیت C در کشور/ شایع ترین راه انتقال ویروس هپاتیت چیست؟
bltتندرست نیوز : همه افراد 28 تا 50 سال واکسن هپاتیت B تزریق کنند
bltفانوس نیوز : راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در کشور
bltاقتصاد آنلاین : وقتی «جگر » ناخوش است
bltایسنا : اجرای طرح شناسایی و درمان مبتلایان به هپاتیت "سی"در زندان های کردستان
bltاقتصاد آنلاین : شایع ترین علت سرطان کبد در ایران
bltوانا نیوز : ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
bltجام نیوز : لزوم شستشوی مکرر دست ها برای پیشگیری از بیماری های عفونی
bltبهداشت نیوز : علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک
bltبولتن نیوز : علائمی به ظاهر ساده، اما خطرناک/ خارش شدید بدن را جدی بگیرید
bltبهداشت نیوز : هپاتیت را جدی بگیریم
bltجام نیوز : علائمی به ظاهر ساده ، اما خطرناک
bltساعت 24 : خارش بدن را جدی بگیرید
bltشریان : خارش شدید بدن را جدی بگیرید
bltجهان نیوز : آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران
bltپارسینه : آخرین آمار ابتلا به هپاتیت در ایران
bltایکنا : همه ایرانی ها در برابر هپاتیت B واکسینه می شوند
bltراه دانا : 176 هزار نفر در ایران مبتلا به هپاتیت Cهستند/هپاتیت C تا سال 2030 ریشه کن خواهد شد
bltتیک نیوز : وجود یک میلیون مبتلا به هپاتیت B در ایران
bltهمشهری آنلاین : هشدار رییس شبکه هپاتیت کشور نسبت به خالکوبی های غیر بهداشتی
bltمیزان : "طرح ملی مبارزه با هپاتیت B. " گام مهمی در ریشه کنی این بیماری است
bltاخبار اقتصاد ایران : یک میلیون و 400 هزار نفر در ایران به هپاتیت B مبتلا هستند
bltعصر ایران : یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B در ایران
bltشفا آنلاین : شروع واکسیناسیون رایگان هپاتیت B از ابتدای مهر
bltمهر نیوز : 1.4میلیون مبتلا به هپاتیت B در ایران/پاداش اهدای مستمر خون
bltایسنا : آغاز واکسیناسیون رایگان هپاتیت B از ابتدای مهر
bltایرنا : اهدا کنندگان خون در برابر هپاتیت B در قزوین واکسینه می شوند
bltتیتر یک : هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى
bltسلامت نیوز : هشدار/خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى
bltباشگاه خبرنگاران : هشدار؛ خطر هپاتیت و آسیب مغزى با قمه زنى/بدعتى که جان عزاداران حسینى را تهدید مى کند
bltجنوب نیوز : هشدار نسبت به قمه زنی در ایام محرم
bltناطقان نیوز : عواقب قمه زنی در محرم چیست؟
bltبهار نیوز : قمه زنی باعث انتقال بیماری هپاتیت می شود
bltعصر تعادل : رئیس شبکه هپاتیت ایران هشدار داد: قمه زنی باعث انتقال هپاتیت می شود
bltاخبار اقتصاد ایران : قمه زنی باعث انتقال هپاتیت می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.