مخبر - 1397/06/23 - نام طوفان ها چگونه انتخاب می شود و چرا طوفان های «مؤنث» مرگبارترند؟

نام طوفان ها چگونه انتخاب می شود و چرا طوفان های «مؤنث» مرگبارترند؟
طوفان «فلورانس» سهمگین ترین طوفان سه دهه اخیر در ایالات های «کارولینای شمالی و جنوبی » به ساحل شرقی آمریکا نزدیک شده است . اما نام این طوفان و طوفان های دیگر چگونه انتخاب می شود؟
نام طوفان ها چگونه انتخاب می شود و چرا طوفان های «مؤنث» مرگبارترند؟

به گزارش ایسکانیوز، طوفان «فلورانس» سهمگین ترین طوفان سه دهه اخیر در ایالات های «کارولینای شمالی» و «کارولینای جنوبی» به ساحل شرقی آمریکا نزدیک شده است و مقامات در ایالات «کارولینای شمالی و جنوبی»، «ویرجینا»، «مریلند» و منطقه «واشنگتن دی سی» وضعیت اضطراری اعلام کرده اند. اما نام این طوفان و طوفان های دیگر چگونه انتخاب می شود؟

سازمان جهانی هواشناسی برای گردبادهای حاره ای در ده منطقه هوایی جهان مانند «دریای کارائیب، خلیج مکزیک و اطلس شمالی»، «جنوب غربی اقیانوس هند» یا «شمال شرقی آقیانوس آرام» فهرستی از نام های رسمی تهیه کرده است.

هر سال پنج سازمان منطقه ای نیز فهرستی از نام های پیشنهادی برای طوفان های منطقه خود را به سازمان جهانی هواشناسی پبشنهاد می کنند.

همه این نام ها باید در فرهنگ محلی آشنا نامی بوده بار فرهنگی همان جا را داشته باشند؛ مانند فردی، شان یا ایگی در استرالیا و باکونگ یا فلامبویان در اندونزی. این نام ها در فهرست های پیشنهادی به ترتیب حروف الفبای لاتین درج می شوند و یکی از اهداف اصلی این نامگذاری آن است که مخابره اطلاعات درباره طوفان ها در زمان حادثه آسان تر شود.

تا پیش از انتخاب این شیوه نامگذاری، نامیدن طوفان ها برای دانشمندان بسیار دشوار بود زیرا می بایست هر کدام از این پدیده های طبیعی را به نام مختصات جغرافیایی آن می خواندند و مثلا می گفتند «طوفان عرض جغرافیایی 12.8 درجه و طول جغرافیایی 57.7 درجه. می توان تصور کرد که در زمان بروز همزمان چند طوفان، چه مشکلی برای نامیدن آنها به وجود می آمد.

سازمان جهانی هواشناسی چگونه نام ها را انتخاب می کند؟

سازمان جهانی هواشناسی مراقب است که نام طوفان ها اشاره به فرد خاصی نداشته باشند. در اوایل قرن بیستم نامگذاری برای هواشناسان به صورت یک سرگرمی در آمده بود و آنها نام زن فعلی یا سابق، خواهر یا دوست دختر خود را روی طوفان ها می گذاشتند.

طوفان فلورانس در آمریکا

در آن زمان فهرست سازمان جهانی هواشناسی فقط حاوی نام های زنانه بود و نام های کوچک مردانه از سال 1979 میلادی به بعد وارد این فهرست شدند. از آن زمان به بعد دیگر فهرست های این سازمان به منظور پرهیز از تبعیض جنسیتی، از نام های کوچک هر دو جنس زن و مرد استفاده می کند.

چرا طوفان های با نام زنانه مرگبارترند؟

پژوهش آکادمی علوم آمریکا در سال 2016 نشان می هد که طوفان های با نام زنانه قربانیان بسیار بیشتری از طوفان های با نام مردانه بر جای گذاشته اند. در این مطالعه مشخص شده است که وقتی نامی زنانه به طوفان داده می شود، افراد فکر می کنند که طوفان ضعیف تر و دارای قدرت تخریب کمتری است، بنابراین چندان خود را برای مقابله با آن آماده نمی کنند و به همین دلیل، این دسته از طوفان ها تلفات انسانی بیشتری بر جای می گذارند.

با این که داده های تاریخی این فرض را تأئید می کنند، اما دانشمندان برای رسیدن به این نتیجه، آزمایش هم کرده اند. آنها در یکی از آزمایش های خود با ایجاد یک جامعه آماری، از آنها پرسیدند که آیا طوفان فرضی «الکساندر» قوی تر است یا طوفان فرضی «الکساندرا». بیشتر داوطلبان شرکت در این آزمایش گفته اند که طوفان الکساندر از الکساندرا خطرناک تر است. الکساندر نام مرد و الکساندرا نام زن است.

نتیجه آن که طوفان های «مؤنث» دست کم گرفته می شوند و مردم از طوفان های «مذکر» بیشتر می ترسند. به این ترتیب آنها با آمادگی بیشتری با طوفان «مذکر» برخورد می کنند و بنابراین تلفات کمتری می دهند.

انتهای پیام/

289 / 165

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.