مخبر - 1397/06/22 - آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداءکنندگان مستمر خون از اول مهر

آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداءکنندگان مستمر خون از اول مهر
سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد: از ابتدای مهر ماه، طرح ملی پیشگیری و واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون در مقابل هپاتیت B در سراسر کشور اجرا می شود.
آغاز طرح ملی پیشگیری از هپاتیت B در اهداءکنندگان مستمر خون از اول مهر

به گزارش ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی با اعلام این خبر گفت: اهداکنندگان مستمر خون که پیش از اول فروردین سال 68 متولد شده باشند، از اول مهرماه سال جاری تا ابتدای اسفند ماه فرصت دارند تا با مراجعه به نزدیکترین مرکز اهدای خون شهر محل سکونت خود، معرفی نامه واکسیناسیون دریافت کنند و با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی مجری برنامه، واکسن هپاتیت B مورد تایید وزارت بهداشت را به طور رایگان در سه نوبت دریافت کنند و همچنین جمعیت هدف این طرح ملی، گروه سنی 29سال به بالا هستند.
وی افزود: با توجه به تفاهم نامه ای که میان سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت منعقد شد، برای رسیدن به خطر صفر انتقال بیماری های منتقله از طریق خون و فرآورده های آن، واکسیناسیون اهداکنندگان مستمر خون علیه عفونت هپاتیت B انجام می شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: در فاز اول این طرح مقرر است که در پنج ماه از تاریخ اول مهرماه سال جاری تا ابتدای اسفندماه سال 97، مراکز مختلف انتقال خون با تکریم اهداکنندگان در تمام ساعات کاری مراکز، خدمات واکسیناسیون را ارائه دهند.
حاجی بیگی افزود: در عین حال، کارتی با عنوان کارت واکسیناسیون، ویژه اهداکنندگان مستمر خون طراحی شده که پس از انجام واکسیناسیون به اهداکنندگان گروه هدف در ادارات کل انتقال خون سراسر کشور ارائه می شود. همچنین بعد از پایان کار این کمپین، ارزیابی های لازم برای بررسی نتایج این اقدام در سطح استان ها انجام خواهد شد.
سخنگوی سازمان انتقال خون، تولید واکسن نوترکیب هپاتیت B را در ایران فرصت مناسبی برای واکسیناسیون افراد جامعه دانست که می تواند زمینه ریشه کنی این بیماری را در جامعه فراهم کند.همچنین در صورت واکسیناسیون عمومی می توانیم امکان انتقال هپاتیت B از طریق خون را در کشور به صفر برسانیم و آن را تضمین کنیم.
حاجی بیگی همچنین از اجرای برنامه فرهنگ سازی اهدای خون در جوانان متولد سال 1373به بعد که در بدو تولد واکسن هپاتیت B را دریافت کرده اند خبر داد و گفت: افراد 18تا 24سال، نسل ایمنی نسبت به هپاتیتB هستند.
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به نقش مهم اهداکنندگان خون در سلامت جامعه گفت: سالانه 500 هزار اهداکننده مستمر خون در کشور داریم که سالی دو بار کار اهدای خون را انجام می دهند. بنابراین در مرحله اول با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، 100هزار نفر از اهداکنندگان مستمر خون را با واکسن هپاتیت B واکسینه می کنیم. البته این کار آغاز شده و در استان های مختلف کشور به تدریج در حال انجام است و تا جایی که تمام اهداکنندگان مستمر انتقال خون واکسن هپاتیت B را دریافت کنند، ادامه می یابد.
وی افزود: این واکسن در سه نوبت، یک بار در زمان مراجعه، زمان دوم یک ماه پس از مراجعه نوبت اول و زمان سوم، 6 ماه پس از مراجعه نوبت اول و به طور دقیق بر اساس تاریخ های مقرر در محل بازو انجام می شود.
حاجی بیگی از اهداکنندگان مستمر خواست که در تاریخ های ذکر شده برای نوبتهای واکسیناسیون حضور پیدا کنند و در نگهداری کارت هایی که متعاقبا به آنها داده خواهد شد، کوشا باشند.
وی افزود: با توجه به اینکه ما برنامه آزمایش و غربالگری اهداکنندگان بار اولی را هم اجرا می کنیم، این برنامه هم می تواند خطر صفر هپاتیت در انتقال خون را تضمین کند.همچنین این طرح طبق تفاهم نامه ای که میان سازمان انتقال خون و مرکز مدیریت بیماری ها منعقد شده است اجرا می شود و تامین واکسن مورد نیاز آن که به رایگان به اهداکنندگان خون تزریق می شود، بر عهده مرکز مدیریت بیماری ها است و کارایی واکسن ها نیز پایش می شود.
وی خاطرنشان کرد: هپاتیت ویروسی یکی از مشکلات بهداشت جهانی است که راه های متنوعی برای انتقال دارد و شیوه های تشخیص و درمان آن از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. بنابراین لازم است در سراسر جهان، برای کنترل و پیشگیری از این بیماری متناسب با شرایط هر کشور برنامه ریزی انجام شود.
به گزارش وبدا، حاجی بیگی در پایان اظهار داشت: بدین منظور در راستای استراتژی جهانی برای حذف هپاتیت های ویروسی به عنوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی، تا سال 2030 و هدف گذاری سازمان انتقال خون ایران در به صفر رساندن خطر انتقال بیماری های قابل انتقال از طریق خون و فرآورده های آن (zero risk)، اهداکنندگان مستمر بالای 29 سال (متولدین قبل از اول فروردین 68 ) که قبلا طبق برنامه ایمن سازی علیه هپاتیت B واکسینه نشده اند، از طریق اداره کل انتقال خون استان به مراکز بهداشتی درمانی مجری برنامه واکسیناسیون معرفی شده و واکسن هپاتیت B و کارت واکسیناسیون ویژه اهداکنندگان خون را دریافت خواهند کرد.

انتهای پیام


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   بیماری   نگهداری   ایمنی   انتقال خون   سازمان انتقال خون   واکسن هپاتیت   ساعات کاری   تفاهم   گروه سنی   واکسن نوترکیب   تزریق   مراکز بهداشتی   واکسن   هپاتیت   غربالگری   مرحله اول   محل سکونت   واکسیناسیون   هپاتیت B   کمپین   مرکز مدیریت   نقش مهم  
اخبار مرتبط
اجرای طرح واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون علیه " هپاتیت ب" تا اول اسفند
فانوس نیوز
اهداکنندگان مستمر خون در برابر هپاتیتB واکسینه می شوند
راه دانا
372 بیمار مبتلا به هپاتیت در فارس شناسایی شدند
ایرنا
مقابله با هپاتیت اولویت علوم پزشکی شیراز است
مهر نیوز
از راههای انتقال هپاتیت با خبر شوید
فرتاک نیوز
کاهش انتقال عفونت خونی و افزایش تولید دارو با پلاسمای ایرانی
شبستان
ابتلا به هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
افق تازه
کتاب "دستورالعمل واکسیناسیون بالغین" رونمایی می شود/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
میزان
تزریق کدام واکسن برای بزرگسالان ضروری است؟
ایسکانیوز
ایران در چند سال اخیر شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه بوده است
شفا آنلاین
رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
تحریر نو
رونمایی از کتاب دستورالعمل واکسیناسیون بالغین
مهر نیوز
ازدواج با فرد مبتلا به هپاتیت با تزریق واکسن خطری ندارد
تیتر شهر
ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
پارسینه
اخبار مرتبط
bltفانوس نیوز : اجرای طرح واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون علیه " هپاتیت ب" تا اول اسفند
bltراه دانا : اهداکنندگان مستمر خون در برابر هپاتیتB واکسینه می شوند
bltایرنا : 372 بیمار مبتلا به هپاتیت در فارس شناسایی شدند
bltمهر نیوز : مقابله با هپاتیت اولویت علوم پزشکی شیراز است
bltفرتاک نیوز : از راههای انتقال هپاتیت با خبر شوید
bltشبستان : کاهش انتقال عفونت خونی و افزایش تولید دارو با پلاسمای ایرانی
bltافق تازه : ابتلا به هپاتیت B و C؛ عامل 78 درصد سرطان های اولیه کبد
bltمیزان : کتاب "دستورالعمل واکسیناسیون بالغین" رونمایی می شود/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
bltایسکانیوز : تزریق کدام واکسن برای بزرگسالان ضروری است؟
bltشفا آنلاین : ایران در چند سال اخیر شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه بوده است
bltتحریر نو : رونمایی از کتاب «دستورالعمل واکسیناسیون بالغین»/ واکسن های ضروری برای بزرگسالان
bltمهر نیوز : رونمایی از کتاب دستورالعمل واکسیناسیون بالغین
bltتیتر شهر : ازدواج با فرد مبتلا به هپاتیت با تزریق واکسن خطری ندارد
bltپارسینه : ازدواج با فرد آلوده به هپاتیت در صورت تزریق واکسن خطری ندارد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.