مخبر - 1397/06/21 - آخرین بازی کاپیتان صمد برای بسکتبال ایران

آخرین بازی کاپیتان صمد برای بسکتبال ایران
کاپیتان تیم ملی بسکتبال گفت: بازیکنان ایرانی حتی اگر در لیگ کشورهایی مثل تایلند و اندونزی ماهیانه 6، 7 هزار دلار هم بگیرند، بهتر از اینجاست!
آخرین بازی کاپیتان صمد برای بسکتبال ایران

به گزارش افکارنیوز، کاپیتان صمد که در روزهای سخت بسکتبال به او شدیدا احتیاج دارد، بعد از بازی فردا مقابل فیلیپین راهی آمریکا می شود و بازگشتش به تیم ملی در هاله ای از ابهام است. او که شدیدا از وضعیت اقتصادی کشور و به ویژه سطح قراردادهای بازیکنان بسکتبال ناراضی است، می خواهد در 35 سالگی خودش را در چالش جدیدی قرار دهد. صمد نیکخواه بهرامی به زودی راهی آمریکا خواهد شد تا با یکی از تیم های جی لیگ قرارداد امضا کند و شانس این را داشته باشد که در NBA هم به میدان برود. کاپیتان تیم ملی بسکتبال درباره آینده مبهم حرف می زند و می گوید حتی اگر نباشد، جای خالی اش توسط سایر نفرات پر می شود.

صمد از حرف هایش برنگشته و بازیکنان ایرانی را تشویق می کند تا حتی در لیگ های سطح پایین جنوب شرق آسیا بازی کنند؛ اما با شرایط اقتصادی فعلی در لیگ ایران به میدان نروند.

در حاشیه تمرین تیم ملی بسکتبال فرصتی دست داد تا با صمد نیکخواه بهرامی همکلام شویم. در ادامه مشروح صحبت های کاپیتان تیم ملی بسکتبال را می خوانید:

* از بازی با فیلیپین شروع کنیم. در اولین دیدار در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی نیاز به پیروزی داریم.

فیلیپین همواره جزو تیم های قدرتمند آسیا بوده و هنوز هم هست. به قول یکی از سیاستمداران عزیزمان اگر بعدا مرا متهم نکنند، بازی سختی است! جدا از اینکه هر بازیکنی در زمین باشد و هر کسی مربی این تیم باشد، فیلیپین جزو تیم های خوب آسیا به حساب می آید. الان تقریبا در این گروه بین تیم های ایران، استرالیا، فیلیپین و ژاپن 3 تیم به جام جهانی می روند و رقابت بین این 4 تیم است. به همین خاطر همه بازی ها برای ما اهمیت دارد.

* چند بازیکن مصدوم هم در تیم هستند که به نظر می رسد کار ایران را سخت تر می کنند؟

بله، متاسفانه چند بازیکن از جمله حامد و ارسلان با مصدومیت دست و پنجه نرم می کنند. حدادی که فکر می کنم قطعا بازی نکند. بقیه بازیکنان خوب تمرین کردند و آماده هستند. بعد از بازی های آسیایی مربیان سعی کردند از نظر روحی و روانی روی بازیکنان کار کنند. احتمالا چند بازیکن جدید هم به ما اضافه می شوند. امیدوارم که با حمایت تماشاگران بتوانیم فردا برنده از زمین بیرون بیاییم.

* برسیم به وضعیت خودت. آنطور که شنیدیم بعد از بازی با فیلیپین قصد داری به آمریکا سفر کنی؟

من از قبل این موضوع را اعلام کرده بودم. قرار است به آمریکا بروم و آنجا با 2، 3 تیم تمرین کنم. شرایط بسکتبال آمریکا طوری است که بیشتر رزومه یک بازیکن در همان کشور برایشان مهم است؛ حالا هر کجای دیگر دنیا که بازی کرده باشی. تیم هایی که قرار است با آنها تمرین کنم، در جی لیگ هستند. من هم برای تمرینات خصوصی دعوت شدم و امیدوارم که اتفاقات خوبی آنجا برایم رخ دهد.

* چند سال قبل هم به آمریکا رفتی و با یک تیم تمرین کردی؟

آن موقع تیم دالاس که در NBA حضور دارد، دعوت نامه داده بود. این بار تیم هایی که به من دعوت نامه داده بودند، در جی لیگ هستند. در این لیگ تیم های دوم حاضر در لیگ NBA بازی می کنند که با تیم های اول هم در ارتباط هستند. در واقع اگر در جی لیگ بازی کنم، این شانس را دارم که با قراردادهای کوتاه مدت 10 روزه یا یک ماهه با تیم های NBA ببندم چون می توانند در هر مقطعی از فصل بازیکنان را جایگزین کنند. سال گذشته بیش از 30 بازیکن جی لیگ در NBA هم بازی کردند. این آمار هر سال بالاتر می رود و این شانس برای من وجود دارد.

* سال های قبل هم این موقعیت برایت وجود داشته و به آمریکا نرفتی یا برای اولین بار در این سن و سال چنین پیشنهادی دریافت کردی؟

بعد از المپیک 2008 پیشنهاداتی از آمریکا داشتم؛ اما در آن مقطع من از فرانسه هم پیشنهاد داشتم که به خاطر شرایط زندگی ام فرانسه را انتخاب کردم. الان خیلی دوست دارم یک بار هم که شده، در آمریکا بسکتبال بازی کنم چون آنجا مهد بسکتبال دنیاست.

* غیبت تو در بازی با ژاپن و سفرت به آمریکا به این معناست که شاید دیگر در تیم ملی نباشی؟

من چند باری با سرمربی و مسئولان تیم صحبت کردم. من از 17 سالگی در تیم ملی بازی کردم و الان 18 سالی می شود که ملی پوش هستم. فکر می کنم همه از میزان علاقه من به تیم ملی و اینکه در چه شرایطی در بازی های ملی حاضر شدم، خبر دارند. واقعا با توجه به شرایط زندگی ام حیف است که چنین موقعیتی را از دست بدهم. فکر می کنم هر بازیکنی جای من بود، چنین تصمیمی می گرفت. با مربیان هم صحبت کردم و آنها نیز شرایط مرا درک کردند.

* اما نبودنت به عنوان کاپیتان و یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم ملی شاید خیلی به چشم بیاید؟

من اینطور فکر نمی کنم. غیبت من خیلی در نتیجه گیری تیم ملی تاثیر نمی گذارد. من سعی می کنم وقتی که هستم، خوب بازی کنم؛ اما روزی که من هم نباشم، مطمئنا سایر بازیکنان چیزی کم ندارند و حتی شاید بهتر از من بازی کنند.

* اینطور که صحبت می کنی، یعنی در ادامه مسابقات انتخابی جام جهانی نیز همراه تیم ملی نیستی؟

فعلا نمی دانم. این سوال را خیلی ها از من می پرسند؛ اما من فعلا تمرکزم روی بازی با فیلیپین است. بعد از اینکه به آمریکا بروم و شرایطم مشخص شود، می توانم درباره آینده صحبت کنم. من اهل خداحافظی کردن نیستم چون قبلا هم گفتم که این مراسم در ایران درست برگزار نمی شود. اگر من به آمریکا بروم و قرارداد ببندم که آماده هستم و احتیاجی به من باشد، به تیم ملی می آیم؛ اما اگر قرارداد نبندم، شرایطم فرق می کند. من قطعا با وضعیت فعلی و قیمت دلار در ایران بازی نمی کنم. به همین خاطر تا آذرماه من نه تمرین می کنم و نه بازی. بنابراین نمی توانم بیایم و برای تیم ملی هم بازی کنم چون اصلا آماده نیستم. به همین خاطر می گویم که بازی کردن در تیم ملی به خیلی از مسائل بستگی دارد.

* یک اتفاق عجیب این است که در فاصله یک ماه مانده به شروع لیگ برتر خیلی از بازیکنان تیم ملی هنوز قراردادی با تیم های باشگاهی ندارند؟

متاسفانه یک بیماری در بسکتبال باشگاهی ما هست که تیم ها خیلی دیر استارت می زنند. ما همه چیز را فدای تیم ملی می کنیم و بقیه مسائل را فراموش می کنیم. باید موازی کاری صورت بگیرد و سایر کارها را هم پیش ببریم. چند روز قبل بود که جلسه هماهنگی لیگ برتر برگزار شد؛ در حالی که شهریورماه است و فاصله کمی تا شروع لیگ مانده است. این جلسه را می توانستیم در فروردین یا اردیبهشت برگزار کنیم. این مشکل فقط به فدراسیون برنمی گردد و خیلی از باشگاهها هم وضعیت مشخصی تا روز آخر ندارند.

* الان 12 تیم اعلام آمادگی کرده اند؛ اما بازهم مشخص نیست لیگ با چند تیم برگزار می شود؟

این بیماری به مرور در بسکتبال رخ داده است. قبلا به محض پایان لیگ، تیم ها برای سال بعدی با بازیکنان قرارداد می بستند. البته شرایط کشور تغییر کرده و آن موقع وضعیت باشگاهها بهتر و باثبات تر بود. الان اگر فدراسیون فروردین و اردیبهشت جلسه لیگ را بگذارد، هیچ تیمی از آینده خودش خبر ندارد. من نمی خواهم ناامیدانه حرف بزنم؛ اما الان در هیچ زمینه و شغلی شما نمی توانید حتی درباره یک هفته بعد خود حرف بزنید. فکر می کنم بعد از بازی های تیم ملی باشگاهها بازیکنان خود را جذب کنند و به مرور تمرینات آنها آغاز شود. اگر لیگ خوب داشته باشیم، بسکتبالمان هم پیشرفت می کند.

* توصیه جالبی هم به سایر بازیکنان تیم ملی کرده بودی و گفته بودی که در لیگ ایران بازی نکنند؛ حتی اگر شده بروند در دوبی راننده تاکسی شوند!

بازهم می گویم. هر کالایی یک ارزشی دارد و این در تمام دنیا وجود دارد. در بسکتبال هم بازیکنانی که در لیگ بازی می کنند، حدشان خیلی بالاتر از قراردادهای فعلی است. یک راننده تاکسی در دوبی درآمدش مثلا 5 هزار دلار است. 5 هزار دلار با قیمت فعلی 70 میلیون و سالیانه 800 میلیون تومان می شود. من نمی گویم رانندگان تاکسی انسان های سطح پایینی هستند؛ اما ورزشکار حرفه ای همه جای دنیا ارزش مشخصی دارد. یعنی بسکتبالیست های ما در ایران نباید نصف یک راننده تاکسی هم درآمد داشته باشند؟ بعد عمر حرفه ای یک ورزشکار در مجموع 10، 12 سال است که اگر نتواند خودش را جمع کند، تا آخر عمر مشکل دارد.

* پس با این وضعیت حتی اگر بدون تیم هم بمانی، حاضر نیستی در لیگ ایران بازی کنی؟

من صد درصد در لیگ ایران بازی نمی کنم. حتی اگر قرارداد 500 میلیون تومانی هم ببندم، می شود 30 هزار دلار! قرارداد من سال قبل در چین ماهیانه 80 هزار دلار بود. واقعا با این مبالغ من حاضر نیستم در لیگ ایران بازی کنم. به نظرم سایر بازیکنان هم باید به لیگ های خارجی بروند. حتی بروند در لیگ کشورهایی مثل تایلند و اندونزی ماهیانه 6، 7 هزار دلار هم بگیرند، بهتر از اینجاست!


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ژاپن   مصدومیت   وضعیت اقتصادی   آمریکا   فیلیپین   استرالیا   تایلند   بسکتبال   اندونزی   جام جهانی   لیگ ایران   کاپیتان تیم ملی   جی لیگ   مبهم   دالاس   صمد نیکخواه بهرامی   روحی و روانی   جنوب شرق آسیا   اقتصاد   تیم ملی   آسیا   بازی های آسیایی  
اخبار مرتبط
چرا صمد نیکخواه سفرش به تهران را علنی نکرد؟/ کاپیتان تیم ملی قید بسکتبال را زد!
ورزش 3
90 درصد صعود کرده ایم اما باید مراقب باشیم
ایران آنلاین
بسکتبال بدون حدادی و نیک ‍خواه بهرامی؛ ناکام مطلق!
صبا ایران
شکست سنگین لشگر بدون ژنرال/ تیمی که ملی نیست!
نسیم
وقتی جای خالی سنتر 218 سانتی متری احساس شد/ بسکتبال ایران بدون حدادی؛ 4 بازی، 3 باخت!
ورزش 3
رقابت ایران و استرالیا از نوع بسکتبال
صدا و سیما
صمد از آمریکا برنگشت، حدادی هم با تیم ملی آشتی نکرد
تابناک
کاپیتان صمد حاضر به بازگشت از آمریکا نشد/ قهر حامد ادامه دارد؛ تیم ملی بسکتبال بدون حدادی
ورزش 3
کاردوست، اصلانی، زنگنه، کامرانی و حالا ارسلان / سرمایه هایی که نابود می شوند
ایسنا
مهران حاتمی: شروع خوبی در لیگ داشتیم/باید به تیم ملی کمک کنیم
خوانا نیوز
رویارویی قطر با تیم ملی بسکتبال ایران بدون لژیونرها
پارس نیوز
ستاره های بسکتبال قید تیم ملی را می زنند؟
پارسینه
اوج تنش بین فدراسیون و ملی پوشان در آستانه 2 بازی حساس/ ستاره های بسکتبال قید تیم ملی را می زنند؟
ورزش 3
تیم ملی بسکتبال بدون کاپیتان در مسیر جهانی
مهر نیوز
توقع من با بازیکنان متفاوت است؛ ملی پوشان صبورتر باشند/ توضیحات شاهین طبع درباره ابهام های تیم ملی بسکتبال
ورزش 3
وضع مبهم صمد نیکخواه در آمریکا و حدادی در تهران/ تیم ملی بسکتبال بدون ستاره به استرالیا می رود؟
ورزش 3
طباطبایی: حدادی و بهرامی قطعا به اردوی تیم ملی دعوت خواهند شد
قدس آنلاین
طباطبایی:حدادی، کاظمی و صمد به اردوی تیم ملی بسکتبال دعوت شده اند
مهر نیوز
واکنش ملی پوش بسکتبال به لطف بزرگ مقابل مقام معظم رهبری
وانا نیوز
ملی پوش بسکتبال: معافیت از سربازی لطف بزرگ رهبری بود
کیهان ورزشی
آخرین فرصت کمیته فنی بسکتبال به شاهین طبع
ایرنا
ستاره های بسکتبال فیلیپین برابر ایران بازی می کنند
نسیم
13 توافق بین المللی برای اقتصاد بحران زده اندونزی
همشهری آنلاین
از آخرین قهرمانی کی روش با یک تیم چند سال می گذرد؟
مشرق نیوز
ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
ایران آنلاین
بی تیم بودن عجیب مثلث آتشین بسکتبال ایران
قدس آنلاین
مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
پارسینه
چرا حدادی، صمد و کامرانی قرارداد باشگاهی نمی بندند؟/ مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
ورزش 3
گپی با شاهین طبع از حدادی تا صمد و دوملیتی ها
اکو فارس
نمی توانیم جانشین حامد را 3 روزه بسازیم/ گپی با شاهین طبع از حدادی تا صمد و دوملیتی ها
ورزش 3
نیاز به تمرکز یکنواخت داریم/ تیم ملی بسکتبال باید مسلح شود
آنا نیوز
تلاش کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران برای حضور در NBA
باشگاه خبرنگاران
تیم ملی با یک پیروزی جهانی می شود/ نیاز بسکتبال به پشتوانه سازی
آنا نیوز
یک نیمه خوب، یک نیمه فاجعه زیر فشار تماشاگران ژاپنی/ شکست در توکیو؛ بسکتبال بدون ستاره همینه!
ورزش 3
مصاف تیم بدون بدون نسل طلایی با ژاپن
صدا و سیما
دوازدهمین ملی پوش بسکتبال هم به ژاپن می رود
صدا و سیما
سفر بسکتبالیست ها به ژاپن در غیاب ستارگان
خبرنامه دانشجویان
تیم ملی بسکتبال بدون حدادی صمد نیکخواه راهی ژاپن شد
آریا
تیم ملی بسکتبال بدون حدادی و صمد راهی ژاپن شد
ایران آنلاین
انتخابی جام جهانی| تیم ملی بسکتبال بدون حدادی و نیکخواه بهرامی به ژاپن رفت
فرتاک ورزشی
اخبار مرتبط
bltورزش 3 : چرا صمد نیکخواه سفرش به تهران را علنی نکرد؟/ کاپیتان تیم ملی قید بسکتبال را زد!
bltایران آنلاین : 90 درصد صعود کرده ایم اما باید مراقب باشیم
bltصبا ایران : بسکتبال بدون حدادی و نیک ‍خواه بهرامی؛ ناکام مطلق!
bltنسیم : شکست سنگین لشگر بدون ژنرال/ تیمی که ملی نیست!
bltورزش 3 : وقتی جای خالی سنتر 218 سانتی متری احساس شد/ بسکتبال ایران بدون حدادی؛ 4 بازی، 3 باخت!
bltصدا و سیما : رقابت ایران و استرالیا از نوع بسکتبال
bltتابناک : صمد از آمریکا برنگشت، حدادی هم با تیم ملی آشتی نکرد
bltورزش 3 : کاپیتان صمد حاضر به بازگشت از آمریکا نشد/ قهر حامد ادامه دارد؛ تیم ملی بسکتبال بدون حدادی
bltایسنا : کاردوست، اصلانی، زنگنه، کامرانی و حالا ارسلان / سرمایه هایی که نابود می شوند
bltخوانا نیوز : مهران حاتمی: شروع خوبی در لیگ داشتیم/باید به تیم ملی کمک کنیم
bltپارس نیوز : رویارویی قطر با تیم ملی بسکتبال ایران بدون لژیونرها
bltپارسینه : ستاره های بسکتبال قید تیم ملی را می زنند؟
bltورزش 3 : اوج تنش بین فدراسیون و ملی پوشان در آستانه 2 بازی حساس/ ستاره های بسکتبال قید تیم ملی را می زنند؟
bltمهر نیوز : تیم ملی بسکتبال بدون کاپیتان در مسیر جهانی
bltورزش 3 : توقع من با بازیکنان متفاوت است؛ ملی پوشان صبورتر باشند/ توضیحات شاهین طبع درباره ابهام های تیم ملی بسکتبال
bltورزش 3 : وضع مبهم صمد نیکخواه در آمریکا و حدادی در تهران/ تیم ملی بسکتبال بدون ستاره به استرالیا می رود؟
bltقدس آنلاین : طباطبایی: حدادی و بهرامی قطعا به اردوی تیم ملی دعوت خواهند شد
bltمهر نیوز : طباطبایی:حدادی، کاظمی و صمد به اردوی تیم ملی بسکتبال دعوت شده اند
bltوانا نیوز : واکنش ملی پوش بسکتبال به لطف بزرگ مقابل مقام معظم رهبری
bltکیهان ورزشی : ملی پوش بسکتبال: معافیت از سربازی لطف بزرگ رهبری بود
bltایرنا : آخرین فرصت کمیته فنی بسکتبال به شاهین طبع
bltنسیم : ستاره های بسکتبال فیلیپین برابر ایران بازی می کنند
bltهمشهری آنلاین : 13 توافق بین المللی برای اقتصاد بحران زده اندونزی
bltمشرق نیوز : از آخرین قهرمانی کی روش با یک تیم چند سال می گذرد؟
bltایران آنلاین : ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
bltقدس آنلاین : بی تیم بودن عجیب مثلث آتشین بسکتبال ایران
bltپارسینه : مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
bltورزش 3 : چرا حدادی، صمد و کامرانی قرارداد باشگاهی نمی بندند؟/ مثلث طلایی بسکتبال و چالش عجیب بی تیم ماندن!
bltاکو فارس : گپی با شاهین طبع از حدادی تا صمد و دوملیتی ها
bltورزش 3 : نمی توانیم جانشین حامد را 3 روزه بسازیم/ گپی با شاهین طبع از حدادی تا صمد و دوملیتی ها
bltآنا نیوز : نیاز به تمرکز یکنواخت داریم/ تیم ملی بسکتبال باید مسلح شود
bltباشگاه خبرنگاران : تلاش کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران برای حضور در NBA
bltآنا نیوز : تیم ملی با یک پیروزی جهانی می شود/ نیاز بسکتبال به پشتوانه سازی
bltورزش 3 : یک نیمه خوب، یک نیمه فاجعه زیر فشار تماشاگران ژاپنی/ شکست در توکیو؛ بسکتبال بدون ستاره همینه!
bltصدا و سیما : مصاف تیم بدون بدون نسل طلایی با ژاپن
bltصدا و سیما : دوازدهمین ملی پوش بسکتبال هم به ژاپن می رود
bltخبرنامه دانشجویان : سفر بسکتبالیست ها به ژاپن در غیاب ستارگان
bltآریا : تیم ملی بسکتبال بدون حدادی صمد نیکخواه راهی ژاپن شد
bltایران آنلاین : تیم ملی بسکتبال بدون حدادی و صمد راهی ژاپن شد
bltفرتاک ورزشی : انتخابی جام جهانی| تیم ملی بسکتبال بدون حدادی و نیکخواه بهرامی به ژاپن رفت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.