مخبر - 1397/06/21 - وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم

وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم
اکوفارس: رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با اشاره به توافق با چین برای حفظ صادرات مواد معدنی ایران به این کشور گفت: چین به عنوان یکی از مشتریان مهم مواد معدنی ایران، طی مذاکرات انجام شده در اتاق بازرگانی وعده داده است که روند واردات مواد معدنی از ایران را در شرایط ...
وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم

اکبریان با تاکید بر توان شرکت های کوچک و متوسط برای حفظ مبادلات تجاری بین المللی تاکید کرد: ضروری است دولتحمایت بیشتری از شرکت های کوچک و متوسط که عموما خصوصی هستند، داشته باشد و اجازه دهد تا در شرایط آزاد به کار خود ادامه دهند. وی بیان داشت با تعاملاتی که بخش خصوصی با نهاد ریاست جمهوری داشته، تصمیم گرفته شد تا دولت با عدم دخالت در قیمت گذاری، این فرصت را در اختیار فعالان این صنعت قرار دهد تا معاملات داخلی بین خریدار و تولیدکنندگان مواد خام در شرایط مساعد تر و منصفانه تری انجام شود که اجرایی شدن این تصمیم، قوام بازار و ارتقای قدرت مقاومت واحدهای تولیدی را در شرایط تحریم به دنبال خواهد داشت. رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، حجم صادرات سنگ آهن را در سال گذشته، 21 میلیون تن اعلام کرد و گفت: از این حجم، حدود 14 میلیون تن به صورت کنسانتره و بقیه به صورت سنگ آهن دانه بندی بوده است.

این فعال اقتصادی حوزه معدن اذعان کرد: نباید فراموش کرد با شروع تحریم ها، حمل ونقل دریایی با محدودیت هایی مواجه می شود و این اتفاق منجر به افزایش قیمت حمل و نقل خواهد شد که افزایش قیمت تمام شده صادرات و کاهش حجم صادراتی را در پی خواهد داشت؛ از طرفی شرایط حال حاضر به تدریج باعث احتیاط شرکای تجاری ما در بازارهای هدف می شود. اکبریان در مورد چین به عنوان یکی از مهم ترین بازارهای صادراتی سنگ آهن ایران گفت: شرکت های خصوصی طرف قرارداد ایران کماکان به خرید ادامه می دهند ولی شرکت های دولتی در ادامه مبادلات تجاری با ایران محتاطانه عمل می کنند که البته راهکارهایی برای حفظ مبادلات تجاری در حوزه معدن با این شرکت ها اندیشیده شده که امیدواریم عملیاتی شوند.

مهرداد اکبریان در ادامه به کاهش قیمت جهانی سنگ آهن اشاره کرد و گفت: قیمت جهانی سنگ آهن به واسطه تلاطم هایی که در اقتصاد فولاد دنیا ایجاد شده دچار افت شده است؛ سیاست های خارجی مخصوصا آمریکا، مسائل فنی، موضوعات زیست محیطی، مباحث بانکی دست به دست هم داده تا میزان تولید فولاد در سطح جهانی کاهش پیدا کرده و به نوعی حوزهفولاد در دنیا بلاتکلیف بماند و به طور مشخص معلوم نیست که کارخانه ها در این شرایط باید با رویه سابق کار کنند یا سیاست های تولید خود را به کسر تولید تغییر دهند.

وی همین بلاتکلیفی را دلیل مهمی برای کاهش تولید سنگ آهن، مشتقات آن و حتی آهن قراضه در دنیا دانست و افزود: بنابراین در مجموع در سطح بین المللی با توجه به نکات مطرح شده، سنگ آهن امسال به نسبت سال گذشته شرایط بهتری ندارد. این فعال حوزه معدن خاطرنشان کرد: در حوزه داخلی، سالانه با راه اندازی کارخانه های گندله و کنسانتره و افزایش ظرفیت تولید در این حوزه مواجهیم و از آنجا که برای راه اندازی این کارخانه ها، سرمایه گذاری ثابت انجام شده و اکثرا به سرمایه گذار یا بانک بدهکارند، اجبارا مجبور به حفظ تولید و حتی افزایش آن هستند و از آنجا که ماده خام مورد نیاز خود را از بازار داخلی و معدن داران تامین می کنند، به این گروه فشار وارد می آورند و این موضوع باعث ایجاد یک فضای فعال و شرایط مثبت در حوزه تولید و فرآوری شده و بازار داخلی را سرحال نگه داشته است. اکبریان افزود: نگرانی تولیدکنندگان فولاد برای ماه های آینده است؛ اگر ما نتوانیم محصول خود را در بازار داخلی مصرف یا به بازار بین المللی ارائه کنیم، به مشکل بر خواهیم خورد؛ متاسفانه در سال های اخیر با حذف و کاهش شدید بودجه پروژه های عمرانی و صرف آن برای هزینه های جاری، با کاهش تولید و تقاضا برای فولاد و مشتقات آهن مواجه بوده ایم و این مساله دورنمای جالبی برای این حوزه ترسیم نمی کند و قطعا به نسبت سال قبل با رقم کمتری در حوزه تولید و صادرات و قیمت های صادراتی مواجه خواهیم بود.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فولاد   سنگ آهن   تجاری   صادراتی   معدن   قیمت جهانی   قیمت گذاری   هزینه های جاری   کارخانه ها   آمریکا   اتاق بازرگانی   واحدهای تولیدی   بخش خصوصی   صادرکنندگان   مبادلات تجاری   مواد خام   قراضه   تولید کنندگان   میزان تولید   قیمت تمام شده   ظرفیت تولید   کارخانه   کنسانتره   مهرداد اکبریان   کاهش تولید   نهاد ریاست جمهوری   سطح جهانی   شرکای تجاری   تلاطم   فرآوری   چین   اقتصاد   بازار   صنعت   سرمایه   افزایش قیمت   سرمایه گذاری  
اخبار مرتبط
فرصتی برای تغییر
اقتصاد آنلاین
شروط رقابت پذیر کردن فولاد
اکو فارس
رییس اتاق بوشهر: استان مهمترین قطب تولید خرما در کشور است
خلیج فارس
رمز گشایی از آثار کاهش صادرات سنگ آهن
ماین نیوز
آخرین وضعیت صادرات معدن و صنایع معدنی/ چین، عراق و امارات بازار مهم ایران
اقتصاد آنلاین
دومین همایش توسعه صادرات منطقه آزاد ماکو برگزار شد
سایت جماران
چرا سرمایه گذار خارجی برای تولید به ایران نمی آید؟
مشرق نیوز
همایش و نمایشگاه فلزات غیر آهنی کشور یازدهم مهرماه به کار خود پایان داد.
ماین نیوز
ایرانی ها چقدر طلا در خانه هایشان دارند؟
اقتصاد آنلاین
ایرانیها چقدر طلا در خانههایشان دارند؟
خلیج فارس
میزان ذخایر خانگی طلا در ایران حدود 200 تن برآورد شد!
عصر تعادل
ایرانی ها چقدر طلا در خانه هایشان دارند؟/بانک مرکزی هفتاد تن طلا را سکه کرد و به مردم داد
ساعت 24
کشتی آرای: 200 تن ذخایر خانگی طلا داریم
دنیای اقتصاد
صنعت مس، اقتصادی ترین صنعت فلزات پایه
ماین نیوز
ضرورت سرمایه گذاری در بخش فلزات غیرآهنی
اکو فارس
45 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از محل سنگ آهن
شعار سال
وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم
ماین نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد آنلاین : فرصتی برای تغییر
bltاکو فارس : شروط رقابت پذیر کردن فولاد
bltخلیج فارس : رییس اتاق بوشهر: استان مهمترین قطب تولید خرما در کشور است
bltماین نیوز : رمز گشایی از آثار کاهش صادرات سنگ آهن
bltاقتصاد آنلاین : آخرین وضعیت صادرات معدن و صنایع معدنی/ چین، عراق و امارات بازار مهم ایران
bltسایت جماران : دومین همایش توسعه صادرات منطقه آزاد ماکو برگزار شد
bltمشرق نیوز : چرا سرمایه گذار خارجی برای تولید به ایران نمی آید؟
bltماین نیوز : همایش و نمایشگاه فلزات غیر آهنی کشور یازدهم مهرماه به کار خود پایان داد.
bltاقتصاد آنلاین : ایرانی ها چقدر طلا در خانه هایشان دارند؟
bltخلیج فارس : ایرانیها چقدر طلا در خانههایشان دارند؟
bltعصر تعادل : میزان ذخایر خانگی طلا در ایران حدود 200 تن برآورد شد!
bltساعت 24 : ایرانی ها چقدر طلا در خانه هایشان دارند؟/بانک مرکزی هفتاد تن طلا را سکه کرد و به مردم داد
bltدنیای اقتصاد : کشتی آرای: 200 تن ذخایر خانگی طلا داریم
bltماین نیوز : صنعت مس، اقتصادی ترین صنعت فلزات پایه
bltاکو فارس : ضرورت سرمایه گذاری در بخش فلزات غیرآهنی
bltشعار سال : 45 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از محل سنگ آهن
bltماین نیوز : وعده چین برای واردات مواد معدنی در تحریم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.