مخبر - 1397/06/19 - اختلاف بین صنوف پزشکی و آسیب رسانی به بیماران/ تورم سلامت کاهش یافته است

اختلاف بین صنوف پزشکی و آسیب رسانی به بیماران/ تورم سلامت کاهش یافته است
گروه سلامت ــ سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اختلاف صنوف پزشکی به دلیل نظام کارانه آن را موجب آسیب رسانی به بیماران دانست.
اختلاف بین صنوف پزشکی و آسیب رسانی به بیماران/ تورم سلامت کاهش یافته است

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری صبح امروز، 19 شهریورماه، با بیان اینکه طرح پزشک خانواده علاوه بر حفظ آن در مازندران و فارس در استان های مرتبط با این طرح نیز اجرا می شود.

حریرچی اظهار کرد: زمان برای اجرای کامل این طرح طولانی بوده و مقدمات آن نیز باید فراهم باشد، یکی از مشکلات بر سر این طرح رابطه مالی پزشک و بیمار است؛ این روش مکانیسم غالب برای چند دهه بوده و عامل اصلی بسیاری از اقدامات مختلف بوده و تغییر هر یک از آنها به آسانی ممکن نیست. این سیستم در بسیاری از کشورها با رشد بالای اقتصادی صورت گرفته است ما نیز تلاش می کنیم علی رغم مشکلات اقتصادی این طرح به صورت کامل و سراسری انجام شود.

وی در رابطه با تخصیص ارز به تجهیزات دندانپزشکی عنوان کرد: دولت 3.5 میلیارد دلار ارز را برای خرید دارو، تجهیزات و اقلام پزشکی اختصاص داده است که 2.3 میلیارد دلار آن محقق شده است، برای اقلام دندانپزشکی و موارد ضروری نیز ارز دولتی اختصاص داده شده است.

حریرچی در رابطه اختلافات در صنف پزشکی گفت: این اختلافات می تواند به مردم و بیماران آسیب وارد کند مثلا در صنف جراحان پلاستیک یک گروه مانند جراحان زیبایی بینی خود را مرجع دانسته و گروه دیگر خود را اصلح می دانند این در حالی است که گروه هایی از بیماران مانند بیماران دارای شکاف کام از خدمت محروم می شوند این مسئله به دلیل یکی از مشکلات نظام کارانه رخ می دهد، در این راستا ما مجبوریم از گروه های خیر و جهادی استفاده کنیم و کسانی مانند دکتر کلانتر هرمزی رایگان این کار را انجام می دهند.

در ایران قریب به اتفاق مصرف مکمل های غذایی غیر ضروری است

سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با روش برخی از شرکت های دارویی برای فروش محصولات خود عنوان کرد: بسیاری از شرکت های دارویی و مکمل های غذایی در کشورهای جهان سوم گروه ها و انجمن های حمایتی از بیماران تشکیل داده اند تا از این طریق بتوانند داروهای خود را عرضه کنند، در ایران نیز از تاکتیکی به نام حضور در رسانه استفاده می کنند، در ایران قریب به اتفاق مصرف مکمل های غذایی غیر ضروری است اما در رسانه مدام به تولید و واردات آن پرداخته می شود این در حالی است که این یک روش تبلیغی برای فروش آن است و نیاز مردم محسوب نمی شود.

میزان خطای درمانی در ایران مشابه کشورهای غربی است

حریرچی در رابطه با تورم سلامت یادآور شد: امسال برای نخستین بار تورم سلامت از تورم عمومی آن هم در ماه های اوج تورم یعنی اردیبهشت و تیرماه کشور پایین تر آمده این در حالی است که همواره در سال های گذشته تورم سلامت از تورم عمومی کشور بالاتر بود.

وی در مورد میزان شکایت از پزشکان اظهار کرد: دوستانی که در این زمینه اظهارنظر می کنند باید دقت کنند آمارهای خود را هماهنگ کنند، آمار خطا در کشورهای توسعه یافته 10 تا 15 درصد بوده و عمدتا در حوزه خدمات بستری رخ می دهند به طوری که سه درصد از خدمات منجر به شکایت می شوند، میزان خطای درمانی در ایران مشابه کشورهای غربی بوده و تفاوت چندانی با هم ندارند ولی قطعا میزان شکایت از پزشکان به دلایلی مانند اعتماد به جامعه پزشکی نسبت به کشورهای دیگر پایین تر است.

قائم مقام وزیر بهداشت در رابطه با اهدای جسد به دانشگاه علوم پزشکی گفت: هنوز دچار مشکل هستیم؛ اخیرا یک پزشک در اصفهان جسد خود را به دانشگاه اهدا کرد امیدواریم که فرهنگ سازی در این حوزه صورت گیرد.

ادامه دارد.....


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.