مخبر - 1397/06/19 - چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
شهریور به نیمه که می رسد، آنهایی که خسته از سرماخوردگی های طولانی زمستانند و عطسه و سرفه های فصل سرما امانشان را بریده، به تکاپو می افتند. از نیمه شهریورماه واکسن های آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع می شود و حالا به گفته رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، امسال قرار است دو میلیون و 200 هزار دوز ...
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟

شهریور به نیمه که می رسد، آنهایی که خسته از سرماخوردگی های طولانی زمستانند و عطسه و سرفه های فصل سرما امانشان را بریده، به تکاپو می افتند. از نیمه شهریورماه واکسن های آنفلوآنزا در داروخانه ها توزیع می شود و حالا به گفته رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو، امسال قرار است دو میلیون و ٢٠٠ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا، وارد شود.
اواسط شهریورماه تا اواخر آخرین ماه تابستان بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزاست تا آنها که ترس از سرماخوردگی دارند، آن را بخرند و تزریق کنند. تهیه این واکسن کار سختی نیست، کافی است بدون حتی داشتن نسخه به یکی از داروخانه ها مراجعه کرد، نزدیک به ٣٠ هزار تومان پول (براساس تعرفه سال گذشته) پرداخت کرد. نه خرید و نه حتی تزریق آن نیازی به نسخه پزشک ندارد، اما سوال اینجاست که آیا همه می توانند این دارو را تزریق کنند؟
محمود هادی پور که داروساز است، پاسخ می دهد: «بله»! اما این توضیح را اضافه می کند که: «همه به این دارو نیازی ندارند. درست است که ضرری ندارد، اما سودی هم ممکن است نداشته باشد.»
بررسی ها نشان می دهد واکسن آنفلوآنزا vaxigripe چیزی نیست که به طور روتین و برای همه تجویز شود. بیماری آنفلوآنزا در افرادی مثل سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن، شدیدتر از افراد دیگر بروز می کند و ممکن است عوارضی هم به جای بگذارد، بنابراین تزریق واکسن آنفلوآنزا برای این دو گروه از افراد ضرورت دارد.
براین اساس، افراد بالای ٦٥سال یا آنهایی که بیماری های مزمن ریوی دارند یا مبتلا به آسم و برونشیت هستند یا در گروه بیماران کلیوی و قلبی قرار می گیرند یا اچ آی وی مثبت هستند و بیماری های نقص سیستم ایمنی دارند، مبتلایان به دیابت و تالاسمی و کودکان ٦ تا ٢٣ماه، در گروه افرادی قرار می گیرند که کاندیدای تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند. پزشکان می گویند که استفاده از واکسن ضدبیماری آنفلوآنزا، در کاهش مرگ ومیر ناشی از سکته های قلبی تأثیر دارد و حتی می تواند میزان مرگ ومیر بیماران مبتلا به عارضه های قلبی را در فصل زمستان، تا ٧٢ درصد کم کند.
چه زمانی واکسن بزنیم؟
توصیه رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو این است افراد از اواخر شهریور یا اوایل مهر این واکسن را تزریق کنند؛ چرا که چهار هفته نیاز است تا سطح ایمنی بدن بالا رود. بنابراین، این واکسن باید قبل از آغاز فصل سرد سال تزریق شود.
چند نکته درباره واکسن آنفلوآنزا
واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته شده است. استفاده از این واکسن پس از ٦ ماهگی مورد تأیید قرار گرفته است.
واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف شده ساخته شده است و برای افراد بین ٢ تا ٤٩ سال مورد تأیید قرار گرفته است.
این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی شود.
تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن بدن شما پادتن هایی تولید می کند که برای محافظت در برابر آن گونه ی خاص ویروس آنفلوآنزا، مورد نیاز هستند.
فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می انجامد. بهترین ماه ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان است، اما بعد از این زمان هم می توان واکسن زد.
شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید؛ اما عوارضی جزیی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است که رخ دهد. همین مسأله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزیی به صورت آبریزش بینی، سردرد و گلودرد خفیف بروز کند.
پزشکان توصیه می کنند نیازی نیست که همه افراد از این واکسن استفاده کنند، بلکه افراد با بیماری های خاص یا سالمندان بیش از دیگران به استفاده از این واکسن نیاز دارند.
بر پایه تحقیقات انجام شده این واکسن از ابتلا به آنفلوآنزا جلوگیری می کند اما تأثیر چندانی بر مرگ ومیر ناشی از این بیماری ندارد. این در حالی است که در گذشته تصور می شد واکسن سرماخوردگی تا ٥٠ درصد مرگ ناشی از بیماری آنفلوآنزا را کاهش می دهد.
پزشکان توصیه می کنند که برای تزریق این واکسن حتما با پزشک متخصص مشورت شود؛ مثلا افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، حتما باید برای تزریق این واکسن تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.
چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
افراد با سن ٦٥ سال و بالاتر، بدون درنظرگرفتن شرایط جسمانی آنها.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.
بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیوتراپی.
کودکان و نوجوانان ٦ماهه تا ١٨ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.
چه کسانی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
واکسیناسیون لازم است در بیماران مبتلا به تب یا عفونت حاد به تعویق انداخته شود. درصورت داشتن حساسیت به هریک از ترکیبات فعال یا جانبی دارو و باقیمانده های احتمالی ترکیبات تخم مرغ، پروتیین مرغی، فرمالدئید، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، پلی سوربات ٨٠ یا جنتامایسین، از مصرف واکسن بپرهیزید.
احتیاط های ویژه در حین مصرف این واکسن را تحت هیچ شرایطی داخل عروق تزریق نکنید. همانند سایر واکسن های تزریقی، این واکسن می تواند منجر به واکنش آنافیلاکتیک در بدن بیمار شود. برای همین باید دقت شود تا هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارت های لازم در دسترس باشد. تداخل این واکسن را می توان همراه سایر واکسن ها تجویز کرد، ولی درصورت تجویز همزمان دو واکسن، احتمال تشدید عوارض جانبی آنها وجود دارد.
واکسیناسیون لازم است روی اندام های متفاوتی صورت گیرد. پس از تجویز واکسن آنفلوآنزا امکان مشاهده پاسخ مثبت کاذب در برخی سنجش های آزمایشگاهی مثل هپاتیت وجود دارد که گذرا است.
یک داروساز درباره ضرورت استفاده از واکسن آنفلوآنزا می گوید: تزریق تنها با تجویز پزشک.
فروش واکسن آنفلوآنزا باید نسخه ای شود
محمود هادی پور داروساز است و داروخانه ای دارد که هر سال پاییز که می شود، پر می شود از مشتریانی که دنبال واکسن آنفلوآنزا هستند. او اما دارو را بدون نسخه پزشک به بیمار نمی دهد؛ چراکه معتقد است همه نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند و باید حتما قبلش با پزشک مشورت کرده باشند. به اعتقاد او، این واکسن را حتما پزشک باید توصیه کرده باشد. هادی پور در گفت وگو با «شهروند» توضیح بیشتری درباره ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا می دهد.
همه نیاز به تزریق این واکسن دارند؟
خیر؛ واقعا خیلی ها نیازی به تزریق این واکسن ندارند، تنها افرادی که ایمنی بدنشان در خطر است، نیاز به این دارو دارند؛ مثل سالمندان و کودکان و بیماران خاص. البته تجویز دارو برای این افراد هم باید با نظر پزشک باشد.
یعنی همه بیماران هم نیاز ندارند؟
خیر؛ کسانی که تحت درمان های ویژه هستند، با تجویز پزشک می توانند این دارو را تزریق کنند.
واکسن آنفلوآنزا عارضه ای هم می تواند داشته باشد؟
نه به آن صورت. تزریق این دارو منع شده نیست اما خیلی هم تجویزش متعارف نیست؛ چون ممکن است اصلا سودی برای فرد نداشته باشد.
این تصور در بین مردم وجود دارد که با تزریق واکسن دیگر به سرماخوردگی مبتلا نمی شوند؛ چقدر این موضوع درست است؟
نه؛ اصلا این موضوع قطعی نیست. ما می گوییم این واکسن باید با تجویز پزشک تزریق شود، حتی من می گویم که این دارو باید نسخه ای باشد. با این حال باید مردم یاد بگیرند که این دارو را پزشک برایشان تجویز کند.
یعنی افراد ممکن است واکسن تزریق کرده باشند اما باز هم مبتلا شوند؟
بله؛ چون هر سال ویروس های جدیدی می آید که ممکن است در آن واکسن پیش بینی نشده باشد. بنابراین احتمال دارد که ویروس های جدیدی گریبان فرد را بگیرد که در آن واکسن نباشد و دوباره مبتلایش کند.
این واکسن ها را براساس ویروس هایی که در هر منطقه شایع شده، تولید می کنند؟
بله؛ مثلا بررسی می کنند که در سال گذشته، در کشورهای آسیایی چه ویروسی از آنفلوآنزا شایع یا وارد شده و بر اساس آن واکسن را تولید می کنند. بنابراین واکسن ها براساس مناطق جغرافیایی تولید می شوند.
نکته ای که در ارتباط با این دارو وجود دارد، این است که آن را می شود به راحتی خرید یک مسکن تهیه کرد.
بله؛ درست مثل استفاده بیجا از آنتی بیوتیک است؛ اگر کسی به داروخانه من مراجعه کند، قطعا بدون نسخه این دارو را به او نمی دهم اما همه داروخانه ها این طور نیستند. مردم ما طوری هستند که خیلی در کارهای فنی دخالت می کنند، پزشکی هم یک کار فنی است و مردم نباید در آن دخالتی داشته باشند.
در حال حاضر قیمت تصویب شده برای این واکسن چقدر است؟
هنوز مشخص نیست؛ اما در سال گذشته هر یک واکسن بالای ٢٠ هزار تومان بود.
این دارو از کجا وارد می شود؟
یک سری از آنها هلندی است، یک سری هم فرانسوی و انگلیسی هستند. قبلا از روسیه هم وارد می شد. ما در کشور تولید این واکسن را نداریم.
واکسن آنفلوآنزا را بهتر بشناسیم
واکسن آنفلوآنزا آنتی ژن های سطحی ویروس آنفلوآنزا دارد که روی تخم مرغ های بارور حاصل از گله های مرغ سالم تکثیر داده می شوند. این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است.
این دارو برای پیشگیری از آنفلوآنزا به ویژه در افرادی که درصورت ابتلا به آنفلوآنزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند، توصیه می شود. واکسن آنفلوآنزا به دو صورت تزریقی و افشانه ای داخل بینی استفاده می شود.
شکل تزریقی آن شامل ویروس کشته شده است که شخص را مبتلا نمی کند ولی باعث می شود بدن برای مبارزه با بیماری ناشی از ویروس زنده پادزهر ایجاد کند. تزریق ویروس کشته شده شخص را در برابر نوعی ویروس زنده که در واکسن وجود دارد، مصون می کند. تاثیرگذاری واکسن آنفلوآنزا ٨٠ درصد است؛ یعنی گروهی از افراد ممکن است با وجود تزریق واکسن، باز هم مبتلا به سرماخوردگی شوند. این واکسن را لازم است در دمای بین دو تا هشت درجه سانتیگراد (یخچال) و به دور از نور و انجماد نگهداری کنید. عمر قفسه ای دارو یک سال است. قبل از تزریق، واکسن را به دمای حدود ٢٥ درجه سانتیگراد (دمای استاندارد اتاق) برسانید و سرنگ را قبل از تزریق به آرامی تکان دهید .
مادران باردار بخوانند
این واکسن را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد، براساس اطلاعاتی که وجود دارد، عوارض ناخواسته مشخصی در ارتباط با تجویز این واکسن در مادر و جنین مشاهده نشده است. این واکسن را می توان در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز کرد. در زنان بارداری که به دلایل پزشکی، احتمال بروز عوارض ناشی از آنفلوآنزا در آنها بیشتر است. مصرف این واکسن بدون درنظرگرفتن ماه بارداری توصیه شده است.
واکسن آنفلوآنزا عارضه ای دارد؟
از عوارض جانبی که پس از تزریق واکسن آنفلوآنزا شایع است، می توان به سردرد، تعریق، درد عضلات و مفاصل، تب، ضعف، لرز، خستگی، واکنش های موضعی مثل سرخی، ورم، درد و سختی محل تزریق اشاره کرد. این عوارض معمولا در یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود.
از واکنش های ناخواسته گزارش شده می توان به اختلالات خون و سیستم لنفاوی، واکنش های آلرژیک شدید، اختلالات سیستم عصبی مثل تشنج و اختلالات عروقی و پوست مثل خارش و کهیر اشاره کرد.
به طور کلی می گویند که پس از تزریق واکسن ممکن است یکی دو روز اثرات جانبی مانند درد و سوزش در محل تزریق ظاهر شود. در بعضی ها درد و تب خفیفی هم دیده می شود اما این اثرات به بدی ابتلا به آنفلوآنزا نیست که دو تا سه هفته طول می کشد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   سازمان غذا و دارو   بیمار   تورم   داروخانه   ایمنی   آنفلوآنزا   آسم   سرفه   مزمن   گلودرد   دیابت   اسپری   اچ آی وی   سکته   آبریزش بینی   کلیوی   فصل زمستان   عطسه   ایمنی بدن   تالاسمی   برونشیت   تزریق   ویروس   نسخه پزشک   واکسن   قلبی   واکسیناسیون   دارو سازی   مبتلایان   تجویز   فصل سرد   دارو  
اخبار مرتبط
مراقب باشید؛ آنفلوانزا پشت در است/ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع
ایسکانیوز
آنفلوانزا سرماخوردگی نیست
بلاغ مازندران
درمان عفونت ریه در افراد مسن
سلامت بانوان اوما
رعایت بهداشت فردی گام نخست پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا است
ایرنا
خود مراقبتی رکن مهم پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزاست
سایت جماران
تشنج در کمین کودکان مبتلا به آنفلوآنزا
صبا ایران
موج اول آنفلوانزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
سلامت نیوز
موج اول آنفلونزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
ایرنا
تب های طولانی قلب کودکان را نشانه می گیرد!
ستاره نیوز
13 حقیقت درباره سرماخوردگی که بهتر است بدانیم
بهداشت نیوز
کسانی که باید سالانه واکسن انفلوآنزا بزنند
ایرنا
تاثیر تلقیح واکسن آنفلوانزا در نجات مبتلایان به نارسایی قلبی
صدا و سیما
منعی برای مصرف داروهای کتوتیفن و دیفن هیدرامین وجود ندارد
سایت جماران
موادغذایی که علائم آنفلوآنزا را کاهش می دهد
بهداشت نیوز
باورهای اشتباه درباره سرماخوردگی
اقتصاد نیوز
موادغذایی حاوی ویتامین ث علائم آنفلوآنزا را کاهش می دهد
ایران اکونومیست
13باور اشتباه درباره سرماخوردگی
بلاغ مازندران
بیماری هایی که در پاییز سراغتان می آید
بهداشت نیوز
آیا واکسن آنفلوانزا برای سالمندان بالای 65 سال وجود دارد؟
پزشکان بدون مرز
جامانده های واکسیناسیون آنفلوآنزا کجا مراجعه کنند؟
شعار سال
واکسن بزنید، حتی در بزرگسالی!
ساعت 24
درجست وجوی واکسن کمیاب آنفلوآنزا
سلامت نیوز
جای خالی واکسیناسیون کشوری بالغین در کشور/ ایران شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه، در چند سال اخیر بوده است
باشگاه خبرنگاران
توصیه های پزشکی به زائران راهپیمایی اربعین
باشگاه خبرنگاران
لزوم شستشوی مکرر دست ها برای پیشگیری از بیماری های عفونی
مهر نیوز
آنفلوآنزا در قرنی که گذشت
الف
گروه های خطر پیش از عزیمت به عراق واکسن آنفلوانزا  بزنند
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltایسکانیوز : مراقب باشید؛ آنفلوانزا پشت در است/ مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع
bltبلاغ مازندران : آنفلوانزا سرماخوردگی نیست
bltسلامت بانوان اوما : درمان عفونت ریه در افراد مسن
bltایرنا : رعایت بهداشت فردی گام نخست پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا است
bltسایت جماران : خود مراقبتی رکن مهم پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزاست
bltصبا ایران : تشنج در کمین کودکان مبتلا به آنفلوآنزا
bltسلامت نیوز : موج اول آنفلوانزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
bltایرنا : موج اول آنفلونزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
bltستاره نیوز : تب های طولانی قلب کودکان را نشانه می گیرد!
bltبهداشت نیوز : 13 حقیقت درباره سرماخوردگی که بهتر است بدانیم
bltایرنا : کسانی که باید سالانه واکسن انفلوآنزا بزنند
bltصدا و سیما : تاثیر تلقیح واکسن آنفلوانزا در نجات مبتلایان به نارسایی قلبی
bltسایت جماران : منعی برای مصرف داروهای کتوتیفن و دیفن هیدرامین وجود ندارد
bltبهداشت نیوز : موادغذایی که علائم آنفلوآنزا را کاهش می دهد
bltاقتصاد نیوز : باورهای اشتباه درباره سرماخوردگی
bltایران اکونومیست : موادغذایی حاوی ویتامین ث علائم آنفلوآنزا را کاهش می دهد
bltبلاغ مازندران : 13باور اشتباه درباره سرماخوردگی
bltبهداشت نیوز : بیماری هایی که در پاییز سراغتان می آید
bltپزشکان بدون مرز : آیا واکسن آنفلوانزا برای سالمندان بالای 65 سال وجود دارد؟
bltشعار سال : جامانده های واکسیناسیون آنفلوآنزا کجا مراجعه کنند؟
bltساعت 24 : واکسن بزنید، حتی در بزرگسالی!
bltسلامت نیوز : درجست وجوی واکسن کمیاب آنفلوآنزا
bltباشگاه خبرنگاران : جای خالی واکسیناسیون کشوری بالغین در کشور/ ایران شاهد بزرگترین اپیدمی آنفولانزا منطقه، در چند سال اخیر بوده است
bltباشگاه خبرنگاران : توصیه های پزشکی به زائران راهپیمایی اربعین
bltمهر نیوز : لزوم شستشوی مکرر دست ها برای پیشگیری از بیماری های عفونی
bltالف : آنفلوآنزا در قرنی که گذشت
bltمهر نیوز : گروه های خطر پیش از عزیمت به عراق واکسن آنفلوانزا  بزنند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.