مخبر - 1397/06/12 - براساس قوانین و در راستای اقتصاد مقاومتی باید داروی تولید داخل و ژنریک تجویز شود/ با سودجویی و تخلفات حوزه طب سنتی، برخورد می کنیم

براساس قوانین و در راستای اقتصاد مقاومتی باید داروی تولید داخل و ژنریک تجویز شود/ با سودجویی و تخلفات حوزه طب سنتی، برخورد می کنیم
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس قانون مصوب مجلس و قانون بودجه و در راستای اقتصاد مقاومتی باید داروی تولید داخل و ژنریک تجویز شود.
براساس قوانین و در راستای اقتصاد مقاومتی باید داروی تولید داخل و ژنریک تجویز شود/ با سودجویی و تخلفات حوزه طب سنتی، برخورد می کنیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این مطلب افزود: در تمام کشورها، کمبود دارویی تا 1.5 درصد رایج و متداول است که البته همین میزان هم مورد قبول نیست.

وی با اشاره به این که کمبود دارویی ممکن است به دلیل گران شدن مواد اولیه تولید دارو و یا مختل شدن خط تولید دارویی خاص باشد، گفت: در 15 سال گذشته در کشور، کمبود دارو 7 تا 8 درصد بوده، اما در دوره طرح تحول سلامت، کمبود اقلام دارویی به زیر یک درصد و به 35 تا 40 قلم رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان این که در شرایط جدید کشور، بازار همه صنایع تغییراتی داشت و برخی افراد گفتند که به دلیل افزایش دلار، قیمت کالاها باید افزایش یابد، گفت: در تامین و تولید مواد اولیه دارو مشکل نداریم، اما ممکن است در برخی اقلام ضمیمه، مشکلاتی وجود داشته باشد.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: اگر برای مدت 8 ماه مصرف، دارو در کشور موجود باشد؛ یعنی کمبودی در داروی مورد نظر نداریم؛ اما چنانچه برای مدت 4 ماه داروموجود باشد، می توان گفت که در زمینه داروی موردنظر کمبود داریم که در این شرایط داروی مورد نظر از طریق داروخانه های دولتی توزیع می شود.

وی با اشاره به این که برخی از افراد آگاهانه و یا از روی عدم آگاهی به بیماران می گویند که ممکن است در مراجعه بعدی به داروخانه، داروی مورد نظرشان را به دلیل کمبود دارو نتوانند دریافت کنند که اقدام درستی نیست، گفت: در حال حاضر کمبود دارو در اقلام تولید داخل بسیار کم است و کمبود برخی از اقلام دارویی وارداتی در حد بسیار اندک وجود دارد.

قانون منع بکارگیری بازنشستگان، مربوط به دستگاه های دولتی است

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که قانون منع بکارگیری بازنشستگان، مربوط به دستگاه های دولتی است که از بودجه عمومی اداره می شوند، افزود: بعید می دانم که این قانون، شامل سازمانهای مردم نهاد همچون سازمان نظام پزشکی و پرستاری شود چون شغل دولتی به حساب نمی آیند.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص افزایش قیمت پوشک با اشاره به این که تامین پوشک برای افراد مسن، بسیار مهم و بهداشتی است که از برخی بیماری ها، پیشگیری می کند، افزود: خانواده ها به استفاده از پوشک بچه، عادت کرده اند و ما از افزایش قیمت پوشک بچه، آگاه و از این بابت ناراحت هستیم .

وی با اشاره به این که مشکل پوشک بچه به وزارت بهداشت مربوط نمی شود و پیگیری های ما، در حد عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است، افزود: قاعدتا به دلیل نداشتن مسئولیت در این حوزه، نمی توانیم وارد حیطه تولید و توزیع پوشک بچه شویم اما پیگیری های لازم را انجام می دهیم و روز گذشته جلسه ای در این خصوص در سازمان غذا و دارو برگزار شد و آمادگی داریم که در قالب تفاهم نامه ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد داریم، به حل مشکلات تامین مواد اولیه پوشک کمک کنیم.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: از گروه های پزشکی می خواهیم نسبت به موضوعات مختلف، در چارچوب تخصصی خودشان اظهار نظر کنند.

مردم عادت کرده اند در صورت بروز بیماری، اول به پزشک فوق تخصص یا دندانپزشک مراجعه کنند

وی با بیان این که خدمات پزشکی و دندانپزشکی، مدرن و پیشرفته است و الگوی خدمات هم متناسب با این ویژگی است، افزود: یکی از اشتباهات تاریخی در کشور که موجب گرانی هزینه های مردم و نظام سلامت شد، این است که مردم عادت کرده اند در صورت بروز بیماری، اول به پزشک فوق تخصص یا دندانپزشک مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در کشورهای دنیا، نیروهای حد واسطی وجود دارند که بخش قابل توجهی از اقدامات پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را انجام می دهند، گفت: برخی اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه دندانپزشکی نیاز به درگیر شدن دندانپزشکان ندارد.

دکتر حریرچی همچنین با بیان این که تا قبل از طرح تحول سلامت، 4 دهک جامعه و حدود 40 درصد از جمعیت کشور از خدمات اصلی دندانپزشکی، محروم بودند و تنها از خدماتی مانند کشیدن دندان بهره مند می شدند، افزود: در حال حاضر در سطح روستاها، خدمات پیشگیرانه دندانپزشکی برای دانش آموزان و مادران باردار به صورت رایگان و یا با هزینه های اندک، ارائه می شود.

وی در ادامه گفت: بخش قابل توجهی از مردم از خدمات دندانپزشکی محروم هستند و روش پذیرفته شده در دنیا، تقویت اقدامات پیشگیرانه است که در کشور، در حال انجام است.

طب ایرانی، یکی از بهترین و مهمترین طب های مکمل در کشور است

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که طب ایرانی، یکی از بهترین و مهمترین طب های مکمل در کشور است، افزود: در دنیا به این نتیجه رسیده اند که از طب های مکمل به منظور مدیریت برخی ناخوشی ها، پیشگیری از بروز بیماری ها و تغییر سبک زندگی، استفاده شود و ما نیز از طب ایرانی که به این سه عامل کمک می کند، حمایت می کنیم.

دکتر حریرچی همچنین با اشاره به این که طب ایرانی، ارزان و قابل دسترس است و به دنبال تقویت طب ایرانی هستیم چون این طب، مکمل است، افزود: در حال حاضر در حوزه طب سنتی با برخی پدیده ها که با قصد سودجویی و اقتصادی در حال فعالیت هستند روبرو هستیم و این افراد، مذهبی هستند و ممکن است پولی بابت ویزیت هم نگیرند اما نسخه هایی با حداقل 150 تا 250 هزار تومان برای بیماران تجویز می کنند.

با سودجویی و تخلفات حوزه طب سنتی، برخورد می کنیم

وی در ادامه با بیان این که یکی از مشکلاتی که برخی افراد در حوزه طب سنتی ایجاد کرده اند، بوخور است به گونه ای که 100 نفر پس از پرداخت 15 هزار تومان در یک اتاق کوچک، جمع می شوند و بوخور می دهند در حالیکه با 100 گرم داروی گیاهی و 10 لیتر آب، می توان بوخور درست کرد، افزود: به سودجویان طب سنتی بارها گفته ام که کدام یک از شما، زنان و عروس های تان برای دریافت خدماتی مانند زایمان، عمل آپاندیسیت، سنگ کیسه صفرا و خون ریزی، به پزشکان مراجعه نکرده است؟

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر این که با سودجویی و تخلفات حوزه طب سنتی، برخورد می کنیم، گفت: متاسفانه برخی افراد در طب سنتی به بیماران سرطانی توصیه می کنند که مصرف دارو را قطع کنند و به پزشک مراجعه نکنند و بعد هم که بیماران، جان خود را از دست دادند، آن را ناشی از مشیت الهی می دانند.

وی همچنین افزود: یکی از شایع ترین دلایل مسمومیت، داروهای گیاهی است.

وزارت بهداشت قاطعانه و با همراهی گروه های پزشکی، اجازه تشدید مشکلات مردم را در حوزه سلامت نمی دهد

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم، حمایت شخص رییس جمهور، رییس مجلس و مجموعه دولت و مجلس از بهداشت و درمان، بی نظیر بوده است.

وی با اشاره به این که مجموعه عملکرد دولت و مجلس در طرح تحول سلامت، مطلوب بوده اما ایده آل و کامل نیست، افزود: طرح تحول سلامت، دستاورد عظیم دولت است که مورد حمایت مقام معظم رهبری، رییس جمهور و رییس مجلس و مسئولان کشور است و برای جلوگیری از وارد شدن خدشه به این طرح، با غیرت و همت کار می کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که فراموش نکرده ایم که در سال 91-90، وزارت بهداشت به دنبال این بود که ارز برای زین اسب و بیل اختصاص پیدا نکند و نگرانی داشت اما این دولت، 3.5 میلیارد دلار از بهترین ارز را برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داده است، افزود: در طرح تحول سلامت، مجموعه ای از عوامل و دستگاه های اجرایی موثر هستند و شاید همراهی لازم را نداشته باشند.

دکتر حریرچی با اشاره به این که تجربه جهانی و سال 91 کشور نشان می دهد که وقتی شرایط تورمی در کشور وجود دارد و قیمت ارز و کالاها افزایش پیدا می کند و اگر رکود و رشد اقتصادی پایین هم داشته باشیم، قدرت خرید خانوارها کاهش پیدا می کند، افزود: کاهش قدرت خرید خانوارها، باعث می شود که آنها به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه، بخش قابل توجهی از درآمد خانوار را به هزینه های بسیار ضروری مانند خوراک و پوشاک اختصاص دهند و از هزینه های ضروری مانند بهداشت و درمان، تفریح و آموزش و پرورش، بکاهند.

وی همچنین با بیان این که در برخی کشورها مانند شرایط ایران در سال 91، ارائه دهندگان خدمات، انتظارات تورمی دارند و از سوی دیگر، به دلیل کاهش قدرت خرید، ممکن است برخی اقشار از خدمات بهره مند نشوند، افزود: وزارت بهداشت قاطعانه و با همراهی گروه های پزشکی، اجازه تشدید مشکلات مردم را در حوزه سلامت نمی دهد.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در حوزه نهاد های دارو مانند مواد اولیه و بسته بندی، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که قیمت این محصولات تا سقف اعلام شده برای افزایش قیمت در سال جاری، بالا می رود و در خواست ما از مجموعه دولت این است که در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشند تا مردم دچار مشکل نشوند.

عده ای افراد سودجو در شرایط افزایش نرخ ارز، دارو را با قیمت بیشتری می فروشند

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: زمانی که نرخ ارز تغییر کرده و افزایش می یابد، قاچاق برخی کالاها نیز به دنبال آن افزایش پیدا می کند؛ چراکه برخی افراد در شرایط افزایش نرخ ارز به دنبال سود بیشتر هستند

دکتر حریرچی با بیان این که قاچاق برخی داروها، در مقابل بعضی از داروخانه های بزرگ شکل می گیرد و عده ای افراد سودجو در شرایط افزایش نرخ ارز، دارو را با قیمت بیشتری می فروشند، افزود: در یک ملت 80 میلیونی، تخلف 100 نفر، امری ممکن است.

وی با اشاره به این که در حال حاضر رسانه های خارجی صرفا یک برنامه ثابت از کمبود دارو را نشان می دهند تا جنگ روانی ایجاد کنند، تقاضا را افزایش دهند که رسانه های داخلی نباید در این دام بیفتند، افزود: در مورد قاچاق در داخل و خارج از کشور تمهیداتی اندیشیده شده است.

گسترش دیپلماسی سلامت برای مقابله با شرایط کنونی می تواند برای کشور بسیار مفید باشد

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در هفته جاری جلسه ای با حضور دکتر ظریف وزیر امور خارجه و برخی از معاونین وی در وزارت بهداشت برگزار شد و در آن تفاهم نامه تقویت دیپلماسی سلامت کشور به امضا رسید.

دکتر حریرچی با بیان این که در شرایط کنونی می توانیم به خوبی روابط خود را در حوزه سلامت با سایر کشورها گسترش دهیم ، افزود: گسترش دیپلماسی سلامت برای مقابله با شرایط کنونی که ترامپ علیه ملت ایران به وجود آورده، می تواند برای کشور بسیار مفید باشد.

وی با اشاره به این که دکتر لاریجانی، رییس مجلس اقدامات انجام شده در حوزه سلامت در 5 سال گذشته را قابل مقایسه با سایر بخش ها ندانست و این اقدامات را در جهت رفع نیازهای مردم عنوان کرد، گفت: یکی از اقدامات بسیار خوب وزارت بهداشت و معاونت درمان این وزارتخانه، کنترل هزینه های بیمارستانی و برگزاری جشنواره تجارب موفق بیمارستانی در مدیریت منابع و مصارف است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که بسیاری از اقدامات درمانی را می توان با هزینه های کمتر انجام داد و مردم نیز در این شرایط، راحت تر خواهند بود، گفت: یکی از اقدامات بیمارستان های موفق در کنترل هزینه ها، ارسال کارنامه به پزشکان و تجویزکنندگان دارو و اقدامات تشخیصی بود که نسبت به استانداردها، چه میزان آزمایش یا داروهای گران قیمت، تجویز شده است.

دکتر حریرچی با اشاره به این که اکثر افراد بالغ در کشور، دچار کمبود ویتامین D هستند و توصیه کمیته کشوری این است که افراد هر 14 روز یکبار، یک کپسول ویتامینD مصرف کنند و با این کار، نیازی به انجام آزمایش و اندازه گیری تراکم استخوان نیست، افزود: به عنوان نمونه، انجام ام آر آی در وارد کمر درد حاد، کاربردی ندارد اما مردم در زمان درد کمر، اصرار دارند که MRI برای آنها انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که بیمارستان ها، اقدامات بسیار خوبی در جهت کنترل هزینه ها انجام داده اند و برخی اقدامات را که نفعی برای مردم ندارد، حذف کرده اند، گفت: انجام آزمایش های غیر ضرور در دنیا نادر نیست، البته بخشی از این آزمایش ها، ناشی از عدم آموزش یا وقت گذاری مناسب است. انجام آزمایش ها و اقدامات درمانی باید بر اساس راهنماهای بالینی و منابع علمی جدید دنیا صورت گیرد.

در 13 سال گذشته، روند تلفات جاده ای در کشور، روند نزولی داشته است

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در 13 سال گذشته، روند تلفات جاده ای در کشور، روند نزولی داشته است ، افزود: آمار تلفات جاده ای علی رغم افزایش تعداد خودروها، بهبود جاده ها و افزایش سفرها، به کمتر از 16 هزار نفر کاهش یافته است.

وی با بیان این که اخیرا افزایش جزئی در تعداد تلفات جاده ای در کشور رخ داده که نگران کننده است، گفت: از اول تا دهم شهریورماه، 4127 نفر در حوادث ترافیکی مصدوم شده اند که 68 درصد از آنها به مراکز درمانی منتقل شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: 54 درصد از ماموریت های اورژانس در 10 روزه اول شهریورماه، ماموریت های ترافیکی بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 35 درصد رشد داشته است. همچنین اورژانس هوایی در این بازه زمانی، 94 ماموریت را انجام داده است.

دکتر حریرچی در پایان و با اشاره به این که از اول تا دهم شهریورماه، 200 نفر بر اثر حوادث ترافیکی در کشور جان باخته اند و هر ساعت، 2 نفر به دلیل حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهند، افزود: در سال جاری، میزان غرق شدگی افزایش یافته و در ده روز اول شهریور ماه، 30 نفر در کشور غرق شده اند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 20 درصد رشد داشته است.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.