مخبر - 1397/06/12 - بیماری آبله مرغان در بارداری، تشخیص و روش های درمان

بیماری آبله مرغان در بارداری، تشخیص و روش های درمان
انواع ویروس های آلوده کننده مادر، می توانند به عفونت های جنینی مخرب و ناتوان کننده منجر شوند.
بیماری آبله مرغان در بارداری، تشخیص و روش های درمان

انواع ویروس های آلوده کننده مادر، می توانند به عفونت های جنینی مخرب و ناتوان کننده منجر شوند. ویروس واریسلا زوستر یا ویروس آبله مرغان از این دسته می باشد. این ویروس یک هرپس ویروس دارای DNA در رشته ای است و عمدتا کودکان را مبتلا می کند و 95% بزرگسالان دارای شواهد سرولوژیک و آزمایشگاهی مصونیت در برابر آن هستند . بعد از عرضه واکسیناسیون واریسلا، میزان بروز عفونت های واریسلایی بزرگسالان تا74 % کاهش پیدا کرد و این امر باعث کاهش ابتلا مادران باردار و جنین های آنان شده است . متاسفانه در ایران این واکسن وجود ندارد.
راه های انتقال این عفونت، از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده و انتقال تنفسی می باشد. این بیماری شدیدا مسری است و تماس با فرد آلوده در صورتی که ایمنی کافی وجود نداشته باشد حتما موجب ابتلا به بیماری می شود.
زمان بروز علائم از ورود ویروس به بدن تا ظاهر شدن بثورات پوستی ( دوره کمون ) بین 10-21 روز می باشد و بیمار از 2-1 روز قبل از شروع راش تا هنگام دلمه بستن بر روی ضایعات قادر به سرایت عفونت می باشد.
عفونت اولیه واریسلا شامل یک دوره پیش درآمد 2- 1 روزه همراه با علائم شبیه سرماخوردگی و به دنبال آن بروز بثورات پوستی خارش دار است که در عرض 7-3 روز دلمه می بندد. ضایعات ابتدا به شکل پاپول هستند و به تدریج وزیکولی و شبیه تاول می شوند. عفونت معمولا در بزرگسالان شدیدتر است و حدود 25% مرگ های ناشی از واریسلا مربوط به 5% بزرگسالان فاقد ایمنی می باشد.
مرگ و میر عمدتا از پنومونی ( ذات الریه) واریسلایی ناشی می شود که در دوران بزرگسالی ، دوران حاملگی یا در کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، شدت بیشتری دارد.
استعمال دخانیات و وجود بیش از 100 ضایعه پوستی هستند . علائم پنومرنی در عرض 5-3 روز در سیر بیماری ظاهر می شوند و ویژگی های بالینی آن شامل تب ، تنفس تند ، سرفه خشک، تنگی نفس و درد قفسه سینه می باشد.گرچه برطرف شدن پنومرنیت به موازات برطرف شدن ضایعات پوستی رخ می دهد ، تب و اختلال عملکرد ریوی ممکن است هفته ها باقی بمانند.
اگر عفونت واریسلای اولیه سال ها بعد مجددا فعال شود، باعث هرپس زوستر یا بیماری زونا می شود. این عفونت به صورت ثبورات وزیکولی درماتومی یک طرفه با درد شدید، تظاهر پیدا می کند. زوستر در صورت پاره شدن تاول ها مسری است اما میزان سرایت آن کمتر از عفونت واریسلای اولیه است.
عفونت جنین و نوزاد
در زمانی که در نیمه اول بارداری دچار آبله مرغان شده اند جنین ممکن است دچار سندرم واریسلای مادرزادی شود و بیشترین خطر مربوط به هفته های 13 تا 20 حاملگی بود و بعد از هفته 20 حاملگی این محققانه هیچ گونه نشانه بالینی از عفونت مادرزادی کشف نکردند. ویژگی های سندرم مادرزادی واریسلا شامل کوریررتینیت، میکرو فتالمی ، آتروفی قشرمغز ، محدودیت رشد ، هیدرونفروز ، هیپوپلازی اندام ( رشد کم یا عدم رشد دست و پاها ) و ضایعات سیکاتریسی پوست هستند.
تماس جنین یا نوزاد با عفونت فعال درست قبل از زایمان و یا در طی زایمان و در نتیجه قبل از تشکیل آنتی بادی مادری خطری جدی برای نوزادان به حساب می آید . میزان حمله از 25 تا 50% متغیرات و میزان مرگ و میر به حدود 30% می رسد.
در برخی از موارد نوزادان دچار بیماری احشایی منتشر و بیماری دستگاه عصبی مرکزی می شوند که معمولا کشنده است . به همین دلیل نوزادان که مادران آنها 5 روز قبل و یا 2 روز بعد از ایمان دارای علائم بالینی واریسلا بوده اند، باید ایمیون گلوبولین واریسلا زوستر دریافت کنند . البته متاسفانه در ایران این دارو وجود ندارد و اگر خانم حامله ای از ابتلای خود به آبله مرغان قبلا مطمئن است که خطری او و جنین او را تهدید نمی کند ولی اگر از مصونیت خود مطمئن نیست تنها راه پیشگیری تماس نداشتن با بیمار مشکوک به آبله مرغان است و اگر تماس اجتناب ناپذیر بود 7-5 روز بعد ایمونوگلوبین خون مادر چک شود و اگر مثبت بود که با خیالی راحت به بارداری خود ادامه دهد و در صورت منفی بودن Ig و ظهور ثبورات سریعا درمان با آسیکلوویر برای مادر شروع شود .
تشخیص
تشخیص عفونت مادر معمولا به صورت بالینی می باشد. همچنین ویروس را می توان با تراشیدن قاعده وزیکول در جریان عفونت اولیه و انجام اسمیر Tzanck ، کشت بافتی یا تست آنتی بادی فلورسنت مستقیم، جدا کرد. در مورد واریسلای مادرزادی، می توان با آنالیز مایع آمنیون ( از طریق آمینوسنتز )، بیماری را تشخیص داد که البته نتیجه مثبت این تست ارتباط خوبی با بروز عفونت مادرزادی ندارد. در بررسی سونوگرافیک کامل آناتومیک که حداقل 5 هفته بعد از عفونت مادرزادی صورت می گیرد ممکن است ناهنجاری های جنینی دیده شوند اما حساسیت این روش کم است.
روش های درمانی
عوامل متعددی از مواجهه و عفونت مادر با ویروس واریسلا در دوران حاملگی وجود دارند که تدابیر درمانی را تحت تاثیر قرار می دهند.چون اگر بزرگسالان از نظر VZV ، سرم مثبت هستند ، زنان حامله ای که در معرض این این ویروس قرار گرفته اند و فاقد سابقه آبله مرغان هستند باید از نظر سرولوژی VZV آزمایش شوند، زنان مواجه شده ای که مستعد ابتلا هستند باید variz IG ( گلوبولین ایمیون واریسلا- زوستر ) دریافت کنند. اگرچه بهترین زمان برای تجویز این فراورده در عرض 96 ساعت پس از تماس است با کاربرد آن حداکثر تا 10 روز بعد از زایمان به منظور جلوگیری از عفونت یا کاهش شدت آن موافقت شده است.
تمام زنان حامله ای که در آنان عفونت اولیه واریسلا مشخص شده است باید از سایر زنان حامله ایزوله شوند چون ذات الریه اغلب علائم اندکی به وجود می آورد، اکثر صاحب نظران توصیه می کنند رادیوگرافی قفسه سینه انجام شود. اکثر زنان فقط به مراقبت های حمایتی مثل مسکن و داروهای ضدخارش نیاز دارند ولی زنانی که نیازمند مایعات داخل وریدی هستند و به ویژه زنان مبتلا به ذات الریه باید بستری شوند. در زنان بستری آسیکلوویر وریدی استفاده می شود.
واکسیناسیونواکسن آبله مرغان ( Viravax ) نوعی واکسن ویروسی زنده ضعیف شده است و به نوجوانان و بزرگسالانی که فاقد سابقه واریسلا هستند دو دوز واکسن با فاصله 8-4 هفته توصیه می شود که این رژیم در 98 % موارد باعث ایمنی می شود.
نکته مهم این است که ایمنی واکسن باگذشت زمان کاهش می یابد . تجویز واکسن به خانم حامله توصیه نمی شود و در صورت تزریق تا یک ماه بعد نباید باردار شوند. ویروس ضعیف شده واکسن در شیر مادر ترشح نمی شود در نتیجه واکسیناسیون بعد از زایمان نباید به علت شیردهی به تاخیر انداخته شود. منبع: سلامانه

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   بیمار   عفونت   زایمان   ایمنی   سرفه   نوزادان   تنفس   ضایعات پوستی   مرگ و میر   بالینی   خارش   آبله   حاملگی   دستگاه عصبی   بارداری   ذات الریه   آزمایشگاهی   ویروس   مادران باردار و جنین   آنتی بادی   واکسن   ناتوان   جنین   واکسیناسیون   ریوی   قفسه سینه   استعمال دخانیات   مادرزادی   تاول   مسری   مخرب   دارو   درآمد  
اخبار مرتبط
دلایل مشکلات تنفسی در نوزادان
پارسینه
آبله مرغان در دوران حاملگی، جنینم در خطر است؟
نی نی بان
چرا گاهی نوزاد در داخل شکم می میرد؟
پارسینه
چرا گاهی جنین در داخل شکم می میرد؟
شمانیوز
آبله مرغان در کودکان، مراقبت های آن
نی نی بان
علت مرگ جنین در ماه های مختلف بارداری
تیتر یک
علت مرگ جنین چیست؟
شفا آنلاین
موج اول آنفلوانزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
سلامت نیوز
علت مرگ جنین، ماه های مختلف بارداری
نی نی بان
جلوگیری از عفونت در بارداری، ده راهکار
نی نی بان
آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه نگیریم
خبر داغ
آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید
دنیای اقتصاد
بیماری آبله مرغان کودکان، نحوه مراقبت
نی نی بان
علت بروز پنومونی در کودکان چیست؟
پزشکان بدون مرز
بیماری پنومونی کودکان، تشخیص عامل ایجاد کننده
نی نی بان
از راههای انتقال هپاتیت با خبر شوید
فرتاک نیوز
هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد
تدبیر و امید
دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی وجود ندارد
ملیت
واکسن هایی که زنان باردار باید تزریق کنند
پارس نیوز
آگاهی از وضعیت سلامت مهمترین راهکار مقابله با ایدز
ایرنا
فواید زایمان طبیعی برای نوزاد
شفا آنلاین
این بیماری ها در پاییز سراغتان می آید
اقتصاد نیوز
این بیماری درمان ندارد+ علائم
بهداشت نیوز
بیماری ذات الریه در نوزادان، نشانه ها تا روش های تشخیص و درمان
نی نی بان
چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه بزنند؟
شفا آنلاین
بیماری های عفونی در بارداری، چه مشکلاتی در پی دارند؟
نی نی بان
با این دمنوش غرق در آرامش شوید
روز پلاس
علائم پنومونی را بشناسید
ناطقان نیوز
سرخجه در نوزادان و کودکان، علائم و راه های درمان
ستاره
روز جهانی ذات الریه
خبرآنلاین
اخبار مرتبط
bltپارسینه : دلایل مشکلات تنفسی در نوزادان
bltنی نی بان : آبله مرغان در دوران حاملگی، جنینم در خطر است؟
bltپارسینه : چرا گاهی نوزاد در داخل شکم می میرد؟
bltشمانیوز : چرا گاهی جنین در داخل شکم می میرد؟
bltنی نی بان : آبله مرغان در کودکان، مراقبت های آن
bltتیتر یک : علت مرگ جنین در ماه های مختلف بارداری
bltشفا آنلاین : علت مرگ جنین چیست؟
bltسلامت نیوز : موج اول آنفلوانزا درمازندران / رعایت بهداشت فردی اولویت اول
bltنی نی بان : علت مرگ جنین، ماه های مختلف بارداری
bltنی نی بان : جلوگیری از عفونت در بارداری، ده راهکار
bltخبر داغ : آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه نگیریم
bltدنیای اقتصاد : آنفلوانزا را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید
bltنی نی بان : بیماری آبله مرغان کودکان، نحوه مراقبت
bltپزشکان بدون مرز : علت بروز پنومونی در کودکان چیست؟
bltنی نی بان : بیماری پنومونی کودکان، تشخیص عامل ایجاد کننده
bltفرتاک نیوز : از راههای انتقال هپاتیت با خبر شوید
bltتدبیر و امید : هیچ درمان و دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی و آنفلوانزا وجود ندارد
bltملیت : دارویی برای بهبود قطعی سرماخوردگی وجود ندارد
bltپارس نیوز : واکسن هایی که زنان باردار باید تزریق کنند
bltایرنا : آگاهی از وضعیت سلامت مهمترین راهکار مقابله با ایدز
bltشفا آنلاین : فواید زایمان طبیعی برای نوزاد
bltاقتصاد نیوز : این بیماری ها در پاییز سراغتان می آید
bltبهداشت نیوز : این بیماری درمان ندارد+ علائم
bltنی نی بان : بیماری ذات الریه در نوزادان، نشانه ها تا روش های تشخیص و درمان
bltشفا آنلاین : چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا و ذات الریه بزنند؟
bltنی نی بان : بیماری های عفونی در بارداری، چه مشکلاتی در پی دارند؟
bltروز پلاس : با این دمنوش غرق در آرامش شوید
bltناطقان نیوز : علائم پنومونی را بشناسید
bltستاره : سرخجه در نوزادان و کودکان، علائم و راه های درمان
bltخبرآنلاین : روز جهانی ذات الریه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.