مخبر - 1397/06/11 - درآمد پزشکان ایران، 1000 برابرِ پرستاران

درآمد پزشکان ایران، 1000 برابرِ پرستاران
پرستاران ایرانی همواره از تبعیض آشکار در حوزه درمان و سلامت انتقاد دارند؛ تفاوت فاحش دریافتی پزشکان با درآمد ناچیزِ پرستاران و کادر درمان کشور که در صف مقدم خدمت رسانی به بیماران هستند، مساله ای است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد
درآمد پزشکان ایران، 1000 برابرِ پرستاران

شفاآنلاین، پرستاران ایرانی همواره از تبعیض آشکار در حوزه درمان و سلامت انتقاد دارند؛ تفاوت فاحش دریافتی پزشکان با درآمد ناچیزِ پرستاران و کادر درمان کشور که در صف مقدم خدمت رسانی به بیماران هستند، مساله ای است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
پیش از این، روزنامه سپید (روزنامه تخصصی پزشکی)، نسبت دریافتی پزشک به پرستار را در 14 کشور بررسی کرده؛ این نسبت تقریبا از 1.5 تا حداکثر 3 برابر است. کمترین تفاوت در کشورهایی مثل سوئد و اسپانیاست که در آنها، این نسبت کمتر از دو برابر است و بیشترین تفاوت نیز متعلق به آفریقای جنوبی و ایتالیاست که پزشکان کمی کمتر از چهار برابر پرستاران درآمد دارند.


اما این نسبت در ایران چگونه است و پرستاران در ارتباط با این تفاوت درآمد چه عقیده ای دارند؟
حسین علی نسائی (عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور) در ارتباط با این موضوع به «دریافتی های نجومی» برخی پزشکان متخصص در ایران اشاره می کند و می گوید: اختلاف حداقل 40 برابری بین درآمدِ گروه پزشکان و گروه پرستاری در ایران وجود دارد که در هیچ جای دنیا چنین اختلاف دریافتی وجود ندارد؛ این اختلاف گاهی اوقات به چند صد و حتی 1000 برابر هم می رسد؛ این یک واقعیتِ انکارناپذیر است که برخی متخصصان پزشکی در ایران، چنین درآمدهای افسانه ای دارند.
طرح تحول سلامت، یک عامل تبعیض است
وی با تاکید بر اینکه یک عامل افزایش تبعیض، خودِ طرحِ «تحول سلامت» است، افزود: در طرح تحول سلامت که یک طرح شدیداً پزشک سالار است، تعرفه های پزشکی چندین برابر شد؛ این درحالیست که پرستاران سال هاست خواستار اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستند. سالهاست دوندگی می کنند و به هر دری می زنند تا «حق مسلم» خود را از نظام درمان کشور دریافت کنند اما افسوس که صدایشان به جایی نرسیده است؛ هرچه نامه نگاری و رایزنی کرده اند؛ طومار امضا کرده اند، به قانونگزاران و مسئولان مراجعه کرده اند، فایده نداشته است. بیشترین زحمت را پرستاران متحمل می شوند، اما دریغ و درد که حاصلِ این زحمت، نصیب دیگران می شود.
طرح تحول سلامت هم به صندوق های بیمه ای ضرر زده است و هم به مردم؛ پس چرا بر ادامه ی این طرح اصرار دارند؛ چرا ناکامی را نمی پذیرند؛ همه فعالان صنفی پرستاران در این زمینه متفق القول هستند که «پزشک سالاری» حاکم بر وزارت بهداشت اجازه نمی دهد از ادامه اجرای طرحی که پزشکان را «نجومی بگیر» کرده، انصراف بدهند.
حسین علی نسائی نیز معتقد است طرح تحول سلامت، تضاد طبقاتی حاکم بر بخش درمان(Treatment) کشور را چند برابر کرده است؛ از آن سو، این طرح، بیمه ها را به مرز فلج شدن کشانده ولی هنوز از آن «حمایت» می شود.
این فعال صنفی پرستاران ادامه داد: دوستانی که می گویند از طرح تحول انتقاد نکنید؛ بهتر است سخنان آشکار یک نماینده مجلس را بشنوند و بعد کلاه خودشان را قاضی کنند؛ نیکفر (نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل و عضو کمیسیون بهداشت و درمانِ مجلس شورای اسلامی) در مراسم افتتاح یک بیمارستان گفته است "درست نیست که هشت متخصص 52 میلیارد بگیرند و تنها یک متخصص 50 میلیارد تومان در طول یک سال از یک بیمه دریافت کند."
آن یک نفر که 50 میلیارد گرفته است، خودِ فاجعه است!
علی نسائی ادامه داد: این سخنان خود گویای عمق فاجعه است؛ گویای این است که تبعیض و تفاوت در نظام درمانی ایران، تبدیل به یک خصیصه ی جاگیر و نهادینه شده است؛ جناب آقای نیکفر آن یک نفر که 50 میلیارد گرفته است، خودِ فاجعه است؛ اما نیک بنگرید همان 8 متخصص هم زیاد از حد گرفته اند، یعنی هر یک حدود 550 میلیون تومان به صورت ماهانه دریافتی داشته اند و البته جالب اینجاست که این پول ها را در بخش دولتی گرفته اند؛ آخر این چه نوع دفاع و قیاسی است؟!! آنقدر تبعیض و فساد سیستماتیک در حوزه درمان کشور ریشه دوانیده که جنابعالی را مجبور به چنین قیاس عجیبی بین «بدتر» و «فاجعه» نموده است. این قیاس، از قیاسِ معروفِ «بد» و «بدتر» هم عبور کرده است.
او خطاب به نماینده مجلس ادامه می دهد: جناب آقای نماینده، آیا در همان بیمارستان فوق الذکر از پرستاران، کادر درمان و نیروی کار بخش های مختلف پرسیده اید که چقدر درآمد ماهانه دارند؟ آیا می دانید که پرستاران همان بیمارستان و البته همه بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور، شیفت های طولانی کار، مصائب تعامل با مریض و مردم و هزاران مشکل دیگر را تحمل می کنند اما درآمدها نصیب دیگران می شود؛ نصیبِ «از ما بهتران»؟! آیا می دانید که در همان بیمارستان ها، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، پرستاران(nurses)، بهیاران و کادر درمانی هستند که در هزینه های مسکن درمانده اند؛ کسانی که «نمی توانند» هزینه های تحصیل فرزندانشان را بپردازند؟! آیا اینها را می دانید؟!
میانِ ماه ما تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان است
عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور ادامه می دهد: جوری عنوان نفرمایید که انگار به آن 8 نفر ظلم شده! درحالیکه همه پزشکان مرز «نجومی بگیری» را رد کرده اند. همین سخنان خود گواه روشنی ست از درآمدهای 1000 برابری پزشکان؛ این اظهارات خود، یک نمونه مستند از تبعیض هزار برابری ست؛ دلیل و مدرک دیگری لازم نیست.
وی در پایان می گوید: فقط یک سوال باقی می ماند؛ کجای جهان چنین تبعیض فاحشی در نظام درمانی حکمفرماست؛ ما نظام های سوسیالیستی و یا دولت های رفاه را مثال نمی زنیم؛ در کشورهای سرمایه داری هم یک درصد این بی عدالتی ها وجود ندارد؛ کافیست جدول مقایسه ای روزنامه ی سپید را نگاه کنید تا خودتان دریابید که میانِ ماه ما تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان است.ایلنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   پرستار   بیمار   سوئد   پرستاران   مجلس شورای اسلامی   نماینده مجلس   کمیسیون بهداشت   آفریقای جنوبی   نامه نگاری   نظام پرستاری   متخصصان   لاهیجان   مراسم افتتاح   پزشک   پزشکی   فعال صنفی   قانون تعرفه گذاری   سیاهکل   روزنامه   بیمارستان   درآمد  
اخبار مرتبط
طب اورژانس در پنج بیمارستان استان زنجان مستقر شده است
سایت جماران
وضعیت پرستاری بحرانی است/ درخواست از مجلس و دولت
رویداد 24
چرا دولت و وزارت بهداشت قانون 12 ساله تعرفه گذاری خدمات پرستاری را اجرا نمی کنند؟
تندرست نیوز
موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس بوشهر به جامعه هدف معرفی شود
تسنیم
کشور 100هزار پرستار کمبود دارد
اقتصاد آنلاین
کشور 100 هزار پرستار کمبود دارد
ایرنا
خدمات رسانی رایگان 80 تیم پزشکی بسیج در پایتخت آغاز شد
ایرنا
کدام پزشکان نجومی بگیر هستند
نصف جهان
کدام پزشکان نجومی بگیر هستند؟
فردا نیوز
خبری خوش برای پرستاران
شفا آنلاین
پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری
سلامت نیوز
پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری/هر سال دریغ از پارسال
نسیم
خبر خوش کمیسیون بهداشت برای پرستاران
خبرگزاری خانه ملت
ایجاد داروخانه های آنلاین در حوزه سلامت منطقی نیست
خبرگزاری خانه ملت
ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیازمند درآمد قابل قبول
خبرگزاری خانه ملت
خدمت به محرومان از مهمترین اهداف بنیاد سلامت آستان قدس است
شبستان
تحقیر پرستاران توسط وزارت بهداشت با ایجاد شغل بهیار یکساله/ طرح های حوزه پرستاری، پزشک سالاری را به آنها دیکته می کند
باشگاه خبرنگاران
در روزهای تعطیل بیمار نشوید
اخبار اقتصاد ایران
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : طب اورژانس در پنج بیمارستان استان زنجان مستقر شده است
bltرویداد 24 : وضعیت پرستاری بحرانی است/ درخواست از مجلس و دولت
bltتندرست نیوز : چرا دولت و وزارت بهداشت قانون 12 ساله تعرفه گذاری خدمات پرستاری را اجرا نمی کنند؟
bltتسنیم : موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس بوشهر به جامعه هدف معرفی شود
bltاقتصاد آنلاین : کشور 100هزار پرستار کمبود دارد
bltایرنا : کشور 100 هزار پرستار کمبود دارد
bltایرنا : خدمات رسانی رایگان 80 تیم پزشکی بسیج در پایتخت آغاز شد
bltنصف جهان : کدام پزشکان نجومی بگیر هستند
bltفردا نیوز : کدام پزشکان نجومی بگیر هستند؟
bltشفا آنلاین : خبری خوش برای پرستاران
bltسلامت نیوز : پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری
bltباشگاه خبرنگاران : پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری چه بود؟
bltنسیم : پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری/هر سال دریغ از پارسال
bltخبرگزاری خانه ملت : خبر خوش کمیسیون بهداشت برای پرستاران
bltخبرگزاری خانه ملت : ایجاد داروخانه های آنلاین در حوزه سلامت منطقی نیست
bltخبرگزاری خانه ملت : ماندگاری پزشکان در مناطق محروم نیازمند درآمد قابل قبول
bltشبستان : خدمت به محرومان از مهمترین اهداف بنیاد سلامت آستان قدس است
bltباشگاه خبرنگاران : تحقیر پرستاران توسط وزارت بهداشت با ایجاد شغل بهیار یکساله/ طرح های حوزه پرستاری، پزشک سالاری را به آنها دیکته می کند
bltاخبار اقتصاد ایران : در روزهای تعطیل بیمار نشوید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.