مخبر - 1397/06/05 - بیماران زیر چتر حمایت ماندند

بیماران زیر چتر حمایت ماندند
تهران- ایرنا- سالی که گذشت، کمبود منابع مالی و گرانی در بسیاری از حوزه های خدمات تأثیرگذار بود اما نظام سلامت و متولی آن یعنی وزارت بهداشت خدمات رسانی به بیماران را با حمایت از افراد نیازمند و ارائه خدمات ارزان به آنان ادامه داد و چتر حمایتی دولت از این افراد پا بر جا ماند.
بیماران زیر چتر حمایت ماندند

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، فعالیت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متنوع و در حوزه های مختلف بهداشت، درمان، غذا و دارو و ... است و بررسی و اعلام دستاوردهای همه این حوزه ها در یکسال گذشته و همزمان با هفته دولت موارد متضمن موارد مختلفی خواهد بود.
وزارت بهداشت اعلام کرد که در امور بهداشت که بیشتر با هدف پیشگیری از بروز بیماری ها و آسیب ها انجام می شود، در حوزه مدیریت شبکه و ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی به روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر، 6 هزار و 569 پزشک، 5 هزار و 192 ماما، 806 پرستار، هزار و 503 نیروی آزمایشگاهی و 98 نیروی رادیولوژی در مراکز بهداشتی سراسر کشور مشغول به کار هستند و هزار و 476 دندانپزشک، 105 بهداشتکار دهان و دندان، و 146 مراقب سلامت دهان و 4 هزار و 661 نفر از سایر نیروهای بهداشتی سلامت در یکسال گذشته در این مراکز مشغول به کار شده اند.
با وجود مشکلات مالی در یکسال گذشته خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی با مشارکت بخش خصوصی به بیش از 20 میلیون نفر در حاشیه شهرها و سکونتگاههای غیر رسمی ادامه دارد.
* نام 81 میلیون ایرانی در سامانه پرونده الکترونیک سلامت
بر اساس گزارش وزارت بهداشت سامانه پرونده الکترونیک سلامت یا سیب در 57 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور برای دسترسی عادلانه مردم به امکانات بهداشتی راه اندازی شده است. این سامانه جمعیت 81 میلیون و 70 هزار نفر را تحت پوشش دارد که 74 میلیون و 706 هزار و 863 نفر در سامانه ثبت نام شدند و 51 میلیون و 658 هزار و 691 نفر حداقل یک بار خدمت دریافت کردند و تاکنون 775 میلیون خدمت از طریق این سامانه به مردم ارائه شده است.
* بهبود تغذیه جامعه
تلاش برای بهبود تغذیه مردم نیز از وظایف وزارت بهداشت است. بر اساس گزارش این دستگاه اجرایی در یکسال گذشته پوشش مراقبت تغذیه ای کودکان زیر 6 سال مبتلا به سوء تغذیه در خانوارهای نیازمند از 54 به 72 درصد افزایش یافته و آهن یاری هفتگی 99 درصد دختران دانش آموز دبیرستانی دوره اول و دوم متوسطه با تامین و توزیع مکمل آهن در سطح دبیرستان های کشور به منظور پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن با خریداری و توزیع 41 میلیون و 193 هزار و 760 عدد قرص آهن انجام شده است.
در همین راستا مکمل یاری ویتامین D برای حدود 99 درصد دختران و پسران دانش آموز در مقاطع متوسطه اول و دوم دبیرستان نیز انجام شد.
*حمایت مالی از بیماران
کاهش سهم مردم از هزینه های درمانی یکی از تکالیف مهم وزارت بهداشت در قانون برنامه توسعه ششم و یکی از اهداف اصلی طرح تحول سلامت بوده است، بر این اساس
وزارت بهداشت اعلام کرده که سهم روستاییان در هزینه های بستری در مراکز دولتی از 37 درصد به 5 درصد و برای شهرنشینان به 10 درصد کاهش یافته و در یکسال گذشته از 9 میلیون و 500 هزار بیمار بستری حمایت مالی شده است.
انجام 480 هزار زایمان طبیعی رایگان، آموزش رایگان به 180 هزار مادر باردار، پوشش 85 درصدی هزینه های درمان ناباروری با تعرفه دولتی، تشکیل بیش از 33 هزار پرونده حمایت مالی از درمان ناباروری زوجین نابارور نیز از جمله اقدامات این وزارتخانه در راستای سیاست های جمعیتی و حمایت مالی در یکسال گذشته است.
* اجرای برنامه های ملی در حوزه درمان
اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سریع سکته های قلبی و مغزی که از ابتدای دولت دوازدهم به صورت شبانه روزی در 54 بیمارستان کشور با همکاری اورژانس کشور شروع شده بود و با وجود کمبودهای اعتباری همچنان در یکسال گذشته ادامه یافت.
همچنین معاونت درمان وزارت بهداشت، در این مدت سند سطح بندی خدمات مراکز تشخیصی درمانی و تجهیزات پزشکی را در قالب سند ملی درمان 1404 تدوین و ابلاغ کرد.
* از برچسب گذاری تا آموزش عمومی تجویز و مصرف دارو
در حوزه غذا و دارو نیز وزارت بهداشت طی یکسال گذشته برای تحقق وعده های اعلام شده، فعالیت هایی داشته است. تداوم اجرای برچسب گذاری چراغ راهنما و نشانگر رنگی برای فرآورده های غذایی و آشامیدنی، اجرای عملیات پایش عوامل خطر تغذیه ای در مواد غذایی پرمصرف، ارتقای سامانه تی تک برای ردیابی اصالت محصولات غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی از مبدا تا مقصد از جمله این اقدامات است.
* تامین خون و حمایت از اهداکنندگان
سازمان انتقال خون نیز از ابتدای امسال یک میلیون و 63 هزار و 687 واحد اهدای خون را از داوطلبان دریافت کرده است. فعالیت های این سازمان در راستای تداوم تامین 100در صدی خون مورد نیاز کشور از طریق اهداکنندگان داوطلب و بدون چشمداشت مادی ادامه دارد. استقرار نظام مراقبت از اهداکنندگان، پایش میزان موارد واکنش های ناشی از اهدا یا همان اجرای طرح «دونرویژیلانس»، پایش منظم و مدیریت میزان ذخیره خون در کشور برای اطمینان از دسترسی به موقع به خون در هر نقطه از کشور از جمله فعالیت های سازمان انتقال خون برای بهینه سازی نظام اهداکنندگان بود.
سازمان انتقال خون همچنین در دولت دوازدهم کاهش مصرف خون کامل و استفاده بیشتر از فرآورده های مورد نیاز واقعی بیماران را اجرایی کرد. تولید فرآورده های نوین مانند پلاکت فرزیس، فرآورده های خون با لکوسیت کاهش یافته و خون و فرآورده های اشعه دیده نیز از جمله اقدامات این سازمان است.
*تولید واکسن باکیفیت
انستیتو پاستور ایران نیز در دولت دوازدهم بیش از 95 هزار ویال واکسن ب ث ژ ، بیش از 187 هزار واکسن هپاتیت ب، بیش از 29 هزار ویال واکسن های ویروسی و بیش از 79 هزار آنتی ژن تولید کرد.
همچنین ارتقای زیرساخت ها و فرآیندهای تولید شامل افزایش کیفی و به روز کردن سایت تولید و ارزیابی بخش واکسن های ویروسی، به روز رسانی و کارآمدسازی زیرساخت ها، اخذ استانداردهای تجهیزات دارویی در بخش تولید آنتی ژن و برنامه ریزی برای افزایش تولید واکسن هپاتیت ب نیز در انستیتو پاستور انجام شد.
*سال پر حادثه اورژانس کشور
اورژانس کشور نیز بعد از سازمان شدن در دولت دوازدهم، 42 پایگاه اورژانس زمینی شامل 15 پایگاه شهری و 27 پایگاه جاده ای راه اندازی کرد. همچنین پایگاه های اورژانس شهری و جاده ای پیش بیمارستانی که در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده بود نیز توسط این سازمان جانمایی شد.
اورژانس کشور در زمینه ماموریت های هوایی نیز فعال بود و بیش از 6 هزار ماموریت توسط اورژانس هوایی برای انتقال مصدومان و بیماران توسط 34 آمبولانس هوایی در یکسال گذشته انجام شد. پایگاه های اورژانس هوایی در گچساران، سنندج و ایرانشهر نیز در این مدت راه اندازی شد و تعداد پایگاه های هوایی اورژانس از 31 به 34 افزایش یافت.
این سازمان همچنین خرید 200 دستگاه موتور آمبولانس و توزیع آن را در اورژانس تهران به سرانجام رساند.. موتور آمبولانس هایی که با توجه به ترافیک شهر تهران کارآمد هستند. همچنین قرارداد خرید 400 دستگاه آمبولانس کمک دار و هماهنگی و پیگیری خرید هزار دستگاه آمبولانس، 90 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 500 دستگاه موتور آمبولانس و 120 خودروی فرماندهی انجام شد.
اورژانس کشور سالی پرحادثه را پشت سر گذاشت و راه اندازی بیمارستان سیار در مناطق حادثه دیده زلزله کرمانشاه، ارسال دارو و تجهیزات با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی و سازمان غذا و دارو، انتقال بیش از 7 هزار و 500 مصدوم در کمتر از 20 ساعت و انجام هزار و 980 عمل جراحی در کمتر از 3 روز از اقدامات سازمان اورژانس در مناطق زلزله زده بود.
* مدیریت هزینه های سلامت
سازمان بیمه سلامت نیز بعد از انتقال به وزارت بهداشت در سال گذشته به تدوین و اجرای سیاست های خرید راهبردی خدمات و کنترل تقاضای خدمت پرداخت. در همین راستا اقداماتی مانند پیشنهاد 50 مورد خدمات جراحی و طبی به دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت برای اصلاح پرداخت هزینه آنها، تحت پوشش قرار گرفتن خدمات ترک اعتیاد معتادان به مواد مخدر و روانگردان، تهیه پروتکل مدیریت هزینه هتلینگ در بخش های مراقبت ویژه و اجرای پایلوت آن در سه استان، تهیه فهرست 25 هزار قلم لوازم و تجهیزات پزشکی بر اساس کدهای آی مت و بسته خدمتی یکسان و افزودن 4 داروی جدید به فهرست داروهای پرونده ای را انجام داد.
این سازمان همچنین در تدوین و استقرار 12 پروتکل دارویی و تدوین استاندارد تجویز 8 خدمت مربوط به سونوگرافی، اسکن قلب، رادیوگرافی های دندان و پانورکس مشارکت داشت.
در زمانی که مشکلات اعتباری گریبان بسیاری از دستگاه های اجرایی را گرفته است، مدیریت هزینه های نظام سلامت از برنامه های اصلی سازمان بیمه سلامت در یکسال گذشته بوده است. اقداماتی مانند تایید داروهای بیماران از طریق سامانه تایید دارو به صورت برخط برای سهولت دسترسی بیماران به داروها و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی، ثبت کد اصالت دارو و ضرورت ثبت کد رهگیری دارو توسط داروخانه ها، بررسی خدمات تجویز شده پزشکان بر اساس رشته پزشکی و ثبت و تایید لوازم و تجهیزات پزشکی پرهزینه در سازمان بیمه سلامت ایران انجام شده است.
همچنین رفع هم پوشانی بیمه ای و اجرای طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان برای خروج افراد توانمند از خدمات بیمه ای رایگان از جمله اقدامات سازمان بیمه سلامت از شهریور 96 تا شهریور 97 بوده است.
گزارش: امیر پروسنان
اجتمام * الف پ * 3063

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   پرستار   بیماری   بیمار   زایمان   نظام سلامت   اورژانس   ارزان   منابع مالی   بهداشت   عشایر   ناباروری   تغذیه   دهان و دندان   فقر آهن   بخش خصوصی   رادیولوژی   سوء تغذیه   ویتامین D   هزینه های درمان   سکته   دستگاه اجرایی   هزینه های درمانی   هفته دولت   عادلانه   وزارت خانه   غذا و دارو   آزمایشگاهی   مراکز بهداشتی   پزشک   معاونت درمان وزارت بهداشت   گرانی   قلبی   دختر و پسر   مادر باردار   پزشکی   مکمل آهن   قرص آهن   دندان پزشکان   بیمارستان   دانش آموزی   دانشگاه   علوم پزشکی  
اخبار مرتبط
اجرای طرح ملی غربالگری سلامت ایرانیان در گیلان+فیلم
تسنیم
مکلف و متعهد هستم که مشکلات تعرفه و کارانه پرستاران را پیگیری کنم
میزان
مشکلات تعرفه و کارانه پرستاران را پیگیری می کنم
عصر پرس
125 پزشک متخصص به مناطق محروم فارس اعزام شدند
ایرنا
در پی استعفای وزیر بهداشت، یک داروساز سرپرست وزارت بهداشت شد/ مروری بر دیدگاه های پیشگیری محور «دکتر سعید نمکی»
حکیم مهر
واکنش دانشگاه علوم پزشکی به استعفای وزیربهداشت
خیبر انلاین
افراد سودجو با تبلیغات کاذب به سلامت مردم آسیب می زنند
ایرنا
مشکل نظام سلامت کمبود منابع نیست
شفا آنلاین
لجام گسیختگی در اختیارات دانشگاه های علوم پزشکی
سلامت نیوز
مشکل نظام سلامت کمبود منابع نیست/آسیب های حاکمیت پزشک سالاری
مهر نیوز
وضعیت تغذیه در بیمارستان ها مناسب نیست
ایران اکونومیست
شناسایی و تشخیص بیماری های روانپزشکی مهمترین اولویت های دفتر سلامت روانی
شفا آنلاین
خیران فریدن به بخش سلامت ورود کنند
سایت جماران
افزایش 10 برابری پزشکان کشور در 40 سال اخیر
عصر پرس
30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد
خوزنیوز
3.5 میلیارد دلار ارز به شرکت های دارویی اختصاص یافت
سایت جماران
اختصاص 3.5 میلیارد دلار ارز به شرکت های دارویی
وانا نیوز
پایان انتظار 11 ساله؛ نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج پذیرش شد
تسنیم
دولت به تنهایی از پس هزینه های بیمارستان برنمی آید
شفا آنلاین
توزیع پزشک و تخت بیمارستانی در کشور عادلانه نیست
سلامت نیوز
حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات پزشکی
خبرگزاری موج
دولت به تنهایی از پس هزینه های بیمارستان برنمی آید/ پزشکان بیماران را به سمت داروهای خارجی سوق ندهند
باشگاه خبرنگاران
نظام بهداشت و درمان؛ خشت کجی که ثریا می رود
احتساب نیوز
کاهش هزینه های درمانی با اجرای "نظام ارجاع"
ساعت 24
کاهش هزینه درمانی با اجرای نظام ارجاع
بانکداری ایرانی
کاهش هزینه های درمانی با اجرای نظام ارجاع
دنیای اقتصاد
هزینه های درمانی با اجرای نظام ارجاع کاهش می یابد
اقتصاد نیوز
14تا16 هزار دلار هزینه سالانه هر بیمار مبتلا به ایدز
فردا نیوز
پرستاری و مراقبت در منزل با پوشش بیمه ای آغاز شد +جزئیات
شفا آنلاین
جزییاتی از حمایت بیمه سلامت از طرح پرستاری و مراقبت در منزل
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltتسنیم : اجرای طرح ملی غربالگری سلامت ایرانیان در گیلان+فیلم
bltمیزان : مکلف و متعهد هستم که مشکلات تعرفه و کارانه پرستاران را پیگیری کنم
bltعصر پرس : مشکلات تعرفه و کارانه پرستاران را پیگیری می کنم
bltایرنا : 125 پزشک متخصص به مناطق محروم فارس اعزام شدند
bltحکیم مهر : در پی استعفای وزیر بهداشت، یک داروساز سرپرست وزارت بهداشت شد/ مروری بر دیدگاه های پیشگیری محور «دکتر سعید نمکی»
bltخیبر انلاین : واکنش دانشگاه علوم پزشکی به استعفای وزیربهداشت
bltایرنا : افراد سودجو با تبلیغات کاذب به سلامت مردم آسیب می زنند
bltشفا آنلاین : مشکل نظام سلامت کمبود منابع نیست
bltسلامت نیوز : لجام گسیختگی در اختیارات دانشگاه های علوم پزشکی
bltمهر نیوز : مشکل نظام سلامت کمبود منابع نیست/آسیب های حاکمیت پزشک سالاری
bltایران اکونومیست : وضعیت تغذیه در بیمارستان ها مناسب نیست
bltشفا آنلاین : شناسایی و تشخیص بیماری های روانپزشکی مهمترین اولویت های دفتر سلامت روانی
bltسایت جماران : خیران فریدن به بخش سلامت ورود کنند
bltعصر پرس : افزایش 10 برابری پزشکان کشور در 40 سال اخیر
bltخوزنیوز : 30 پزشک متخصص به کادر درمانی شمال خوزستان افزوده شد
bltسایت جماران : 3.5 میلیارد دلار ارز به شرکت های دارویی اختصاص یافت
bltوانا نیوز : اختصاص 3.5 میلیارد دلار ارز به شرکت های دارویی
bltتسنیم : پایان انتظار 11 ساله؛ نخستین بیمار بستری در بیمارستان بزرگ یاسوج پذیرش شد
bltشفا آنلاین : دولت به تنهایی از پس هزینه های بیمارستان برنمی آید
bltسلامت نیوز : توزیع پزشک و تخت بیمارستانی در کشور عادلانه نیست
bltخبرگزاری موج : حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات پزشکی
bltباشگاه خبرنگاران : دولت به تنهایی از پس هزینه های بیمارستان برنمی آید/ پزشکان بیماران را به سمت داروهای خارجی سوق ندهند
bltاحتساب نیوز : نظام بهداشت و درمان؛ خشت کجی که ثریا می رود
bltساعت 24 : کاهش هزینه های درمانی با اجرای "نظام ارجاع"
bltبانکداری ایرانی : کاهش هزینه درمانی با اجرای نظام ارجاع
bltدنیای اقتصاد : کاهش هزینه های درمانی با اجرای نظام ارجاع
bltاقتصاد نیوز : هزینه های درمانی با اجرای نظام ارجاع کاهش می یابد
bltفردا نیوز : 14تا16 هزار دلار هزینه سالانه هر بیمار مبتلا به ایدز
bltشفا آنلاین : پرستاری و مراقبت در منزل با پوشش بیمه ای آغاز شد +جزئیات
bltسایت جماران : جزییاتی از حمایت بیمه سلامت از طرح پرستاری و مراقبت در منزل
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.