مخبر - 1397/06/05 - بیماران زیر چتر حمایت ماندند

بیماران زیر چتر حمایت ماندند
تهران- ایرنا- سالی که گذشت، کمبود منابع مالی و گرانی در بسیاری از حوزه های خدمات تأثیرگذار بود اما نظام سلامت و متولی آن یعنی وزارت بهداشت خدمات رسانی به بیماران را با حمایت از افراد نیازمند و ارائه خدمات ارزان به آنان ادامه داد و چتر حمایتی دولت از این افراد پا بر جا ماند.
بیماران زیر چتر حمایت ماندند

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، فعالیت های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متنوع و در حوزه های مختلف بهداشت، درمان، غذا و دارو و ... است و بررسی و اعلام دستاوردهای همه این حوزه ها در یکسال گذشته و همزمان با هفته دولت موارد متضمن موارد مختلفی خواهد بود.
وزارت بهداشت اعلام کرد که در امور بهداشت که بیشتر با هدف پیشگیری از بروز بیماری ها و آسیب ها انجام می شود، در حوزه مدیریت شبکه و ارائه خدمات و مراقبت های اولیه بهداشتی و درمانی به روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر، 6 هزار و 569 پزشک، 5 هزار و 192 ماما، 806 پرستار، هزار و 503 نیروی آزمایشگاهی و 98 نیروی رادیولوژی در مراکز بهداشتی سراسر کشور مشغول به کار هستند و هزار و 476 دندانپزشک، 105 بهداشتکار دهان و دندان، و 146 مراقب سلامت دهان و 4 هزار و 661 نفر از سایر نیروهای بهداشتی سلامت در یکسال گذشته در این مراکز مشغول به کار شده اند.
با وجود مشکلات مالی در یکسال گذشته خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی با مشارکت بخش خصوصی به بیش از 20 میلیون نفر در حاشیه شهرها و سکونتگاههای غیر رسمی ادامه دارد.
* نام 81 میلیون ایرانی در سامانه پرونده الکترونیک سلامت
بر اساس گزارش وزارت بهداشت سامانه پرونده الکترونیک سلامت یا سیب در 57 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور برای دسترسی عادلانه مردم به امکانات بهداشتی راه اندازی شده است. این سامانه جمعیت 81 میلیون و 70 هزار نفر را تحت پوشش دارد که 74 میلیون و 706 هزار و 863 نفر در سامانه ثبت نام شدند و 51 میلیون و 658 هزار و 691 نفر حداقل یک بار خدمت دریافت کردند و تاکنون 775 میلیون خدمت از طریق این سامانه به مردم ارائه شده است.
* بهبود تغذیه جامعه
تلاش برای بهبود تغذیه مردم نیز از وظایف وزارت بهداشت است. بر اساس گزارش این دستگاه اجرایی در یکسال گذشته پوشش مراقبت تغذیه ای کودکان زیر 6 سال مبتلا به سوء تغذیه در خانوارهای نیازمند از 54 به 72 درصد افزایش یافته و آهن یاری هفتگی 99 درصد دختران دانش آموز دبیرستانی دوره اول و دوم متوسطه با تامین و توزیع مکمل آهن در سطح دبیرستان های کشور به منظور پیشگیری و کنترل کم خونی فقر آهن با خریداری و توزیع 41 میلیون و 193 هزار و 760 عدد قرص آهن انجام شده است.
در همین راستا مکمل یاری ویتامین D برای حدود 99 درصد دختران و پسران دانش آموز در مقاطع متوسطه اول و دوم دبیرستان نیز انجام شد.
*حمایت مالی از بیماران
کاهش سهم مردم از هزینه های درمانی یکی از تکالیف مهم وزارت بهداشت در قانون برنامه توسعه ششم و یکی از اهداف اصلی طرح تحول سلامت بوده است، بر این اساس
وزارت بهداشت اعلام کرده که سهم روستاییان در هزینه های بستری در مراکز دولتی از 37 درصد به 5 درصد و برای شهرنشینان به 10 درصد کاهش یافته و در یکسال گذشته از 9 میلیون و 500 هزار بیمار بستری حمایت مالی شده است.
انجام 480 هزار زایمان طبیعی رایگان، آموزش رایگان به 180 هزار مادر باردار، پوشش 85 درصدی هزینه های درمان ناباروری با تعرفه دولتی، تشکیل بیش از 33 هزار پرونده حمایت مالی از درمان ناباروری زوجین نابارور نیز از جمله اقدامات این وزارتخانه در راستای سیاست های جمعیتی و حمایت مالی در یکسال گذشته است.
* اجرای برنامه های ملی در حوزه درمان
اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سریع سکته های قلبی و مغزی که از ابتدای دولت دوازدهم به صورت شبانه روزی در 54 بیمارستان کشور با همکاری اورژانس کشور شروع شده بود و با وجود کمبودهای اعتباری همچنان در یکسال گذشته ادامه یافت.
همچنین معاونت درمان وزارت بهداشت، در این مدت سند سطح بندی خدمات مراکز تشخیصی درمانی و تجهیزات پزشکی را در قالب سند ملی درمان 1404 تدوین و ابلاغ کرد.
* از برچسب گذاری تا آموزش عمومی تجویز و مصرف دارو
در حوزه غذا و دارو نیز وزارت بهداشت طی یکسال گذشته برای تحقق وعده های اعلام شده، فعالیت هایی داشته است. تداوم اجرای برچسب گذاری چراغ راهنما و نشانگر رنگی برای فرآورده های غذایی و آشامیدنی، اجرای عملیات پایش عوامل خطر تغذیه ای در مواد غذایی پرمصرف، ارتقای سامانه تی تک برای ردیابی اصالت محصولات غذایی و آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی از مبدا تا مقصد از جمله این اقدامات است.
* تامین خون و حمایت از اهداکنندگان
سازمان انتقال خون نیز از ابتدای امسال یک میلیون و 63 هزار و 687 واحد اهدای خون را از داوطلبان دریافت کرده است. فعالیت های این سازمان در راستای تداوم تامین 100در صدی خون مورد نیاز کشور از طریق اهداکنندگان داوطلب و بدون چشمداشت مادی ادامه دارد. استقرار نظام مراقبت از اهداکنندگان، پایش میزان موارد واکنش های ناشی از اهدا یا همان اجرای طرح «دونرویژیلانس»، پایش منظم و مدیریت میزان ذخیره خون در کشور برای اطمینان از دسترسی به موقع به خون در هر نقطه از کشور از جمله فعالیت های سازمان انتقال خون برای بهینه سازی نظام اهداکنندگان بود.
سازمان انتقال خون همچنین در دولت دوازدهم کاهش مصرف خون کامل و استفاده بیشتر از فرآورده های مورد نیاز واقعی بیماران را اجرایی کرد. تولید فرآورده های نوین مانند پلاکت فرزیس، فرآورده های خون با لکوسیت کاهش یافته و خون و فرآورده های اشعه دیده نیز از جمله اقدامات این سازمان است.
*تولید واکسن باکیفیت
انستیتو پاستور ایران نیز در دولت دوازدهم بیش از 95 هزار ویال واکسن ب ث ژ ، بیش از 187 هزار واکسن هپاتیت ب، بیش از 29 هزار ویال واکسن های ویروسی و بیش از 79 هزار آنتی ژن تولید کرد.
همچنین ارتقای زیرساخت ها و فرآیندهای تولید شامل افزایش کیفی و به روز کردن سایت تولید و ارزیابی بخش واکسن های ویروسی، به روز رسانی و کارآمدسازی زیرساخت ها، اخذ استانداردهای تجهیزات دارویی در بخش تولید آنتی ژن و برنامه ریزی برای افزایش تولید واکسن هپاتیت ب نیز در انستیتو پاستور انجام شد.
*سال پر حادثه اورژانس کشور
اورژانس کشور نیز بعد از سازمان شدن در دولت دوازدهم، 42 پایگاه اورژانس زمینی شامل 15 پایگاه شهری و 27 پایگاه جاده ای راه اندازی کرد. همچنین پایگاه های اورژانس شهری و جاده ای پیش بیمارستانی که در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده بود نیز توسط این سازمان جانمایی شد.
اورژانس کشور در زمینه ماموریت های هوایی نیز فعال بود و بیش از 6 هزار ماموریت توسط اورژانس هوایی برای انتقال مصدومان و بیماران توسط 34 آمبولانس هوایی در یکسال گذشته انجام شد. پایگاه های اورژانس هوایی در گچساران، سنندج و ایرانشهر نیز در این مدت راه اندازی شد و تعداد پایگاه های هوایی اورژانس از 31 به 34 افزایش یافت.
این سازمان همچنین خرید 200 دستگاه موتور آمبولانس و توزیع آن را در اورژانس تهران به سرانجام رساند.. موتور آمبولانس هایی که با توجه به ترافیک شهر تهران کارآمد هستند. همچنین قرارداد خرید 400 دستگاه آمبولانس کمک دار و هماهنگی و پیگیری خرید هزار دستگاه آمبولانس، 90 دستگاه اتوبوس آمبولانس، 500 دستگاه موتور آمبولانس و 120 خودروی فرماندهی انجام شد.
اورژانس کشور سالی پرحادثه را پشت سر گذاشت و راه اندازی بیمارستان سیار در مناطق حادثه دیده زلزله کرمانشاه، ارسال دارو و تجهیزات با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی و سازمان غذا و دارو، انتقال بیش از 7 هزار و 500 مصدوم در کمتر از 20 ساعت و انجام هزار و 980 عمل جراحی در کمتر از 3 روز از اقدامات سازمان اورژانس در مناطق زلزله زده بود.
* مدیریت هزینه های سلامت
سازمان بیمه سلامت نیز بعد از انتقال به وزارت بهداشت در سال گذشته به تدوین و اجرای سیاست های خرید راهبردی خدمات و کنترل تقاضای خدمت پرداخت. در همین راستا اقداماتی مانند پیشنهاد 50 مورد خدمات جراحی و طبی به دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت برای اصلاح پرداخت هزینه آنها، تحت پوشش قرار گرفتن خدمات ترک اعتیاد معتادان به مواد مخدر و روانگردان، تهیه پروتکل مدیریت هزینه هتلینگ در بخش های مراقبت ویژه و اجرای پایلوت آن در سه استان، تهیه فهرست 25 هزار قلم لوازم و تجهیزات پزشکی بر اساس کدهای آی مت و بسته خدمتی یکسان و افزودن 4 داروی جدید به فهرست داروهای پرونده ای را انجام داد.
این سازمان همچنین در تدوین و استقرار 12 پروتکل دارویی و تدوین استاندارد تجویز 8 خدمت مربوط به سونوگرافی، اسکن قلب، رادیوگرافی های دندان و پانورکس مشارکت داشت.
در زمانی که مشکلات اعتباری گریبان بسیاری از دستگاه های اجرایی را گرفته است، مدیریت هزینه های نظام سلامت از برنامه های اصلی سازمان بیمه سلامت در یکسال گذشته بوده است. اقداماتی مانند تایید داروهای بیماران از طریق سامانه تایید دارو به صورت برخط برای سهولت دسترسی بیماران به داروها و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی، ثبت کد اصالت دارو و ضرورت ثبت کد رهگیری دارو توسط داروخانه ها، بررسی خدمات تجویز شده پزشکان بر اساس رشته پزشکی و ثبت و تایید لوازم و تجهیزات پزشکی پرهزینه در سازمان بیمه سلامت ایران انجام شده است.
همچنین رفع هم پوشانی بیمه ای و اجرای طرح استحقاق سنجی بیمه شدگان برای خروج افراد توانمند از خدمات بیمه ای رایگان از جمله اقدامات سازمان بیمه سلامت از شهریور 96 تا شهریور 97 بوده است.
گزارش: امیر پروسنان
اجتمام * الف پ * 3063

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   پرستار   بیماری   بیمار   زایمان   نظام سلامت   اورژانس   ارزان   منابع مالی   بهداشت   عشایر   ناباروری   تغذیه   دهان و دندان   فقر آهن   بخش خصوصی   رادیولوژی   سوء تغذیه   ویتامین D   هزینه های درمان   سکته   دستگاه اجرایی   هزینه های درمانی   هفته دولت   عادلانه   وزارت خانه   غذا و دارو   آزمایشگاهی   مراکز بهداشتی   پزشک   معاونت درمان وزارت بهداشت   گرانی   قلبی   دختر و پسر   مادر باردار   پزشکی   مکمل آهن   قرص آهن   دندان پزشکان   بیمارستان   دانش آموزی   دانشگاه   علوم پزشکی  
اخبار مرتبط
تکمیل پرونده الکترونیک سلامت نیازمند فرهنگ سازی
ایرنا
طرح تحول سلامت و ایجاد عدالت/ تلاش یک وزارتخانه در موجی از مشکلات
ایکنا
آمار 46 درصدی مرگ قلبی در ایران/ اهمیت آنژیوپلاستی
خبر فوری
کاهش مرگ و عوارض سکته قلبی با آنژیوپلاستی
صدا و سیما
کاهش مرگ و عوارض سکته قلبی از طریق آنژیوپلاستی
تحریر نو
راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان
میزان
حمایت مالی از 35میلیون و 500 هزار بیمار بستری/سهم پرداختی مردم
مهر نیوز
سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند
پارس نیوز
وزیر بهداشت: داروهای شیمیدرمانی ایرانی موردتایید فوق تخصصان سرطان است
خلیج فارس
وزیر بهداشت: داروهای شیمی درمانی ایرانی مورد تایید فوق تخصصان سرطان است
فرارو
وزیر بهداشت: واقعا کمبود نیروی پرستار داریم
فردا نیوز
داروهای شیمی درمانی ایرانی مورد تایید فوق تخصصان سرطان است
ایسنا
خدمت به محرومان از مهمترین اهداف بنیاد سلامت آستان قدس است
شبستان
توسعه خدمات دندانپزشکی "دولتی" و "شبانه روزی" در کشور
تیتر شهر
توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور + جزییات
بهداشت نیوز
3 برنامه برای ارایه خدمات دندانپزشکی دولتی/ توسعه دندان پزشکی "شبانه روزی"
ایسنا
دانشگاه علوم پزشکی 95 درصد تعهدات خود را محقق کرد
ایرنا
یکهزار تخت بیمارستانی در همدان بهره برداری می شود
اخبار اقتصاد ایران
اتمام فاز اول تاسیس مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص
شفا آنلاین
اتمام فاز اول تاسیس مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص + جزییات
وانا نیوز
وزارت بهداشت امکانات خود را برای اربعین حسینی مهیا کرده است
اخبار اقتصاد ایران
افزایش سکته قلبی در ایران
شعار سال
کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها
سلامت نیوز
نماینده مجلس:خدمات پزشکی روزهای تعطیل نباید با کاهش مواجه شود
اخبار اقتصاد ایران
ایجاد اورژانس ریلی تهران/ اورژانس بانوان راه اندازی شد/جزئیات خدمات به بیماران سکته قلبی و مغزی با کد 247 و 724
اخبار اقتصاد ایران
45 هزار تخت بیمارستانی نوسازی شد
ایرنا
17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم ایجاد کرده ایم
خط نیوز
مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها ادامه دارد
اتحاد خبر
ایجاد 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم
اخبار اقتصاد ایران
بهورزان،گمنامان عرصه سلامت
صدا و سیما
مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها/وضعیت تخت های ویژه بیمارستانی
فانوس نیوز
توسعه زیرساخت های حوزه درمان و ایجاد دسترسی عادلانه به خدمات سلامت با کیفیت، دستاورد دولت
میزان
مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها
بهداشت نیوز
طرح تحول سلامت برای مردم به ویژه مستضعفان ملموس است
صدا و سیما
روسای بیمارستان ها تحت فشار کاری شدید هستند
ایرنا
دستگاه ام.آر.آی مرکز جامع تصویربرداری ملایر بهره برداری شد
اخبار اقتصاد ایران
انجام سالانه 2500 پیوند کلیه، 80 پیوند کبد و 117 پیوند قلب
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
از تهیه بازی بر اساس آموزه های طب ایرانی تا راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده های طبیعی
ایکنا
سیطره ی بخش خصوصی در خدمات دندان پزشکی
شفا آنلاین
خدمات دندان پزشکی در سیطره بخش خصوصی
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltایرنا : تکمیل پرونده الکترونیک سلامت نیازمند فرهنگ سازی
bltایکنا : طرح تحول سلامت و ایجاد عدالت/ تلاش یک وزارتخانه در موجی از مشکلات
bltخبر فوری : آمار 46 درصدی مرگ قلبی در ایران/ اهمیت آنژیوپلاستی
bltصدا و سیما : کاهش مرگ و عوارض سکته قلبی با آنژیوپلاستی
bltتحریر نو : کاهش مرگ و عوارض سکته قلبی از طریق آنژیوپلاستی
bltمیزان : راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان
bltمهر نیوز : حمایت مالی از 35میلیون و 500 هزار بیمار بستری/سهم پرداختی مردم
bltپارس نیوز : سپید پوشانی که در جاده اربعین مشق عشق می کنند
bltخلیج فارس : وزیر بهداشت: داروهای شیمیدرمانی ایرانی موردتایید فوق تخصصان سرطان است
bltفرارو : وزیر بهداشت: داروهای شیمی درمانی ایرانی مورد تایید فوق تخصصان سرطان است
bltفردا نیوز : وزیر بهداشت: واقعا کمبود نیروی پرستار داریم
bltایسنا : داروهای شیمی درمانی ایرانی مورد تایید فوق تخصصان سرطان است
bltشبستان : خدمت به محرومان از مهمترین اهداف بنیاد سلامت آستان قدس است
bltتیتر شهر : توسعه خدمات دندانپزشکی "دولتی" و "شبانه روزی" در کشور
bltبهداشت نیوز : توسعه خدمات دندانپزشکی دولتی و شبانه روزی در کشور + جزییات
bltایسنا : 3 برنامه برای ارایه خدمات دندانپزشکی دولتی/ توسعه دندان پزشکی "شبانه روزی"
bltایرنا : دانشگاه علوم پزشکی 95 درصد تعهدات خود را محقق کرد
bltاخبار اقتصاد ایران : یکهزار تخت بیمارستانی در همدان بهره برداری می شود
bltشفا آنلاین : اتمام فاز اول تاسیس مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص
bltوانا نیوز : اتمام فاز اول تاسیس مراکز دندان پزشکی ویژه بیماران خاص + جزییات
bltاخبار اقتصاد ایران : وزارت بهداشت امکانات خود را برای اربعین حسینی مهیا کرده است
bltشعار سال : افزایش سکته قلبی در ایران
bltسلامت نیوز : کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها
bltاخبار اقتصاد ایران : نماینده مجلس:خدمات پزشکی روزهای تعطیل نباید با کاهش مواجه شود
bltاخبار اقتصاد ایران : ایجاد اورژانس ریلی تهران/ اورژانس بانوان راه اندازی شد/جزئیات خدمات به بیماران سکته قلبی و مغزی با کد 247 و 724
bltایرنا : 45 هزار تخت بیمارستانی نوسازی شد
bltخط نیوز : 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم ایجاد کرده ایم
bltاتحاد خبر : مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها ادامه دارد
bltاخبار اقتصاد ایران : ایجاد 17 مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم
bltصدا و سیما : بهورزان،گمنامان عرصه سلامت
bltفانوس نیوز : مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها/وضعیت تخت های ویژه بیمارستانی
bltمیزان : توسعه زیرساخت های حوزه درمان و ایجاد دسترسی عادلانه به خدمات سلامت با کیفیت، دستاورد دولت
bltبهداشت نیوز : مشکل شلوغی اورژانس بیمارستان ها
bltصدا و سیما : طرح تحول سلامت برای مردم به ویژه مستضعفان ملموس است
bltایرنا : روسای بیمارستان ها تحت فشار کاری شدید هستند
bltاخبار اقتصاد ایران : دستگاه ام.آر.آی مرکز جامع تصویربرداری ملایر بهره برداری شد
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : انجام سالانه 2500 پیوند کلیه، 80 پیوند کبد و 117 پیوند قلب
bltایکنا : از تهیه بازی بر اساس آموزه های طب ایرانی تا راه اندازی آزمایشگاه کنترل کیفی فرآورده های طبیعی
bltشفا آنلاین : سیطره ی بخش خصوصی در خدمات دندان پزشکی
bltباشگاه خبرنگاران : خدمات دندان پزشکی در سیطره بخش خصوصی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.