مخبر - 1397/05/23 - کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی؛ تخصیص 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو

کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی؛ تخصیص 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی از تخصیص 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو خبر داد
کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی؛ تخصیص 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو

کد خبر: 92638 تاریخ انتشار: 23 مرداد 1397 - 09:33 کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی؛ تخصیص 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین داروبه گزارش سرمدنیوز، ایرج حریرچی (سخنگوی وزارت بهداشت) در نشست خبری در رابطه با عدم استفاده از کارت خوان در مطب ها بیان داشت: به عنوان یک پزشک شرمنده هستم که با وجود امکان ساده تهیه کارت خوان هنوز در بعضی مطب ها این کار انجام نشده است.
او تاکید کرد که از نظر قانونی سازمان امورمالیاتی 38 صنف را ملزم به داشتن صندوق کرده است که ملزم به کارتخوان است؛ اما برای صنف پزشکی و درمانی این الزام وجود ندارد.
او در رابطه با زباله های بیمارستانی گفت: 93.8بیمارستان ها دستگاه فعال بی خطرسازی دارند، 4.2 بیمارستان ها نیز دستگاه فعال بی خطرسازی دارند اما عملکرد آنها نامناسب است.
حریرچی در ادامه نشست با اشاره به اینکه در سال های گذشته 700 میلیون دلار صرف واردات مکمل شده است بیان داشت: در سال 96 این رقم را به 150 میلیون دلار کاهش دادیم.
حریرچی تاکید کرد: در حال حاضر بازار مصرفی مکمل در ایران 500 میلیارد تومان است.
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو قیمت گذاری نمی شود.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: فقط در موارد خاص که مکمل ها مورد نیاز برخی بیماران و افراد خاص است بر قیمت مکمل ها و توزیع آنها نظارت داریم.
سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با شرط یک شرکت دارویی برای توزیع داروی وارداتی مبنی بر افزایش قیمت آن دارو بیان داشت: موضع وزارت بهداشت در قبال بازار دارویی شفاف و روشن است و قیمت دارو براساس ارز دریافتی تعیین می شود.
حریرچی گفت: اجازه نمی دهیم که هیچ تغییر قیمتی خارج از ارز تخصیص یافته صورت گیرد.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: قطعا اگر وزارت بهداشت بخواهد در این زمینه کوتاهی کند حتما با ما برخورد می شود. به همین خاطر اجازه نمی دهیم هیچ تخلفی در بازار دارویی صورت گیرد.
حریرچی در رابطه با تغییر و تحولات در وزارت کار و اینکه شنیده می شود وزارت بهداشت به دنبال انتقال سازمان تامین اجتماعی به مجموعه وزارت بهداشت است، بیان داشت: تغییر و تحولات جدید ارتباطی با وزارت بهداشت ندارد. موضع ما از قبل مشخص بوده و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت تاکید دارد که درمان مردم باید تحت سیاست گذاری وزارت بهداشت باشد.
او در رابطه با تخصیص ارز به صورت سهمیه بندی بیان داشت: تخصیص ارز برای وزارت بهداشت براساس سهمیه بندی مشخص شده و بر همین اساس نیز صورت می گیرد. به همین خاطر براساس نیاز کشور به دارو، مواد اولیه دارویی، صنایع جانبی دارو و همچنین تجهیزات پزشکی و ملزومات مصرفی ارز دولتی را تخفیف می دهیم.
حریرچی در رابطه با مدیران بازنشسته وزارت بهداشت و احتمال کناره گیری آنها بیان داشت: ممکن است در دانشگاه های علوم پزشکی یا وزارتخانه مدیرانی داشته باشیم که مشمول بازنشستگی باشد اما تا زمانی که مصوبه و بخشنامه ای به صورت قانونی اعلام نشود نمی توان در این مورد اظهارنظر کرد.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه جلسه گفت: سازمان تامین اجتماعی حوزه های مختلفی همچون بازنشستگی دارد، اما بحث درمان و بیمه با توجه به گستردگی آن مورد تاکید ماست که از سیاست گذاری واحد و یکسان تبعیت کند.
سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با وضعیت بازار دارویی کشور گفت: به هیچ وجه نمی گوییم که کمبود دارو نداریم اما این کمبود در سطح کشورهای پیشرفته اروپا و آمریکا هم وجود دارد و کمبود یک تا دو درصدی دارو اجتناب ناپذیر است.
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان داد که داروی آنها تامین خواهد شد چراکه دولت 3.5 میلیارد دلار ارز دولتی برای تامین دارو تخصیص داده است.
حریرچی در رابطه با مکمل ها که دارو تلقی نمی شوند بیان داشت: در سال های گذشته تا 700 میلیون دلار واردات مکمل داشتیم که این رقم در سال 96 به 150 میلیون دلار کاهش پیدا کرد و در حال حاضر بازار مصرفی مکمل در ایران 500 میلیارد تومان است.این مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو قیمت گذاری نمی شوند و فقط در موارد خاص که مکمل ها مورد نیاز برخی بیماران و افراد خاص است بر قیمت و توسعه آنها نظارت داریم.
سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با ذخیره دارویی در کشور به این نکته اشاره کرد که میزان ذخیره دارویی در شرایط عادی معمولا هشت ماه است که اگر این مدت به چهار ماه برسد نگران کننده است و در این صورت باید در سیاست های خود تجدیدنظر کنیم.
او تاکید کرد که اهرم های لازم برای برخورد با افرادی که می خواهند از شرایط سوءاستفاده کنند وجود دارد. دادستانی هم به موضوع دارو ورود کرده است و از این جهت نظارت ها بر بازار دارویی با دقت رصد می شود.
حریر چی در ادامه گفت: در مقطعی از زمان 300 تا 350 قلم دارو کمبود داشتیم اما در چند ماهه اخیر به دلیل نوسانات ارزی 40-50 قلم کمبود دارو آن هم در رابطه با داروهای خارجی داشتیم.
او افزود: احتکار دارو به صورت کم وجود دارد و بعضی از شرکت های دارویی به دلیل مشکلات نقدی و مطالبات، دارو را دیر توزیع می کنند که در این شرایط چنین برخوردهایی نامناسب و غیراخلاقی است.
حریرچی گفت: مردم در این شرایط بیشتر از نیازشان دارو تهیه کرده اند. این موضوع یا توسط خودِ مردم بوده یا پزشکان بیشتر از نیاز دارو تجویز کرده اند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی و مکمل ها و هزینه جانبی دارو در دو گروه تقسیم می شود. مردم این هزینه ها را به طور مستقیم در داروخانه ها یا فروشگاه با خرید دارو پرداخت می کنند. هزینه دیگر مربوط به دارویی است که در بیمارستان ها تجویز می شود و در صورتحساب بیمارستان محاسبه می شود.
او افزود: هزینه داروهای سرپایی 1.35 تا 1.57 درصد از کل تولید ناخالص ملی است. هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی توسط مرکز آمار در سال 94، 18 هزار و 544 میلیارد تومان و به ترتیب در سال 95، 96؛ 21 هزار و 800 و 27 هزار و 200 میلیارد تومان اعلام شده است.
حریرچی در ادامه گفت: در سال های 93 و 94 مردم مبلغ 9 هزار و 301 میلیارد تومان و 10 هزار و 740 میلیارد تومان صرف خرید دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی کردند. مابقی هزینه ها توسط بیمه یا منابع دولتی پرداخت شده است. یعنی هر ایرانی در سال 93، 117 هزار تومان و در سال 94، 134 هزار تومان از جیب برای خرید دارو پرداخت کرده اند.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مقایسه این شاخص های کشور از لحاظ سهم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی از تولید ناخالص ملی و نیز سرانه مالی یا دلار بین المللی در مقایسه با کشورهای با درآمد اقتصادی متوسط به بالا که شرایط مالی مشابه با ما دارند و حتی کشورهای با درآمد اقتصادی بالا نشان دهنده هزینه بالای دارو بیشتر از حد متوسط در کشور است.
او تاکید کرد که برای تعادل سازی ضرورت صرفه جویی بر هزینه های دارو و تکیه بر تولید ملی از سیاست های وزارت بهداشت است.
حریرچی در ادامه با اشاره به اینکه به دلیل بازاریابی بسیاری از شرکت های دارویی به تازگی مکمل ها هم وارد نسخه پزشکان می شود گفت: مصرف مکمل و مولتی ویتامین غیرضروری است و در حال حاضر میزان واردات را کاهش داده ایم. هیچ گونه مکمل آمریکایی وارد نمی کنیم و 500 میلیارد تولید ملی مکمل داریم. او تاکید کرد که تنها مکمل های خاص مثل ویتامین D و قطره آهن عمدتا رایگان عرضه می شود و در بقیه موارد مصرف مکمل ها به جز مکمل های بیماری های نادر توصیه نمی شود.
او تاکید کرد که متاسفانه مکمل ها مانند دارو عرضه می شوند و گران هستند. میزان املاح و ویتامین های این مکمل ها چندین برابر نیاز یک فرد به ویتامین است و توصیه این است که اگر مردم در تغذیه ازنظر تنوع و کامل بودن توجه کنند نیازی به مصرف مکمل نیست.
سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با کمبود برخی داروها از جمله بارکارین گفت: در تولید برخی از داروها مثل بارکارین تولید کننده به مشکل برخورده است و برای جبران کمبود آن واردات داریم. در این مقطع برای اینکه دارو به دست مصرف کننده واقعی برسد در داروخانه های دولتی یا بزرگ توزیع می شود. از مردم عذرخواهی می کنیم اما ناچار به اخذ چنین تصمیم هایی هستیم. منبع: خبرگزاری کار ايران ايلنا مطالب مرتبط فروپاشی روانی جامعه با نوسانات نرخ ارز؛ سقوط آزاد کیفیت زندگی مهلت بهره مندی از بخشودگی جرائم بیمه ای ١١ روز دیگر پایان می یابد مردم با کمترین خدمات دولت زود راضی می شوند

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.