مخبر - 1397/05/21 - سه گام آسمان خراش ها برای اولین طلا

سه گام آسمان خراش ها برای اولین طلا
تیم ملی بسکتبال برای سومین بار است که در قامت شانس اصلی قهرمانی راهی بازی های آسیایی می شود. در دو بار قبلی مدال های نقره و برنز نصیب تیم ایران شده و این بار در آخرین حضور نسل طلایی در این بازی ها، تنها طلا می تواند نتیجه ای راضی کننده باشد.
سه گام آسمان خراش ها برای اولین طلا

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس؛ در اینچئون که بسکتبال ایران به بازی های آسیایی رفت، شانس اول قهرمانی بود. یعنی پس از چندین و چند سال آقایی در بسکتبال آسیا و قهرمانی های پیاپی تنها مدال طلای این رقابت ها بود که جایش در ویترین افتخارات ایران خالی مانده بود. 2014 اما آغازی بود بر روند نزولی بسکتبال ایران و آغاز روزهایی که فهمیدیم تا ابد قهرمان نمیمانیم و قدرتهای نظیر چین که برای رسیدن به صدر زیر پا گذاشته بودیمشان، بیکار نمیمانند.

تیم ایران در رقابت ها اگرچه زحمت و استرس فراوان به فینال رسید اما فینال را در دقایق عجیب پایانی به کره میزبان واگذار کرد و نایب قهرمان شد. نایب قهرمانی که اگرچه همان هم برای اولین بار بود بدست میآمد اما آنقدر با طلا فاصله داشت که اشک بسکتبالیست های جوان را روی سکو درآورد.

هنوز خیلی ها آن صحنه ها را به یاد دارند و از آن به عنوان یکی از تلخ ترین و فراموش نشدنی ترین صحنه های بسکتبال ایران یاد می کنند. امروز اما چهار سال از آن روزها گذشته و یک بار دیگر نوبت بازی های آسیایی شده. در این چهار سال اتفاقات بسیاری برای این رشته دانشگاهی افتاده و دوره های مختلفی را گذارنده . دوره هایی که مهمترین آنها ماجرای جوان گرایی و دور ماندن برخی از ستاره ها از تیم ملی بود. ستاره هایی که اگرچه تعدادی از آنها به تیم ملی برگشتند اما باقی هنوز جایی در تیم ملی ندارند.

ترکیب امروز تیم ملی تلفیقی از جوان های چهار سال گذشته و بازیکنان اصلی تیم ایران در بازی های آسیایی اینچئون است. با این حال اگر چینی ها با ترکیب اصلی و تمام نفراتشان به جاکارتا سفر کنند، ایران دیگر شانس اصلی برای قهرمانی نیست. کما اینکه در آخرین دوره جام ملت های آسیا و رقابت های انتخابی المپیک، فیلیپین هم تیم ایران را با شکست مواجه کرد.

حقیقت اینجاست که مدیریت فدراسیون بسکتبال پس از مشحون، تحمل دوران گذار بسکتبال و فارغ شدن از وابستگی به ستاره های نسل طلایی را نداشت و برای سفت کردن جای پایش، نیاز به موفقیت های مقطعی در بازی های آسیایی و رقابت های مقدماتی قهرمانی جهان داشت تا بتواند خودش را در این رشته ماندگار کند.

هدفی که با توجه به حضور چین با تیم دوم و فیلیپین پر حاشیه، اصلا دور از دسترس نیست و همین حالا هم ایران شانس اول قهرمانی در جاکارتا به حساب می آید.

  از اینچئون تا جاکارتا

در اینچئون ترکیب اصلی ایران همان ترکیب نام آشنای گذشته بود. مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی. ترکیبی که تقریبا تمام قهرمانی هایمان را برایمان در آسیا آورده بود اما روند نه چندان صعودی و خوابیدن در باد قهرمانی های قبلی در آسیا کار دستمان داد. یک بار در مقابل قزاقستان تا مرز زمین گیری رفتیم و بار دوم در دقایق پایانی فینال که دیگر کاری از دستمان بر نمی آمد.

25183_orig

در آن تیم البته بازیکنانی دیگر مانند ارسلان کاظمی، بهنام یخچالی، محمد جمشیدی و روزبه ارغوان هم بودند که در تیم جاکارتا هم حضور دارند. با این حال از پنج نفر اصلی چهار سال گذشته تنها صمد و حامد در تیم مانده اند و سه نفر دیگر جایی در تیم ملی ندارند.

  در جستجوی اولین طلا

حالا جاکارتا هم مانند اینچئون جایی است برای کسب اولین طلای تاریخ بسکتبال در بازی های آسیایی. کار نیمه تمام دوره گذشته حالا به این دوره رسیده. این بار هم تیم ایران یکی از شانس های اصلی قهرمانی است و روی کاغذ تنها چینی ها می توانند برای ایران خطرساز باشند.

  پس از سال ها با مربی ایرانی

بسکتبال ایران چیزی در سال های اخیر همواره در اختیار مربیان خارجی بوده. مربیانی که در نهایت لیستشان به بائرمن آلمانی ختم شد اما شرایط دست به دست هم داد تا حالا یک ایرانی سرمربی تیم ملی بسکتبال شود. در ابتدا این مهران حاتمی بود که هدایت تیم ملی را در اختیار گرفت اما تغییر فدراسیون مساوی بود با روی کار آمدن مهران شاهین طبع. او حالا پس از چندین دوره، نخستین مربی ایرانی است که تیم ملی را در بازی های آسیایی هدایت می کند و خیلی امیدوار است بتواند اولین طلا را هم برای ایران به ارمغان بیاورد.

  بسکتبال در بازی های آسیایی

بسکتبال اولین بار در بازی های آسیایی دوحه بود که روی سکو رفت. برنز دوحه در آن سال انقلابی در بسکتبال ایران به حساب می آمد که در ادامه به قهرمانی آسیا در سال 2007 ختم شد. در 2010 هم اگرچه ایران بخت اول قهرمانی بود اما بازهم به سکویی بهتر از سومی نرسید و کار به اینچئونی رسید که شانس مسلم طلا بود اما این بار نهایت موفقیتش مدال نقره بود. نقره ای که برای اولین بار بدست آمد. حالا بازهم این تنها طلاست که جایش در ویترین بسکتبال خالی است و جاکارتا میدانی است که می توان امیدوار بود برای اولین بار روی دست بازیکنان ایران قرار بگیرد.

  بازی های آسیایی برای همه مهم است

رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در گفت و گو با خبرنگار جی پلاس درباره روند آماده سازی این تیم برای اعزام به بازی های آسیایی می گوید:« فدراسیون تمام تلاشش را انجام داده تا هر آنچه که سرمربی تیم ملی می خواهد برایش فراهم کند. فکر می کنم این اتفاق تا حدود زیادی افتاده و تمام امکانات ممکن برای تیم ملی فراهم شده است.»

طباطبایی در ادامه درباره اهمیت بازی های آسیایی نیز اظهار داشت:« بازی های آسیایی برای همه مهم است. هم برای مردم و اهالی بسکتبال و هم بدنه ورزش و حتی مسئولین کشوری. به هر ترتیب نام ایران در بازی های آسیایی مطرح است که چهار سال یک بار برگزار می شود و باید حضورش به بهترین شکل انجام شود.»

رئیس فدراسیون بسکتبال ادامه داد:« تیم ایران شانس خوبی برای قهرمانی در این رقابت ها و کسب اولین مدال طلایش دارد و تدارک خوبی هم داشته. با این حال رقبا هم همگی برای کسب قهرمانی می آیند و باید دید در جاکارتا چه شرایطی پیش خواهد آمد.

  انصراف و بازگشت فیلیپین

تیم ایران در گروه بندی اولیه، با فیلیپین، امارات و سوریه همگروه بود. تیم هایی که بجز فیلیپین قدرت چندانی ندارند اما طی هفته های گذشته با انصراف فیلیپینی ها، همین تیم هم از گروه ایران خارج شد. فیلیپین اگرچه طی روزهای گذشته به رقابت ها بازگشت اما این بار دیگر به گروه دیگری اضافه شد تا ایران در مرحله گروهی تنها دو حریف داشته باشد و کار ساده ای برای سر گروهی و صعود داشته باشد.

  لیست اعزامی بسکتبال به بازی های آسیایی جاکارتا

محمد جمشیدی

محمد حسن زاده

حامد حدادی

آرن داوودی

وحید دلیرزهان

روزبه ارغوان

بهنام یخچالی

نوید رضایی فر

محمد صمد نیکخواه بهرامی

میثم میرزایی

سجاد مشایخی

ارسلان کاظمی


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
قزاقستان   خوابیدن   بیکاری   نقره   برنز   نایب قهرمانی   نایب قهرمان   مدال   فیلیپین   بسکتبال   دانشگاهیان   آقایی   نسل طلایی   مهدی کامرانی   بهنام یخچالی   فدراسیون بسکتبال   جوان گرایی   حامد حدادی   جاکارتا   اوشین ساهاکیان   ملت های آسیا   مقدماتی قهرمانی جهان   اینچئون   چین   تیم ملی   آسیا  
اخبار مرتبط
تداوم درخشش بانوان ایران در 8 سالگی بازیهای پاراآسیایی
ایران اکونومیست
تاریخ سازی معلولان ایران در آسیا اتفاقی نبود/ از تسخیر آب های جاکارتا با شاهین جوان تا درخشش زنان + جدول مقایسه ای ادوار مختلف
سایت جماران
ایران با 135مدال همچنان درمکان سوم بازیهای پاراآسیایی
ریشه
روز خوب ورزش گلستان در پاراآسیایی جاکارتا
ایرنا
ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
ایران آنلاین
ورزشکاران گلستان برای کسب مدال پارا آسیایی خیز برداشتند
ایرنا
باید قبول کنیم همه جوره عقب تر از چین هستیم/ آرن داوودی: چرا می گویند بسکتبال ناکام بود؟!
ورزش 3
سعی می کنیم مشکلات سال های گذشته لیگ برتر به وجود نیاید
وانا نیوز
طباطبایی: قولی که برای جاکارتا داده بودیم، عملی شد
جوان آنلاین
بسکتبال ایران آینده ندارد!
سایت جماران
همه چیز با رفتن نسل طلایی از بین نمی رود
صدا و سیما
از نایب قهرمانی بسکتبالیست ها در بازی های آسیایی راضی هستیم
حزب الله نیوز
از نایب قهرمانی بسکتبالیست ها در بازی های آسیایی راضی هستیم/ در 15 سال گذشته هیچ بازیکن کلیدی به تیم ملی اضافه نشده است
میزان
سه طلا، یک نقره و دو برنز/ بهترین نتیجه تاریخ رشته های تیمی ایران در جاکارتا رقم خورد
سایت جماران
بررسی عملکرد والیبال، بسکتبال و هندبال ایران در جاکارتا
شفقنا
اوج، رکود، زوال
ایرنا
شانس خوبی را از دست دادیم
جوان آنلاین
10 نکته بعد از نایب قهرمانی بسکتبال
صدا و سیما
پایان خوش جاکارتا؛ استارت المپیک 2020
روزنامه آرمان
3 مدال خوشرنگ، مثل پرچم سه رنگ
ایران آنلاین
والیبال، آخرین طلایی ورزش لقب گرفت ایران با 20 طلا در رده ششم آسیا ایستاد
بلاغ مازندران
ایران با 62 مدال ششم آسیا شد
صدای ایران
پایان کار با 62 مدال و جایگاه ششم
بهار نیوز
نسل طلایی بسکتبال به نقره بسنده کرد
شبکه خبر
حسرت طلای بسکتبال پشت سه امتیازی های چین
تابناک
بسکتبال بازی های آسیایی جاکارتا؛ ایران 72 - چین 84/ نسل طلایی بازهم به نقره رسید!
آریا
اولین طلای آسیایی را در جاکارتا دشت می کنیم؟/ زنده از سالن ایستورا؛ دوئل بسکتبال ایران و چین 
ورزش 3
واترپلوی ایران طلسم 44 ساله بازی های آسیایی را شکست
ایران اکونومیست
چین آخرین مانع بسکتبال برای طلا
صدا و سیما
نسل طلایی در اندیشه اولین طلای آسیا/ سلطه چینی ها به پایان می رسد؟
آنا نیوز
هت تریک ناکامی محجوب در بازی های آسیایی
برترین ها
تداوم جایگاه پنجمی در دوازدهمین روز بازی های آسیایی+ جدول
فارس
آسمانخراش های ایران به فینال بازی های آسیایی رسیدند
اخبار اقتصاد ایران
آتشی:از نیمه نهایی به بعد بسکتبال ما در آسیا محک جدی می خورد/تیم سه نفره عملکرد خوبی داشت
باشگاه خبرنگاران
حذف پشت حذف/ ناکامی مازندران به وقت جاکارتا2018 / تصاویر
فارس
نتایج کامل ورزشکاران ایران در روز هشتم بازیهای آسیایی/ هت تریک نقره و برنز در روز بدون طلا +عکس و جدول
مشرق نیوز
شمشیربازی در بازی های آسیایی؛ از پایان طلسم 44 ساله و تکرار یک مدال تا خداحافظی کاپیتان و حضور دختران
تسنیم
بسکتبال در جستجوی نخستین طلا
صدا و سیما
نقره ارزشمند و تاریخی زهرا کیانی در فرم تالو / اخراج چهار بسکتبالیست ژاپنی از دهکده بازیها بخاطر رابطه جنسی!
تابناک
پایان کار آزادکاران ایران با 3 طلا و یک برنز
بهار نیوز
اخبار مرتبط
bltایران اکونومیست : تداوم درخشش بانوان ایران در 8 سالگی بازیهای پاراآسیایی
bltسایت جماران : تاریخ سازی معلولان ایران در آسیا اتفاقی نبود/ از تسخیر آب های جاکارتا با شاهین جوان تا درخشش زنان + جدول مقایسه ای ادوار مختلف
bltریشه : ایران با 135مدال همچنان درمکان سوم بازیهای پاراآسیایی
bltایرنا : روز خوب ورزش گلستان در پاراآسیایی جاکارتا
bltایران آنلاین : ارسلان کاظمی: هیچ کس باور نمی کرد با 8 بازیکن قهرمان شویم
bltایرنا : ورزشکاران گلستان برای کسب مدال پارا آسیایی خیز برداشتند
bltورزش 3 : باید قبول کنیم همه جوره عقب تر از چین هستیم/ آرن داوودی: چرا می گویند بسکتبال ناکام بود؟!
bltوانا نیوز : سعی می کنیم مشکلات سال های گذشته لیگ برتر به وجود نیاید
bltجوان آنلاین : طباطبایی: قولی که برای جاکارتا داده بودیم، عملی شد
bltسایت جماران : بسکتبال ایران آینده ندارد!
bltصدا و سیما : همه چیز با رفتن نسل طلایی از بین نمی رود
bltحزب الله نیوز : از نایب قهرمانی بسکتبالیست ها در بازی های آسیایی راضی هستیم
bltمیزان : از نایب قهرمانی بسکتبالیست ها در بازی های آسیایی راضی هستیم/ در 15 سال گذشته هیچ بازیکن کلیدی به تیم ملی اضافه نشده است
bltسایت جماران : سه طلا، یک نقره و دو برنز/ بهترین نتیجه تاریخ رشته های تیمی ایران در جاکارتا رقم خورد
bltشفقنا : بررسی عملکرد والیبال، بسکتبال و هندبال ایران در جاکارتا
bltایرنا : اوج، رکود، زوال
bltجوان آنلاین : شانس خوبی را از دست دادیم
bltصدا و سیما : 10 نکته بعد از نایب قهرمانی بسکتبال
bltروزنامه آرمان : پایان خوش جاکارتا؛ استارت المپیک 2020
bltایران آنلاین : 3 مدال خوشرنگ، مثل پرچم سه رنگ
bltبلاغ مازندران : والیبال، آخرین طلایی ورزش لقب گرفت ایران با 20 طلا در رده ششم آسیا ایستاد
bltصدای ایران : ایران با 62 مدال ششم آسیا شد
bltبهار نیوز : پایان کار با 62 مدال و جایگاه ششم
bltشبکه خبر : نسل طلایی بسکتبال به نقره بسنده کرد
bltتابناک : حسرت طلای بسکتبال پشت سه امتیازی های چین
bltآریا : بسکتبال بازی های آسیایی جاکارتا؛ ایران 72 - چین 84/ نسل طلایی بازهم به نقره رسید!
bltورزش 3 : اولین طلای آسیایی را در جاکارتا دشت می کنیم؟/ زنده از سالن ایستورا؛ دوئل بسکتبال ایران و چین 
bltایران اکونومیست : واترپلوی ایران طلسم 44 ساله بازی های آسیایی را شکست
bltصدا و سیما : چین آخرین مانع بسکتبال برای طلا
bltآنا نیوز : نسل طلایی در اندیشه اولین طلای آسیا/ سلطه چینی ها به پایان می رسد؟
bltبرترین ها : هت تریک ناکامی محجوب در بازی های آسیایی
bltفارس : تداوم جایگاه پنجمی در دوازدهمین روز بازی های آسیایی+ جدول
bltاخبار اقتصاد ایران : آسمانخراش های ایران به فینال بازی های آسیایی رسیدند
bltباشگاه خبرنگاران : آتشی:از نیمه نهایی به بعد بسکتبال ما در آسیا محک جدی می خورد/تیم سه نفره عملکرد خوبی داشت
bltفارس : حذف پشت حذف/ ناکامی مازندران به وقت جاکارتا2018 / تصاویر
bltمشرق نیوز : نتایج کامل ورزشکاران ایران در روز هشتم بازیهای آسیایی/ هت تریک نقره و برنز در روز بدون طلا +عکس و جدول
bltتسنیم : شمشیربازی در بازی های آسیایی؛ از پایان طلسم 44 ساله و تکرار یک مدال تا خداحافظی کاپیتان و حضور دختران
bltصدا و سیما : بسکتبال در جستجوی نخستین طلا
bltتابناک : نقره ارزشمند و تاریخی زهرا کیانی در فرم تالو / اخراج چهار بسکتبالیست ژاپنی از دهکده بازیها بخاطر رابطه جنسی!
bltبهار نیوز : پایان کار آزادکاران ایران با 3 طلا و یک برنز
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.