مخبر - 1397/05/08 - وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است

وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد و همان طور که اعلام شده، رشد قیمت مجموع سبد دارویی کشور، زیر نرخ تورم و فقط معادل 9 درصد برای کل سال 97 است.
وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است

آفتاب نیوز : به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: با توجه به سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز کافی با نرخ دولتی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی خیلی واضح اعلام می کنم که هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل کشور تولید می شود و با تدابیر و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه روزی وزیر بهداشت و خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هم اکنون کمبود دارو مطابق روال چهار سال گذشته و مشابه کشورهای غربی در حد یک الی 1.5 درصد کل داروی مصرفی کشور است. به همین دلیل تاکید می کنم که رسانه ها، داروسازان و پزشکان و خصوصا بیماران و مردم، نگران تامین دارو نباشند و جنگ روانی و اقدامات دشمنان را با صلابت شکست دهند.
وی در مورد تعرفه خدمات و میزان حقوق و دستمزد، گفت: روال قانونی تعیین میزان تعرفه و دستمزد برای تمام مشاغل مشخص است و قاعدتا روال تعیین دریافتی های پزشکان و پرستاران و کارکنان حوزه سلامت، مشابه سایر مشاغل نظیر اساتید دانشگاه، کارکنان دولت، کارگران و اصناف مختلف خواهد بود.
حریرچی اظهار داشت: از همه پزشکان، داروسازان، پرستاران و تمام کارکنان حوزه سلامت که علی رغم تاخیر بیش از چندین ماهه در دریافتی کارانه به خدمت شبانه روزی به مردم مشغول هستند، کمال تشکر را دارم. همچنین تاکید می کنیم که خود جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی مراقب تعداد معدودی افراد متخلف در زمینه تعرفه باشند.
وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه های نظارتی خصوصا در شرایط فعلی به وظایف ذاتی خود در نظارت و برخورد با متخلفان به صورت تشدید یافته عمل خواهند کرد، افزود: از بیماران و مردم هم می خواهم که هرگونه تخلفی اعم از تعرفه ای و سایر موارد نظیر کمبود اقلام یا ارجاع به خارج بیمارستان را به شماره 190 اعلام کنند.
واکسیناسیون و آزمایش دیابت و فشارخون برای حجاجوی گفت: سازمان حج و زیارت و جمعیت هلال احمر، اقدامات لازم را برای سلامت حجاج قبل از اعزام آنها انجام داده اند، اینکه طبق غربالگری و معاینات، افرادی که شرایط جسمی مناسبی نداشته باشند به حج اعزام نمی شوند، گفت: واکسیناسیون و آزمایش دیابت و فشار خون نیز برای حجاج انجام شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: طبق گزارش های رسیده، در حال حاضر شرایط نسبت به سال های گذشته بهتر است و سازمان حج و زیارت و هلال احمر نیز بر مواردی نظیر بهداشت مواد غذایی و محل اسکان نظارت دارند.
حریرچی با بیان اینکه از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی نیز در مکه و مدینه پیش بینی های خوبی صورت گرفته است، گفت: به علت گرمای هوا و تراکم زیاد افراد و سخت بودن اعمال حج، احتمال بروز بیماری های ویروسی وجود دارد و با توجه به سن افراد ممکن است قدرت دفاعی بدن ناخواسته کاهش پیدا کند، بنابراین بهتر است به توصیه های بهداشتی و درمانی پزشکان و مدیران کاروان ها حتما توجه شود.
وی تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی، شست و شوی مکرر دست ها، استحمام روزانه، مصرف آب بطری و اجتناب از مصرف غذا در خارج از سیستم آشپزخانه کاروان توسط حاجیان إلزامی است.حریرچی با بیان اینکه برای بیمارانی که به انجام دیالیز نیاز دارند، این اقدام درمانی در شرایط کاملا بهداشتی، مشابه کشور انجام می شود و از این بابت هیچ نگرانی خاصی وجود ندارد، گفت: همچنین در صورت نیاز، تزریق خون به حاجیان در شرایط استاندارد و مناسب انجام خواهد شد.
3،5 برابر ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی شرکت کننده در کنکور داریمسخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال ٢٢،٩ درصد یعنی یک پنجم ظرفیت ها در کنکور به علوم تجربی اختصاص دارد و بیش از 63 درصد شرکت کنندگان در رشته های علوم تجربی حضور داشتند، گفت: اگر همه داوطلبان کنکور، انتخاب رشته کنند، در ریاضی 91 هزار نفر و در علوم انسانی 104 هزار نفر ظرفیت، خالی خواهد بود و در گروه علوم تجربی 366 درصد یعنی بیش از 3،5 برابر ظرفیت شرکت کننده در کنکور خواهیم داشت.وی افزود: علاقه به گروه علوم تجربی در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر کاملا امری غیر عادی است و شاید علت این موضوع موقعیت اجتماعی و اشتغال تضمین شده و سطح درآمد باشد.سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه فرهنگ عمومی جامعه در ایران، دانش آموزان را با تشویق و اجبار به سمت گروه علوم تجربی سوق می دهند، افزود: توجه غیرعادی به گروه علوم تجربی علاوه بر محرومیت سایر رشته های دانشگاهی، برای حوزه سلامت نیز مشکلاتی ایجاد می کند.وی افزود: افرادی که علاقه یا استعداد یا خصوصیت کافی برای کارهای بهداشتی و درمانی را ندارند، وقتی وارد این حوزه می شوند دچار مشکلاتی می شوند و برخی از این افراد که در کنکور قبول نمی شوند، به خارج از کشور مراجعه می کنند. برخی از آنها به دانشگاه های نامعتبر وارد می شوند. علاوه بر این موارد، مشکلات ارز و مشکلات فرهنگی نیز برای آنها به وجود می آید.حریرچی تاکید کرد: از تمام خانواده ها، رسانه ها، جامعه و همچنین نهادهای فرهنگی کشور می خواهیم که به این موضوع توجه کنند و با اطلاع رسانی و مشاوره مناسب، جوانان را به جایگاه درست براساس علاقه شان راهنمایی کنند.
راهنماهای بالینی، مهمترین ابزار برای کاهش هزینه های نظام سلامتسخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه راهنماهای بالینی یکی از روش های کاهش هزینه نظام سلامت است، گفت: تجربه بین المللی نشان می دهد که در بهترین شرایط و با استفاده از ابزارهای قانونی، راهنماهای بالینی تا حدود 15 درصد می توانند موجب کاهش هزینه ها در موضوع مربوطه شوند
حریرچی افزود: راهنماهای بالینی، بسته به نحوه استفاده و طراحی آنها متفاوت است و معاونت های درمان، آموزشی و بیمه سلامت به صورت جدی در این زمینه کار می کنند.
سخنگوی وزارت بهداشت یاد آور شد: برای تمام بیمارستان ها پیش بینی شده که با توجه به بار بیماران و مراجعان، خودشان استانداردهای خدمات و راهنماهای بالینی متعددی را تدوین کنند، همچنین این راهنماهای بالینی در سایت معاونت های درمان، آموزشی و بیمارستان ها موجود و در دسترس است.
حریرچی یکی از کارکردهای اصلی راهنماهای بالینی را جلوگیری از تقاضاهای القایی و تخلفات مالی عنوان کرد و گفت: تجربه کشورهای مختلف در یک مورد خاص متفاوت است؛ به عنوان مثال در یکی از کشورهای غربی بعد از ابلاغ راهنماهای بالینی در سطح گسترده، تغییر چندانی در رفتار و هزینه ها شکل نگرفت، اما بعد از اتصال راهنماهای بالینی به جنبه قانونی و حمایتی، نتیجه بهتری حاصل شد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: قسمت ابتدایی موضوع راهنماهای بالینی، تدوین است و قسمت اصلی آن پذیرش جامعه پزشکی و نحوه آموزش و قرار گرفتن در کوریکولوم آموزشی و قسمت دیگر مربوط به فرهنگ مردم و کارکرد رسانه هاست.
حریرچی گفت: اجرای راهنماهای بالینی برای استاندارد سازی خدمات سلامت مثل یک کلید روشن و خاموش نیست بلکه باید اقدامات وسیعی برای اجرای کامل آن انجام شود و تقریبا تمام راهنماهای بالینی، مراجعه اول به متخصص را منع می کنند، در مورد تجویز دارو نیز فرهنگ عمومی مردم گرایش به تجویز داروی زیاد در نسخه دارد.
تعداد بیماران روانی کشور مطابق متوسط آمار جهانی استسخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص موضوع تحریم ها گفت: با توجه به شرایط اقتصادی موجود ممکن است مردم پیش بینی خاصی از وضعیت فعلی یا آینده داشته و دچار استرس شوند که البته در شهرستان ها اوضاع مثل تهران نیست و وزارت بهداشت اقدامات لازم برای سلامت روانی جامعه را انجام می دهد.
حریرچی تاکید کرد: رسانه ها در مورد سلامت روانی جامعه نباید به صورت تشدید یافته مباحث را مطرح کنند، چرا که در مورد بیماری های روانی، آمار کشور ما مطابق متوسط آمار جهانی است.وی گفت: بر اساس برخی آمارهای منتشر شده، مردم ایران عصبانی ترین مردم جهان معرفی شدند که این موضوع را به مراکز آماری إرجاع دادیم و متوجه شدیم صحت ندارد.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: حدود 28 درصد مردم ما دارای علامت های استرس هستند.
قریب به اتفاق آنها نیاز به مداخلات درمانی خاص یا دارو ندارند و با تغییر ساده سبک زندگی، مشکل شان حل می شود. خواهش ما این است که رسانه های داخلی آرامش جامعه را حفظ کنند و به ایجاد اضطراب در جامعه دامن نزنند.
احتمال تصویب الزامات قانونی برای نصب دستگاه کارتخوان در مطب هاحریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد نبود کارتخوان در برخی مطب ها گفت: در حال حاضر اهرم قانونی برای نصب یا انتقال دستگاه کارتخوان در مطب ها وجود ندارد و درخواست ما این است که در شرایطی که دستگاه کارتخوان در همه جا وجود دارد و قابل انتقال است، پزشکان نیز در مطب ها نصب کنند.
وی افزود: اگر مطالبه عمومی وجود داشته باشد، ممکن است نمایندگان مجلس شورای إسلامی الزامات قانونی برای نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها را تصویب کنند.
ایرنا
کلیدواژه های این خبر
وزارت بهداشت   بیمار   فشار خون   هلال احمر   حج و زیارت   دستمزد   نرخ تورم   اصناف   بهداشت   کمبود دارو   دیابت   پرستاران   کارانه   سازمان نظام پزشکی   ایرج حریرچی   وزیر بهداشت   حجاج   مشاغل   دیالیز   رعایت بهداشت   مصرف آب   متخلفان   پایگاه اطلاع رسانی   استحمام   قیمت دارو   قدرت دفاعی   جمعیت هلال احمر   تزریق   میزان حقوق   گرمای هوا   قیمت دلار   غربالگری   حکومت اسلامی   واکسیناسیون   محل اسکان   کارکنان دولت   کشورهای غربی   جسمی   پزشکی   کاملا بهداشتی   مکه و مدینه   بیمارستان   نشست خبری   دارو   مواد غذایی  
اخبار مرتبط
وزارت بهداشت اجازه نمی دهد در شرایط تحریم به مردم آسیب برسد/ توصیه به زائران اربعین
ایکنا
لیست قیمت داروهای گران شده/ دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است
خبرگزاری دانشجو
دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است! +لیست
صبحانه با خبر
دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است!
حزب الله نیوز
دارو از اسمارتیز هم ارزان تر است
شعار سال
دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است!+ لیست قیمت داروهای گران شده
فارس
ادعای عجیب وزارت بهداشتی ها
افکار نیوز
ادعای عجیب وزارت بهداشتی ها: دارو از اسمارتیز هم ارزان تر است
مشرق نیوز
ارائه آموزش های بهداشتی به حجاج/آماده سازی پایگاه های مراقبت بهداشتی مرزی و هوایی
بسیج پرس
ارائه آموزش های بهداشتی به حجاج
صراط
آموزش های بهداشتی به زائران حج ارائه می شود
ایران اکونومیست
ارائه آموزشهای بهداشتی به حجاج به ویژه افراد آسیب پذیر
مهر نیوز
کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی
اقتصاد آنلاین
دارو بیش از 10 درصد گران نمی شود
بهار نیوز
سازمان برنامه و بودجه: دارو بیش از 10 درصد گران نمی شود
عصر ایران
کمبود قابل توجه پزشک در کشور
بهداشت نیوز
درد دارو را درمان کنید
سلامت نیوز
گزارشی از وضعیت متلاطم بازار دارو
جوان آنلاین
تولید 98 درصدی داروها در داخل کشور
سلامت نیوز
حجاج به توصیه پزشکان کاروان ها توجه کنند
همشهری آنلاین
مردم نگران دارو نباشند/ماجرای آرسنیک برنج
بسیج پرس
28 درصد ایرانیان نشانه های استرس دارند/ واکسیناسیون حجاج انجام شده است/ کمبود دارو در ایران مانند کشور های اروپایی است
باشگاه خبرنگاران
برخورد شدید با تخلف و قصور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی
پایتخت ما
وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9درصد است
اقتصاد آنلاین
رشد قیمت دارو امسال چند درصد است
بهداشت نیوز
وزیربهداشت:قیمت دارو ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد
دنیای اقتصاد
وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است
عصر ایران
رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است
ایرنا
واکسیناسیون و آزمایشات دیابت و فشار خون برای حجاج انجام شده است
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
گرمای هوا علتی برای احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج
شفا آنلاین
حذف شرکت های احتکار کننده و متخلف دارویی و تجهیزات پزشکی
بهداشت نیوز
احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به علت گرمای هوا
تیک نیوز
مردم نگران دارو نباشند
شبکه خبر
احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج
ناطقان نیوز
احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به علت گرمای هوا/لزوم توجه به توصیه پزشکان کاروان ها
آفتاب
98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل تامین می شود
مرور نیوز
سخنگوی وزارت بهداشت: مردم نگران دارو نباشند
نصف جهان
لزوم توجه مسئولان به تامین لبنیات دهک پایین جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد
آریا
ماجرای آرسنیک برنج
بهداشت نیوز
ارز دارو هیچ ارتباطی با ارز آزاد ندارد/ مردم نگران نباشند
خبرگزاری موج
اخبار مرتبط
bltایکنا : وزارت بهداشت اجازه نمی دهد در شرایط تحریم به مردم آسیب برسد/ توصیه به زائران اربعین
bltخبرگزاری دانشجو : لیست قیمت داروهای گران شده/ دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است
bltصبحانه با خبر : دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است! +لیست
bltحزب الله نیوز : دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است!
bltشعار سال : دارو از اسمارتیز هم ارزان تر است
bltفارس : دارو از اسمارتیز و نان هم ارزان تر است!+ لیست قیمت داروهای گران شده
bltافکار نیوز : ادعای عجیب وزارت بهداشتی ها
bltمشرق نیوز : ادعای عجیب وزارت بهداشتی ها: دارو از اسمارتیز هم ارزان تر است
bltبسیج پرس : ارائه آموزش های بهداشتی به حجاج/آماده سازی پایگاه های مراقبت بهداشتی مرزی و هوایی
bltصراط : ارائه آموزش های بهداشتی به حجاج
bltایران اکونومیست : آموزش های بهداشتی به زائران حج ارائه می شود
bltمهر نیوز : ارائه آموزشهای بهداشتی به حجاج به ویژه افراد آسیب پذیر
bltاقتصاد آنلاین : کمبود 40 تا50 قلم داروی خارجی به دلیل نوسانات ارزی
bltبهار نیوز : دارو بیش از 10 درصد گران نمی شود
bltعصر ایران : سازمان برنامه و بودجه: دارو بیش از 10 درصد گران نمی شود
bltبهداشت نیوز : کمبود قابل توجه پزشک در کشور
bltسلامت نیوز : درد دارو را درمان کنید
bltجوان آنلاین : گزارشی از وضعیت متلاطم بازار دارو
bltسلامت نیوز : تولید 98 درصدی داروها در داخل کشور
bltهمشهری آنلاین : حجاج به توصیه پزشکان کاروان ها توجه کنند
bltبسیج پرس : مردم نگران دارو نباشند/ماجرای آرسنیک برنج
bltباشگاه خبرنگاران : 28 درصد ایرانیان نشانه های استرس دارند/ واکسیناسیون حجاج انجام شده است/ کمبود دارو در ایران مانند کشور های اروپایی است
bltپایتخت ما : برخورد شدید با تخلف و قصور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی
bltاقتصاد آنلاین : وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9درصد است
bltبهداشت نیوز : رشد قیمت دارو امسال چند درصد است
bltدنیای اقتصاد : وزیربهداشت:قیمت دارو ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد
bltعصر ایران : وزارت بهداشت: رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است
bltایرنا : رشد قیمت دارو امسال 9 درصد است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : واکسیناسیون و آزمایشات دیابت و فشار خون برای حجاج انجام شده است
bltشفا آنلاین : گرمای هوا علتی برای احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج
bltبهداشت نیوز : حذف شرکت های احتکار کننده و متخلف دارویی و تجهیزات پزشکی
bltتیک نیوز : احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به علت گرمای هوا
bltشبکه خبر : مردم نگران دارو نباشند
bltناطقان نیوز : احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج
bltآفتاب : احتمال بروز بیماری های ویروسی در حج به علت گرمای هوا/لزوم توجه به توصیه پزشکان کاروان ها
bltمرور نیوز : 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل تامین می شود
bltنصف جهان : سخنگوی وزارت بهداشت: مردم نگران دارو نباشند
bltآریا : لزوم توجه مسئولان به تامین لبنیات دهک پایین جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد
bltبهداشت نیوز : ماجرای آرسنیک برنج
bltخبرگزاری موج : ارز دارو هیچ ارتباطی با ارز آزاد ندارد/ مردم نگران نباشند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.