مخبر - 1397/05/08 - لزوم توجه مسئولان به تامین لبنیات دهک پایین جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد

لزوم توجه مسئولان به تامین لبنیات دهک پایین جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد
خبرگزاری آریا-سخنگوی وزارت بهداشت معتقد است که لبنیات به ویژه شیر باید مطابق استطاعت دهک پایین جامعه فراهم باشد.
لزوم توجه مسئولان به تامین لبنیات دهک پایین جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد

لزوم توجه مسئولان به تامين لبنيات دهک پايين جامعه/کمبود دارو فقط 2 درصد

خبرگزاري آريا-سخنگوي وزارت بهداشت معتقد است که لبنيات به ويژه شير بايد مطابق استطاعت دهک پايين جامعه فراهم باشد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر ايرج حريرچي در نشست خبري اين هفته خود با اصحاب رسانه بر لزوم توجه مسئولان به تامين لبنيات دهک پايين جامعه
تاکيد کرد و گفت: نقش ما در اين زمينه ترويجي بوده تا سبد مطلوب در اين زمينه را تعيين و به مراجع ذيربط اعلام کنيم. البته بايد توجه داشت از گذشته در حوزه لبنيات با مشکل مواجه بوديم و اکنون شير معمولي که مشمول قيمت گذاري شود، وجود ندارد و شيرهاي موجود پرچرب، کم چرب يا ... هستند.
سخنگوي وزارت بهداشت تاکيد کرد: لبنيات به ويژه شير بايد مطابق استطاعت دهک پايين جامعه فراهم باشد.
وي تاکيد کرد: وزارت رفاه، کميته امداد و بهزيستي تلاش مي کنند که از طريق کمک هاي يارانه اي اقشار تحت پوشش را مدنظر قرار دهند ولي به طور کلي مردم با هر سطح اقتصادي بايد به سبد غذايي مطلوب توجه کنند و مصرف ميوه، سبزيجات و ترکيبات لبنياتي و پروتئيني را داشته باشند.
وي در خصوص ارتباط با تأثير نرخ ارز بر نرخ دارو و تجهيزات پزشکي و همچنين تعرفه خدمات اظهار داشت:با توجه به سياست دولت و مجلس مبني بر تخصيص ارز با نرخ دولتي براي دارو و تجهيزات پزشکي، قيمت اين اقلام ارتباطي با ارز آزاد ندارد.
وي با بيان اينکه رشد سبد دارويي زير نرخ تورم در سال 97 خواهد بود، گفت: 98 درصد داروي مصرفي کشور در داخل توليد مي شود و با تدابير انديشيده شده کمبود دارو نداريم و اين مسئله مطابق روال 4 سال گذشته و مشابه کشورهاي غربي يعني يک تا دو درصد حجم بازار است.
سخنگوي وزارت بهداشت تأکيد کرد: داروسازان، بيماران و رسانه ها در اين زمينه نگران نباشند و جنگ رواني دشمن را شکست دهند.
حريرچي در مورد موضوع حقوق و دستمزد همچنين تعرفه ها گفت: روال تعرفه و دستمزد براي همه مشاغل مشخص است و روال دريافتي پزشکان و پرستاران مشابه ساير مشاغل همچون اساتيد، کارمندان، کارگران و اصحاب مختلف است.
وي از همه پزشکان،داروسازان و پرستاران که علي رغم تأخير دريافتي کارانه ها 24 ساعته به مردم خدمت مي کنند قدرداني کرد و اظهار داشت: جامعه پزشکي و سازمان نظام پزشکي مراقب افراد معدود متخلف باشند و البته سازمان هايي همچون تعزيرات نيز در اين زمينه به وظيفه خود عمل مي کند و مردم هم مي توانند تخلفات را از طريق شماره 197 اطلاع دهند.
سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينکه بيش از 3.5 برابر ظرفيت شرکت کننده ها در کنکور مربوطه به رشته هاي تجربي هستند، افزود: اين ميزان در مقايسه با کشورهاي هم سطح و حتي کشورهاي غربي غيرعادي است که از علل آن موقعيت اجتماعي، اشتغال تضمين شده و يا شايد سطح درآمدي بالا باشد.
حريرچي افزود: فرهنگ خانواده ها نيز به صورتي بوده که با تشويق اجبار فرزندانشان را تشويق مي کنند تا پزشک شوند درحالي که تعداد زيادي از اين افراد علاقه چنداني به اين رشته ندارند.
وي با بيان اينکه اين مسئله در گروه هاي تجربي بالقوه مشکل ايجاد مي کند و محروميت ساير رشته ها را به همراه دارد عنوان کرد: افرادي که علاقه در حوزه بهداشت و درمان ندارند به اين حوزه ورود نکنند و مواردي وجود داشته که فرد در کنکور قبول نشده ولي به دليل اصرار خانواده به دانشگاه هاي خارج از کشور رفته که گاهي غيرمعتبر هستند.
سخنگوي وزارت بهداشت اظهار داشت: گاهي نيز امکان تأييد مدرک دانشگاهي اين افراد در ايران امکان پذير نيست و دچار مشکل مي شوند لذا خانواده ها و نهادهاي فرهنگي بايد به اين موضوع توجه کنند.
حريرچي در ادامه با اشاره به اينکه اهرم قانوني براي مطب ها به کارتخوان نداريم، افزود: در شرايطي که حتي در کنار جاده ها کارتخوان وجود دارد حتما مکان آن در مطب ممکن بوده و ما اين مسئله را از پزشکان درخواست داريم. البته برخي در اين زمينه کم لطفي مي کنند.
وي گفت: برخي به دليل تخلفات تعرفه اي و ماليات چنين اقداماتي را انجام مي دهند و در مورد ويزيت بالاي برخي پزشکان نيز ما اين موضوع را صريحا اعلام کرديم. البته آمار ويزيت هاي بالا و غيرقانوني در شهرستان ها کمتر است و در تهران اين آمار قابل توجه محسوب مي شود.
سخنگوي وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه برخي از اين افراد حتي مدعي کار خير بوده و در نقاطي اين عمل پسنديده را انجام مي دهند ولي گاهي ويزيت هاي غيرقانوني دريافت مي کنند. در حالي که دريافت تعرفه بايد طبق قانون براي پزشکان متخصص 38 هزار و 500 و براي پزشکان فوق تخصص 44 هزار تومان باشد.
حريرچي تصريح کرد: اين تخلفات اعتماد عمومي را دچار خدشه مي کند و اکثر پاکدست جامعه را با مشکل مواجه مي سازد که البته مردم مي توانند تخلفات در اين زمينه را از طريق سامانه 190 به وزارت بهداشت اطلاع دهند.
وي با بيان اينکه آمار دقيقي در مورد مهاجرت پزشکان نداريم، گفت:دو سال پيش از يک صنفي در يک ماهي 40 نفر برگه براي مهاجرت گرفته بودند که سال بعدش اين ميزان به 120 مورد رسيد که برخي رسانه ها تيتر زدند که 300 درصد افزايش مهاجرت پزشکان را داشته ايم در حالي که اين مسئله مهاجرت نبوده و تنها درخواست نامه بود.
سخنگوي وزارت بهداشت اضافه کرد: البته فکر مي کنم با توجه به کاهش قدرت خريد به خارج رفتن نيز با مشکل همراه شده باشد. ولي به طور کلي مهاجرت در رشته پزشکي همچون ساير دستگاه ها مانند سازمان نظام مهندسي نيز وجود دارد.
حريرچي تاکيد کرد: در کشور کمبود قابل توجهي پزشک داريم و با توجه به ارائه آموزش هاي رايگان براي اين افراد شرايط را به حداقل برسانيم.
حريرچي در مورد سلامت حجاج اظهار داشت: امسال سازمان حج و زيارت و جمعيت هلال احمر اقدامات وسيعي قبل از اعزام حجاج انجام داده اند و غربالگري هاي خوبي صورت گرفت. همچنين واکسيناسيون حجاج کامل انجام شد.
وي گفت: طبق گزارش واصل شده وضعيت سلامت حجاج نسبت به سال هاي گذشته خوب بوده و البته با توجه به سن بالاي اکثر اين افراد خودشان بايد توصيه هاي بهداشتي و درماني را هر چه بيشتر مورد توجه قرار دهند.
سخنگوي وزارت بهداشت تاکيد کرد: مصرف آب، اجتناب از زياده روي در خوردن، استحمام روزانه و رعايت موازين بهداشتي در سلامت حجاج موضوعاتي است که بايد مدنظرشان باشد. در مورد بيماران دياليزي نيز شرايط بهداشتي مشابه کشور است و حجاج نگراني در اين زمينه نداشته باشند.

لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.