مخبر - 1397/05/08 - کمبود دارو مشابه کشورهای غربی و 2 درصد بازار است

کمبود دارو مشابه کشورهای غربی و 2 درصد بازار است
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه 98 درصد داروی مصرفی در کشور تولید می شود، گفت: کمبود دارو مطابق روال 4 سال گذشته و مشابه کشورهای غربی یعنی یک تا دو درصد حجم بازار است.
کمبود دارو مشابه کشورهای غربی و 2 درصد بازار است

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس؛ ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با تأثیر نرخ ارز بر نرخ دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین تعرفه خدمات اظهار داشت: با توجه به سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز با نرخ دولتی برای دارو و تجهیزات پزشکی، قیمت این اقلام ارتباطی با ارز آزاد ندارد.

وی با بیان اینکه رشد سبد دارویی زیر نرخ تورم در سال 97 خواهد بود، گفت: 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می شود و با تدابیر اندیشیده شده کمبود دارو نداریم و این مسئله مطابق روال 4 سال گذشته و مشابه کشورهای غربی یعنی یک تا دو درصد حجم بازار است.

سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: داروسازان، بیماران و رسانه ها در این زمینه نگران نباشند و جنگ روانی دشمن را شکست دهند.

حریرچی در مورد موضوع حقوق و دستمزد همچنین تعرفه ها گفت: روال تعرفه و دستمزد برای همه مشاغل مشخص است و روال دریافتی پزشکان و پرستاران مشابه سایر مشاغل همچون اساتید، کارمندان، کارگران و اصحاب مختلف است.

وی از همه پزشکان،داروسازان و پرستاران که علی رغم تأخیر دریافتی کارانه ها 24 ساعته به مردم خدمت می کنند قدردانی کرد و اظهار داشت: جامعه پزشکی و سازمان نظام پزشکی مراقب افراد معدود متخلف باشند و البته سازمان هایی همچون تعزیرات نیز در این زمینه به وظیفه خود عمل می کند و مردم هم می توانند تخلفات را از طریق شماره 197 اطلاع دهند.

* انتقاد از حجم بالای داوطلبان کنکور برای رشته های تجربی

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از 3.5 برابر ظرفیت شرکت کننده ها در کنکور مربوطه به رشته های تجربی هستند، افزود: این میزان در مقایسه با کشورهای هم سطح و حتی کشورهای غربی غیرعادی است که از علل آن موقعیت اجتماعی، اشتغال تضمین شده و یا شاید سطح درآمدی بالا باشد.

حریرچی افزود: فرهنگ خانواده ها نیز به صورتی بوده که با تشویق اجبار فرزندانشان را تشویق می کنند تا پزشک شوند درحالی که تعداد زیادی از این افراد علاقه چندانی به این رشته ندارند.

وی با بیان اینکه این مسئله در گروه های تجربی بالقوه مشکل ایجاد می کند و محرومیت سایر رشته ها را به همراه دارد عنوان کرد: افرادی که علاقه در حوزه بهداشت و درمان ندارند به این حوزه ورود نکنند و مواردی وجود داشته که فرد در کنکور قبول نشده ولی به دلیل اصرار خانواده به دانشگاه های خارج از کشور رفته که گاهی غیرمعتبر هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: گاهی نیز امکان تأیید مدرک دانشگاهی این افراد در ایران امکان پذیر نیست و دچار مشکل می شوند لذا خانواده ها و نهادهای فرهنگی باید به این موضوع توجه کنند.

ادامه دارد...

لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.