مخبر - 1397/04/25 - برگزاری دوره های تخصص پرستاری راهکاری برای ارتقا کیفیت خدمات درمانی/ لزوم رعایت ممنوعیت نسخه پیچی پرستاران به جای پزشکان

برگزاری دوره های تخصص پرستاری راهکاری برای ارتقا کیفیت خدمات درمانی/ لزوم رعایت ممنوعیت نسخه پیچی پرستاران به جای پزشکان
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه برگزاری دوره های تخصصی پرستاری راهکاری برای ارتقا کیفیت خدمات درمانی است،گفت: قانون اجازه نسخه پیچی را به پرستاران به جای پزشکان نمی دهد.
برگزاری دوره های تخصص پرستاری راهکاری برای ارتقا کیفیت خدمات درمانی/ لزوم رعایت ممنوعیت نسخه پیچی پرستاران به جای پزشکان

احمد همتی درگفت وگو باخبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره طرح استفاده از پرستاران در منزل،گفت: برخی از دروس رشته پرستاری در ارتباط با نگهداری بیماران تدوین شده است بنابراین پرستاران می توانند، خدمات رسانی مناسبی به بیماران در منازل ارائه دهند زیرا آموزشهای لازم برای نگهداری از بیماران را دیده اند و ممانعتی نیز در این راستا وجود ندارد.

نماینده مردم سمنان درمجلس شورای اسلامی تصریح کرد :بطور مثال امکان دارد، بتوان در قالب پزشکان عمومی در کسوت پزشک خانواده بهره ببریم اما شکی نیست که بهتر است ، از پزشکی در کسوت پزشک خانواده استفاده شود که در این راستا تخصص دارد و این در حالی است که اما این مسئله حضور پزشک عمومی در کسوت پزشک خانواده را نیز سلب نمی کند.

همتی افزود: در مجموع می بایست ارائه خدمات پرستاری به سمتی برود که تخصص محور باشد زیرا با این اوصاف مشخص است که سطح کیفی خدمات رسانی به بیماران ارتقا می یابد.

وی ادامه داد: تا قبل از پایان دوره های تحصیلی پزشکی، پزشکان اجازه ندارند در زمینه تشخیص ودرمان بیماری ورود کنند بنابراین مشخص است با این تعریفات به هیچ وجه پرستاران نمی توانند به جای پزشک نسخه پیچی را در دستورکار قرار دهند.

نماینده مردم سمنان درمجلس تصریح کرد: حساسیت علم پزشکی به جهت دو مقوله تشخیص ودرمان بسیار کاربردی است زیرا با تشیخص ودرمان اشتباه جان بیماران به خطر می اندازد بنابراین مشخص است که حیطه کار پزشکی با پرستاری بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: مسیر آموزشی پزشکان به مسیردرمان وتشخیص هدایت می شود اما مسیرآموزش پرستاران برای مراقبت ونگهداری از بیماران ختم می شود.

عضوکمیسیون بهداشت ودرمان مجلس یادآورشد: طرح استفاده از پرستاران در منزل یک طرح پذیرفته شده است بنابراین در نظر گرفتن دوره های ویژه آموزشی برای پرستاران می تواند کارآیی و اثر بخشی پرستاران را در خدمات رسانی به بیماران افزایش دهد اما برگزاری این دوره ها به معنای این امر نیست که پرستاران نمی تواند خدمات رسانی مناسبی داشته باشند./

پایان پیام


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.