مخبر - 1397/04/24 - پرستاران از وعده ها خسته اند

پرستاران از وعده ها خسته اند
سلامت نیوز: در حالی که پرستاری یکی از حوزه های مهم در جهت رفع آلام و رنج بیماران به شمار می رود و با سلامت مردم در ارتباط است ولی با گذشت 11 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری پرستاران هنوز این قانون اجرایی نشده و مشکلات پرستاران را با وجود سختی کار برای آنها مضاعف کرده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل ...
پرستاران از وعده ها خسته اند

سلامت نیوز: در حالی که پرستاری یکی از حوزه های مهم در جهت رفع آلام و رنج بیماران به شمار می رود و با سلامت مردم در ارتباط است ولی با گذشت 11 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری پرستاران هنوز این قانون اجرایی نشده و مشکلات پرستاران را با وجود سختی کار برای آنها مضاعف کرده است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، پرستاری شغل مقدسی محسوب می شود که برای برعهده گرفتن این حرفه باید آنچنان صبور، شکیبا و خالصانه از جان مایه گذاشت و یاری رسان بیماران بود تا بیماران دوران نقاهت خود را سپری کرده و به آغوش خانواده بازگردند. پرستاران همواره با بیداری ها، شیفت های شبانه، اضافه کاری اجباری، مشکلات اقتصادی، معیشتی، استخدامی و آموزشی و... مواجه بوده که این مسئله سبب شده تا برخی پرستاران پس از سال ها کار به بیماری های روحی، روانی، ستون فقرات، اختلالات خواب و... دچار شوند.هرچند نمایندگان مجلس گاهی تلاش کرده گامی جهت رفع این مشکلات بردارند ولی گویا این اقدام تا پوشیدن جامه عمل هنوز فاصله زیادی دارد. نمونه بارز این اقدام مسئله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که درروز ششم تیر ماه 1386 با اکثریت قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و از آن روز تاکنون، پرستاران منتظر اجرایی شدن تعرفه های پرستاری هستند.
کاهش انگیزه کاری در پرستاران با اجرایی نشدن قانون
عبدالرحمان رستمیان، معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در این ارتباط با اشاره به اینکه امکانات پرستاران با توجه به سختی کار آنها باید افزایش یابد، گفت: باید امتیازاتی برای پرستاران در نظر گرفته شود تا قدرت جذب و ماندگاری در آنها وجود داشته باشد.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم در ارتباط با عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاران اظهار کرد: اجرایی نشدن تعرفه پرستاران پس از 11 سال مشکلات زیادی برای پرستاران به همراه داشته است.
وی با بیان اینکه برخی از خدمات همچون سرم و تزریقات را تنها پرستاران ارائه می دهند و به پزشک مربوط نمی شود، افزود: تمامی خدماتی که در بیمارستان ها انجام می شوند باید به طور مشخص تقسیم شوند و از خدماتی که به بیماران ارائه می شود سهم منطقی هر کارانه به صورت متعادل تقسیم شود.
رشته پرستاری باید حداقل سه برابر پزشکی پذیرش دانشجو داشته باشد
معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: معلول را نمی توان درمان کرد بلکه علت ها قابل درمان هستند بنابراین در چند سال گذشته اشتباهات در زمینه های جذب پرستار آن صورت گرفته که باید جبران شوند به طور مثال پذیرش دانشجو در رشته پرستاری و پزشکی به طور برابر بود در صورتی که پرستاری باید حداقل سه برابر پزشکی پذیرش دانشجو داشته باشد.
رستمیان با بیان اینکه در حال حاضر تنها رشته که می تواند نیرو جذب کند پرستاری است، ادامه داد: در کشور بیش از 50 هزار پرستار کمبود داریم با توجه به اینکه پرستاری جزو مشاغل سخت است و شیفت های متعدد در شب دارد.
وی عنوان کرد: پرستاران نیز جز انسان های معمولی بوده و دارای خانواده و همسر هستند بنابراین باید پاسخگوی نیازهای خانواده نیز باشد و از آنجایی که این رشته این شهر جز مشاغل سخت محسوب شده و با دشواری های زیادی همراه است برخی نمی تواند آن را تحمل کند بنابراین هنگامی که شغلی جز مشاغل سخت محسوب می شود باید امکانات بیشتری در اختیار این افراد قرار داده شود تا قدرت جذب والبته ماندگاری داشته باشد و پرداخت حقوق آنها بهبود یابد.
شدت مشکلات پرستاران عامل مهاجرت آنها
محمد نعیم امینی فرد، نایب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس در ارتباط با مشکلات پرستاران اظهار کرد: متاسفانه مشکلات پرستاران به حدی افزایش یافته است که برخی از آنها به سایر کشورها که امکانات بهتری برای آنها فراهم می شود، مهاجرت می کنند.
وی با بیان اینکه نیاز به نیروی پرستاری در کشور ما قابل توجه است، افزود: کشورما از میانگین جهانی در تخت های بیمارستانی موجود بسیار عقب است، ضمن اینکه در کنار توسعه تخت های بیمارستانی باید نیروی پرستاری جدید جذب شود.چراکه پرستاری حلقه مهمی از روند درمانی است.
وی با تاکید براینکه در حال حاضر کمبود نیروی پرستار در کشور وجود دارد، تصریح کرد: باید تلاش کنیم نیروی پرستار مورد نیاز را طی سالیان آینده تامین شود، البته مسئله مهم درحال حاضر تامین پرستار برای مناطق محروم بوده و باید گزینش پرستار برای مناطق محروم به طور ویژه انجام شود؛ اما درخصوص مهاجرت پرستاران و اعضای تیم پزشکی درهمه ادوار وجود داشته و باتوجه به توانمندی اعضاء تیم پزشکی بسیاری از کشورها تمایل به استفاده از نیروی کار ایرانی دارند.
امینی فرد با اشاره به اینکه برخی از کشورها نیروی پرستاری به میزان کافی ندارند، گفت: اگر بتوان نیروی پرستاری را به تعداد متعادل به کشورهای منطقه اعزام کرد، اقدام غیر قابل قبولی درشناسایی بِرند پرستاری ایران نیست؛ اما اگر مهاجرتها به میزانی باشد که کمیت نیروی پرستاری را تحت تاثیر قرار دهد، برای حوزه سلامت و جامعه پزشکی مناسب نیست، بنابراین امیدواریم ضمن اینکه تامین نیروی داخلی پرستاران صورت می گیرد، شرایطی فراهم شود که ماندگاری نیروی پرستاری صورت گیرد.
عدالت در پرداخت ها باید صورت گیرد
نائب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، گفت: ماندگاری پرستاران یعنی سختی کار نیروی پرستاری مورد توجه قرار گیرد، همچنین یک عدالت درپرداخت برای نیروهای پرستاری صورت گیرد؛ ضمن اینکه تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید توسط وزارت بهداشت و درمان براساس کیفیت و کمیت خدمات ارائه شده اجرایی کند، البته درحال حاضر کارانه به پرستاران پرداخت می شود؛ اما پرداخت ها براساس میزان درآمد هر بخش درمانی است.
در ادامه دکتر سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد:عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری سبب شده تا این افراد با مشکلات فراوانی مواجه شوند و حتی میزان ورود دانشجویان به این رشته در سال های اخیر نیز کاهش یابد.
وی افزود: علیرغم تلاش هایی که دولت انجام داده است با کمبود منابع مالی مواجه هستیم و هرچند با تخصیص منابع به وزارت بهداشت در بخش درمان موافقت شده است اما متاسفانه درصد تحقق بودجه ها کم است امکانی برای پرداخت این ارقام تاکنون نبوده است.
وی با تاکید بر اینکه افرادی که در حرفه پرستاری مشغول به کار می شوند مقداری از زندگی و سلامت خود را قربانی سلامت جامعه می کنند، اضافه کرد: اما متاسفانه دریافتی این قشر هیچ گاه در کشور ما مناسب و درخور این قشر زحمتکش نبوده است.
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: عدم اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری سال هاست که متاسفانه وجود دارد اما در دولت تدبیر و امید با اجرای طرح تحول سلامت فقط میزان دریافتی رشته پیراپزشکی بهتر شده است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: علیرغم تما می رایزنی هایی که در مجلس با سازمان های بیمه کرده ایم متاسفانه با توجه به تورم ایجاد شده در نرخ اساسی افزایشی نداشته ایم درصورتی که میزان مخارج سازمان های بیمه گر با درصد قابل توجهی رشد همراه بوده است.
وی یادآور شد: برای اینکه به شرایط ایده آل و مناسب برسیم هنوز راه طولانی وجود دارد و این امر باعث فشار بر روی پرستاران می شود همچنین این مشکلات حتی سبب شده تا میزان ورود دانشجویان به این رشته در سال های اخیر کاهش یابد چرا که افراد می دانند پرستاری جزو مشاغل سختی بوده، محدودیت ساعت کاری ندارد و حقوق و مزایای آن نسبت به حجم کار کفایت نمی کند. لذا باید جذابیت های این رشته افزایش یابد.
حال باید دید عزم جدی در جهت حمایت از پرستاران از جانب دولت و مجلس انجام می شود یا پرستاران همچنان باید شاهد مشکلات روزافزون حرفه شان باشند


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
پرستار   بیمار   نمایندگان مجلس   مشکلات اقتصادی   معلول   پرستاران   کارانه   سازمان نظام پرستاری   کمیسیون بهداشت   مشاغل سخت   کمیسیون بهداشت و درمان مجلس   ستون فقرات   نماینده مجلس شورای اسلامی   پزشک   نقاهت   مشکلات پرستاران   پزشکی   شیفت   قانون تعرفه گذاری   بیمارستان   دانشگاه  
اخبار مرتبط
کمبود پرستار به مرحله فوق حاد رسیده است
ایکنا
برخورد سازمان نظام پرستاری با اضافه کاری و مرخصی اجباری
صدا و سیما
بازدید معاون وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس از شرق اصفهان
فارس
راه اندازی سامانه ثبت ملی پرستاران راهی برای تسهیل روند جذب این قشر است
خبرگزاری خانه ملت
درخواست جلسه با وزیر بر سر پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری
مهر نیوز
کدام پزشکان نجومی بگیر هستند
اکو فارس
کدام پزشکان نجومی بگیر هستند؟
جوان آنلاین
پزشکان نجومی بگیر چه کسانی هستند
شعار سال
کدام پزشکان نجومی بگیر هستند/ آسیب کارانه ها به اقتصاد درمان
آرا نیوز
محدودیت منابع مالی؛ ناکامی در جذب پرستارانِ طرحی
بهداشت نیوز
خبر خوش برای پرستاران
سایت جماران
خبر خوش برای پرستاران/اجرای تعرفه پرستاری در سال 98
اتاق خبر
لحاظ ردیفی در بودجه سال 98 برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری
سلامت نیوز
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:خبرهای خوش و جذب پرستار در سال 98
آرا نیوز
خبر خوش برای پرستاران | اجرای تعرفه پرستاری در سال 98
همشهری آنلاین
خبری خوش برای پرستاران
شفا آنلاین
پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
خبر خوش کمیسیون بهداشت برای پرستاران
خبرگزاری خانه ملت
پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری/هر سال دریغ از پارسال
مهر نیوز
جذب قطره چکانی پرستاران در مراکز درمانی و بیمارستانی
شفا آنلاین
در حال حاضر نزدیک به 5 هزار پرستار بیکار هستند
سلامت نیوز
اوضاع پرستاران در کشور چگونه است؟
ایران اکونومیست
حال ناخوش"پرستاری"در کشور/ پرستاران به فکر مهاجرت هستند
باشگاه خبرنگاران
حال ناخوشپرستاریدر ایران/ پرستاران به مهاجرت فکر می کنند
کوگانا
وضعیت نامطلوب نیروی پرستاری در ایران
بدر پرس
حال ناخوش«پرستاری»در ایران
سلامت نیوز
حال ناخوش پرستاری در ایران
شفا آنلاین
حال ناخوش«پرستاری»در ایران/ پرستاران به مهاجرت فکر می کنند
جنوب نیوز
پرستاران ایرانی به مهاجرت فکر می کنند
پارسینه
اخبار مرتبط
bltایکنا : کمبود پرستار به مرحله فوق حاد رسیده است
bltصدا و سیما : برخورد سازمان نظام پرستاری با اضافه کاری و مرخصی اجباری
bltفارس : بازدید معاون وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس از شرق اصفهان
bltخبرگزاری خانه ملت : راه اندازی سامانه ثبت ملی پرستاران راهی برای تسهیل روند جذب این قشر است
bltمهر نیوز : درخواست جلسه با وزیر بر سر پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری
bltاکو فارس : کدام پزشکان نجومی بگیر هستند
bltجوان آنلاین : کدام پزشکان نجومی بگیر هستند؟
bltشعار سال : پزشکان نجومی بگیر چه کسانی هستند
bltآرا نیوز : کدام پزشکان نجومی بگیر هستند/ آسیب کارانه ها به اقتصاد درمان
bltبهداشت نیوز : محدودیت منابع مالی؛ ناکامی در جذب پرستارانِ طرحی
bltسایت جماران : خبر خوش برای پرستاران
bltاتاق خبر : خبر خوش برای پرستاران/اجرای تعرفه پرستاری در سال 98
bltسلامت نیوز : لحاظ ردیفی در بودجه سال 98 برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری
bltآرا نیوز : سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:خبرهای خوش و جذب پرستار در سال 98
bltهمشهری آنلاین : خبر خوش برای پرستاران | اجرای تعرفه پرستاری در سال 98
bltشفا آنلاین : خبری خوش برای پرستاران
bltباشگاه خبرنگاران : پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری چه بود؟
bltخبرگزاری خانه ملت : خبر خوش کمیسیون بهداشت برای پرستاران
bltمهر نیوز : پشت پرده اجرا نشدن قانون 11ساله پرستاری/هر سال دریغ از پارسال
bltشفا آنلاین : جذب قطره چکانی پرستاران در مراکز درمانی و بیمارستانی
bltسلامت نیوز : در حال حاضر نزدیک به 5 هزار پرستار بیکار هستند
bltایران اکونومیست : اوضاع پرستاران در کشور چگونه است؟
bltباشگاه خبرنگاران : حال ناخوش"پرستاری"در کشور/ پرستاران به فکر مهاجرت هستند
bltکوگانا : حال ناخوشپرستاریدر ایران/ پرستاران به مهاجرت فکر می کنند
bltبدر پرس : وضعیت نامطلوب نیروی پرستاری در ایران
bltسلامت نیوز : حال ناخوش«پرستاری»در ایران
bltشفا آنلاین : حال ناخوش پرستاری در ایران
bltجنوب نیوز : حال ناخوش«پرستاری»در ایران/ پرستاران به مهاجرت فکر می کنند
bltپارسینه : پرستاران ایرانی به مهاجرت فکر می کنند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.